Venezuelský režim obvinil 14 lidí z vlastizrady kvůli územnímu sporu s Guyanou

Venezuelská generální prokuratura tento týden obvinila 14 lidí z vlastizrady a zločinného spiknutí kvůli jejich údajným vazbám na americkou společnost ExxonMobil, která těží ropu v Guyaně. Podle serveru BBC Mundo obvinění zřejmě souvisí s tažením venezuelského prezidenta Nicoláse Madura proti opozici před volbami, v nichž příští rok bude usilovat o znovuzvolení.

Venezuelský režim obvinil 14 lidí z vlastizrady kvůli územnímu sporu s Guyanou

"Guyana a ExxonMobil, a bohužel v jejich stínu Spojené státy, se společně snaží připravit Venezuelu o území, které jí historicky patří," prohlásil ve středu venezuelský generální prokurátor Tarek William Saab s odkazem na guyanský region Esequibo, o nějž Venezuela vede víc než sto let spor s Guyanou, v posledním týdnu ale Caracas napětí vyhrotil.

Podle BBC je mezi obviněnými i jeden americký občan, Savoid Jadon Wright, který už byl podle Saaba zadržen. Spojené státy s k tomu zatím nevyjádřily.

Venezuelská opozice obvinění svých členů označila za "zoufalou snahu" ji zničit. "Je to zoufalý režim, který ví, že byl poražen. Pokud věří, že tím vyvolají strach a demoralizují nás a demobilizují, tak to bude právě naopak," reagovala María Corina Machadová, která v říjnu vyhrála opoziční primárky pro prezidentské volby. Madurova vláda ale primárky označila za podvod. Machadová má zákaz výkonu veřejných funkcí, který dostala mimo jiné za podporu amerických sankcí. Ty USA zavedly proti vládním činitelům kvůli porušování lidských práv a principů demokracie.

Spor o region Esequibo, který tvoří asi dvě třetiny území Guyany, vyhrotila Venezuela vyhlášením referenda o tomto území, kde jsou kromě velkých nalezišť ropy také ložiska drahých kovů, včetně zlata či diamantů. V plebiscitu se 3. prosince vyjádřilo 95 procent hlasujících mimo jiné pro vytvoření venezuelské provincie v tomto regionu, kde žije na 125.000 lidí. Panují ale nejasnosti kolem účasti v hlasování, kterou podle opozice vláda nadhodnotila.

Začátkem týdne Maduro oznámil, že zahájí udílení licencí pro těžbu ropy v Esequibu. Venezuelský parlament už také začal připravovat zákony související s vytvoření provincie Guayana Esequiba. Podle BBC Mundo podle nich bude rovněž hrozit zákaz výkonu veřejné funkce těm, kteří budou v tomto sporu podporovat Guyanu.

Na zvýšení napětí reagovala tento týden Brazílie, která oznámila, že posílí své vojenské jednotky u hranic s Guyanou i Venezuelou. Spojené státy vyjádřily podporu Guyaně při obraně její svrchovanosti a ve čtvrtek provedly společné vojenské cvičení vzdušných sil, což venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino López označil za provokaci.

Spor o Esequibo má kořeny v koloniálním období, kdy v oblasti působilo Španělsko, Nizozemsko a Británie. V roce 1899 připadl region na základě arbitráže USA, Británie a Ruska k britské kolonii Guyaně. V roce 1962 ale Venezuela v OSN tuto arbitráž zpochybnila a v roce 1966, několik měsíců před tím, než Guyana získala nezávislost, podepsaly Británie a Venezuela takzvanou ženevskou dohodu.Ta stanovila, že do čtyř let mají Guyana a Venezuela najít řešení územního sporu, což se nestalo. Spor ožil v roce 2015, kdy byla u pobřeží Guyany nalezena větší ložiska ropy.

Související články

Progresívci sa pýtajú Fica, prečo sme stále závislí na ruskej rope. Mali sme sa poistiť, tvrdia

Robert Fico stavil na nesprávneho koňa, tvrdí poslanec za Progresívne Slovensko Tomáš Valášek v reakcii na video, ktoré prednedávn…

Práce na rozšíření ropovodu TAL jsou v plném proudu, uvedlo Mero

Státní provozovatel ropovodů Mero v minulých týdnech zahájil práce na rozšíření ropovodu TAL z Itálie. Technické práce už jsou v p…

Kvůli rozbouřenému moři se u Filipín potopil ropný tanker, hrozí únik

Filipínský tanker se dnes časně ráno potopil v Manilské zátoce kvůli obřím vlnám. Ze sedmnáctičlenné posádky se podařilo 16 osob z…

Ropa Brent - Intradenní výhled 25.7.2024

Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 81,75 s cílem na 80,50 a dále pak až na 80,00.

Ropa WTI - Intradenní výhled 25.7.2024

Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 77,70 s cílem na 76,40 a dále pak až na 75,90.

Kalendář akcí

H2 Fórum: Na vodíku záleží

10. 09. 2024 12:00 - 11. 09. 2024 12:30
Karlovy Vary
V Karlových Varech se pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR uskuteční 3. ročník největší konference zaměřené na podporu rozvoje vodíkového h...

ENERGETIKA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

09. 09. 2024 09:00 - 11. 09. 2024 17:00
Ostravice

Konference energetika 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!

18. 09. 2024 09:00 - 19. 09. 2024 17:00
Brno, hotel Passage
Každoroční konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě propojuje energetické vize, techn...

Fotovoltaika v praxi

25. 09. 2024 09:00 - 26. 09. 2024 17:00
Praha i ONLINE
Konference o legislativních podmínkách, povolovacích procesech, financování, zkušenostech z praxe i nových trendech v oblasti obnovitelných zdrojů ene...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

83884
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1090
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika