Polsko zvažuje vstup francouzské EDF do výstavby polských jaderných elektráren
Polská vláda v případě druhé fáze svého programu výstavby jaderných elektráren zvažuje vstup francouzské společnosti EDF. S odvoláním na rozhovor s náměstkem ministra pro klima to dnes napsala agentura Bloomberg. Rozhodnutí o další elektrárně a jejím umístění musí padnout do roku 2028. První tři reaktory v zemi staví americké firmy Westinghouse Electric a Bechtel.
Výběr amerických společností pro zakázku v hodnotě 20 miliard dolarů (469,3 miliardy Kč) se zdál být přirozený, protože Varšava se po ruské invazi na Ukrajinu snaží posílit vazby s Washingtonem, připomíná Bloomberg. Možný obrat k Francii ve druhé fázi plánu přichází v době, kdy se dvouměsíční kabinet premiéra Donalda Tuska snaží po bouřlivých osmi letech nacionalistické vlády napravit vztahy se svými unijními partnery.
Rozhodnutí ohledně druhé fáze je "otevřenou otázkou a Francouzi mají o tento projekt velký zájem," řekl Bloombergu náměstek ministra pro klima Milosz Motyka. "První projekt by měla podle dohody realizovat americká strana," uvedl dále. "Pokud však jde o další projekty z programu, včetně druhé lokality, je věc otevřená," dodal.
Francouzská strana argumentuje tím, že její technologie se už používá v celé Evropě, včetně Finska a Británie. Tusk o jaderné energetice jednal minulý týden v Paříži s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Plánovaná investice je součástí snahy Polska nahradit stárnoucí uhelné elektrárny, aby země splnila unijní klimatické cíle. První projekt o výkonu 3,75 gigawattů měl být uveden do provozu v roce 2033. Termín ale bude těžké dodržet, řekl Motyka, který vinu za případné zpoždění přikládá předchozí vládě.
Polsko chce do konce června přijmout zákon, který by uvolnil investice do větrných elektráren na pevnině. Motyka uvedl, že plán na zkrácení minimální povolené vzdálenosti pro stavbu větrných turbín v blízkosti obytných oblastí by mohl do roku 2030 zvýšit kapacitu výroby elektřiny o deset gigawattů.
Všechna tato opatření by měla Polsku pomoci dosáhnout cíle, aby obnovitelné zdroje energie tvořily do konce tohoto desetiletí 60 procent jeho energetického mixu oproti 50 procentům, o které usilovala předchozí vláda.
lsk ank
Související články
Svazy očekávají od Vlčka dotažení řady úkolů MPO, žádají po něm podporu v cizině
Nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) musí podle podnikatelských a průmyslových svazů v posledním roce vlády dotáhnou…
KHNP odmítla, že by od korejské vlády dostala dotace na český jaderný tendr
Korejská společnost KHNP odmítla, že by od korejské vlády obdržela dotace či jejich příslib, které by mohly ovlivnit výsledek česk…
Digitalizace vzdělávání jako cesta k úspěchu. ČEZ v Brně slavnostně zahájil další ročník virtuálních prohlídek
Digitalizace je dnes už nedílnou součástí moderního vzdělávání a Skupina ČEZ jde tomuto trendu už několikátým rokem naproti. Význa…
Fico: Urobíme všetko preto, aby ľudia nepocítili zvyšovanie cien energií
Forma pomoci s vysokými cenami energií pre domácnosti zatiaľ nie je jasná. Môže ísť o adresnú pomoc, ale aj pomoc v podobe "heliko…
Kolik stojí kilometr ujetý elektromobilem? Záleží, kde nabíjíte. Doma například zadarmo
V České republice je více než 5200 nabíjecích bodů a asi 30 tisíc registrovaných elektromobilů. Většinou se však nabíjí mimo veřej…
Kalendář akcí
ENERGETIKA KOLEM NÁS – AMBICE STÁTNÍ ENERGETICKÉ KONCEPCE, DIGITALIZACE ENERGETIKY VS. BEZPEČNOST, VODÍK – BUDOUCNOST TEPLÁRENSTVÍ?
SMART ENERGY FORUM
Dny kogenerace 2024
Podzimní plynárenská konference
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.