Čeští vědci zakládají firmu, která bude inovativně přeměňovat metan na metanol
Technologii, která přeměňuje metan na metanol, bude vyvíjet nová spin-off firma vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Jeho ředitel Martin Hof podepsal dohodu s evropskou akciovou společností METTOC, SE. Nový postup přeměny chemických látek může mít ekonomický přínos. Ústav o tom informoval v tiskové zprávě.
Metanol je pro chemický průmysl důležitou surovinou a odborníci předpokládají, že jeho potřeba výrazně poroste. Vědci s ním počítají také jako s látkou pro snadné uchovávání a transport takzvané zelené energie. Pokud se podaří převést plynný metan nebo vodík na kapalný metanol, odpadnou negativa spojená se skladováním a převozem těchto plynů, které se mohou využít jako zdroje energie.
Metanol se v současné době průmyslově vyrábí ze syntézního plynu, který vzniká reakcí vody s metanem. Proces vyžaduje vysoké teploty a tlak, což dělá postup energeticky náročný a podle odborníků jej lze využít pouze ve velkém měřítku.
Tým Jiřího Dědečka vyvinul látku, takzvaný katalyzátor, který umožňuje aktivovat kyslík za nízké teploty, za což vědec v roce 2020 získal cenu Česká hlava. Tento aktivovaný kyslík pak umožňuje přímou cestou oxidovat metan na metanol. Produkce metanolu by díky tomu mohla být jednodušší a levnější.
Získat na další fáze vývoje granty bylo pro tým vědců náročné. Proto začali hledat investory. Spolupráci včetně peněz jim nabídl Pavel Muchna z firmy METTOC, SE. Cílem je uvést technologii na trh, pokud se laboratorními testy prokáže komerční potenciál.
"Pracujeme na tom, abychom vyrobili místo modelového katalyzátoru systém, tzv. platformu, která bude dostatečně aktivní a robustní. Jsme velmi blízko k dosažení aktivity katalyzátoru, která garantuje uvedení do komerčního provozu. V první fázi se budeme zaměřovat na oblast flérovacích plynů při těžbě ropy a plynu a konverzi bioplynů do kapaliny – biometanolu. Ultimátním cílem je nabídnout na trh katalyzátor, který částečně nahradí klasickou výrobu metanolu," řekl Dědeček. Ve společnosti METTOC, SE vede technologický vývoj.
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR má ve společnosti METTOC, SE 30procentní podíl.
Zakládaní spin-off společností a firem je pro Ústav Heyrovského AV ČR jednou z cest, jak dostat objevy a vynálezy do praxe a zároveň získat peníze pro další bádání. METTOC, SE, je druhou takovou firmou vědeckého pracoviště, uvedl ústav. První je SciCare – Innovations, která se zaměřuje na využití fotokatalytických nátěrů při renovaci a ochraně kulturních památek.
Související články
Písal o fosílnych palivách, zatkli ho. Ako sa Azerbajdžan dostal k hosteniu klimatického summitu?
Približne v polovici 12-dňovej konferencie o klíme známej ako COP29 kritici tvrdia, že hostiteľský Azerbajdžan využíva toto celosv…
Maďarsko je pripravené na dodávky plynu, ak sa zastaví tranzit cez Ukrajinu, tvrdí SNS
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ubezpečil predsedu SNS Andreja Danka, že Maďarsko je pripravené na dodávky ply…
Zrušení, nebo zdražení? Liknavost německých zákonodárců může Čechům zvýšit náklady na plyn
Odklon od ruského plynu se možná ještě více znesnadní. Německý operátor trhu s plynem, společnost Trading Hub Europe (THE), ve stř…
Vláda schválila omezení pro malé stavby obnovitelných zdrojů na šesti místech
Na šesti místech Česka nebudou platit volnější pravidla pro stavby malých obnovitelných zdrojů energie s výkonem do 50 kilowattů (…
Nezdaníme vás, ale s cenou nepohnete. Drahšiu elektrinu zaplatia elektrárne
Ceny za teplo a plyn stále nie sú známe. Cena elektriny sa v budúcom roku nebude meniť. Na tlačovej konferencii po zasadnutí vlády…
Kalendář akcí
Konference Inspirujme se 2024
NE•RS 2024
Elektrifikace začíná zde
Energetický management pro města a obce
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.