Reorganizační plán navržený fotovolty nepočítá se zánikem holdingu Malina

Reorganizační plán Energetického holdingu Malina, který věřitelskému výboru v únoru letošního roku představila společnost fotovolty, počítá s tím, že by Malina po reorganizaci nadále fungovala pro stávající i budoucí zákazníky. Vlastní návrh Maliny naopak předpokládá ukončení provozu holdingu po splnění reorganizace. Novinářům to dnes v Praze řekl generální ředitel společnosti fotovolty Matěj Fejlek. Asi 2500 zakázek Maliny, která je od loňského května v úpadku, by dokončila firma fotovolty a další členové Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT), uvedl dnes předseda cechu Aleš Hradecký.

Reorganizační plán navržený fotovolty nepočítá se zánikem holdingu Malina

Insolvenční soud dnes zástupce Maliny a fotovolty vyzval, aby se pokusili nalézt shodu a předložili věřitelům koordinovaný reorganizační plán.

Věřitelský výbor holdingu Malina minulý týden informoval o tom, že chce vedení podniku zbavit přednostního práva pro vytvoření reorganizačního plánu. Zároveň chce konkurenčním subjektům umožnit, aby předložily vlastní plán řešení situace firmy. Vedení Maliny už dříve představilo svůj návrh, podle něhož by nedokončené zakázky odkoupila ostravská firma TnG Air. Ta podle vedení Maliny zajistí nejvhodnější uspokojení přihlášených věřitelů.

Fejlek dnes uvedl, že se společnost fotovolty s holdingem Malina několikrát pokoušela vytvořit společný plán reorganizace, k dohodě ale nikdy nedospěly. Proto fotovolty věřitelskému výboru Maliny představila vlastní návrh, uvedl Fejlek. Ten kromě toho, že by holding nadále fungoval, počítá s vytvořením úplně nové akcionářské struktury Maliny. Do holdingu by také vstoupila samotná fotovolty, která by zvýšila základní kapitál Maliny o pět milionů korun.

Se zákazníky, kteří čekají na dokončení své objednávky, by fotovolty uzavřela nové smlouvy o dílo. Insolvenční advokát Petr Opletal dnes uvedl, že na to má fotovolty předem domluvený nákup technologií i instalační kapacity. Zakázku by podle něj zákazníci doplatili po jejím dokončení. Vedle toho fotovolty slibuje, že lidem nevzniknou žádné vícenáklady. "V nejbližších měsících se budou v Česku montovat další desítky tisíc elektráren, na oklamané zákazníky Maliny by se mělo dostat co nejdřív," uvedl dnes předseda CAFT Hradecký.

Současný šéf Maliny Lukáš Uhl už dříve ČTK řekl, že se podnik neshodoval s konsorciem fotovolty na způsobu řešení situace. Malině se nelíbilo, že fotovolty podle ní nechce stávající zakázky dokončovat, ale uzavírat se zákazníky nové smlouvy a část ze zisku následně dát věřitelům Maliny. Plán fotovolty navíc podle Uhla nepočítal s řešením zakázek Maliny na tepelná čerpadla, kterých je asi 600. Reorganizační plán předložený Malinou pak podle něj umožní zákazníkům čerpat na instalace dotace. K tomu, že plán Maliny na rozdíl od fotovolty počítá s likvidací podniku pak Uhl řekl, že podle něj Malina v minulosti ukázala, že instalace neumí, a proto v nich nemá smysl pokračovat.

Vedení Maliny na reorganizačním plánu pracuje od loňska, kdy věřitelé povolili reorganizaci podniku. Ještě na začátku března holding počítal s variantou, že ve spolupráci s čínskou firmou GoodHao dodá čekajícím klientům komponenty a zákazníci si budou muset zajistit následnou instalaci jinde.

Spolu s insolvenčním řízením pokračuje také spor Maliny se společnosti Misura IT podnikatelky Libuše Barkové, která část loňského roku pomáhala Malině s krizovým řízením.

Související články

Jaderný tendr vyhraje nejnižší cena. Podíl českých dodavatelů smlouva s vítězem nevyčíslí

V úterý Evropská komise oznámila, že Česku uděluje povolení pro veřejnou finanční podporu na výstavbu nového jaderného bloku v Duk…

Křemíkový fotovoltaický článek slaví 70 let. Kam až jde posouvat účinnost fotovoltaiky?

Před 70 lety, 25. dubna 1954, představily americké Bellovy laboratoře první moderní fotovoltaický článek na bázi křemíku. Postupem…

Green Deal nikdo nezmění. Vnímejme ho jako příležitost, radí Pavel Telička

Česká republika slaví 20. výročí vstupu do EU. Pavel Telička tehdy český vstup v Bruselu vyjednával. Jak se za tu dobu pozice Česk…

Bezradnost, nebo dobře utajený jaderný plán? Vláda musí brzy rozhodnout o budoucnosti ČEZ

Na stole definitivně leží dvě nabídky na největší investici v historii České republiky. Brzy tak budeme vědět, co a za kolik se st…

Ministři G7 se zavázali k odklonu od uhlí do roku 2035, ale s výjimkami

Ministři energetiky a životního prostředí členských zemí skupiny vyspělých ekonomik G7 se dnes zavázali, že do roku 2035 postupně…

Kalendář akcí

XXXIII. Seminář energetiků

20. 05. 2024 09:00 - 22. 05. 2024 18:00
hotel Harmonie Luhačovice

Konference Bioplyn a legislativa 2024

28. 05. 2024 18:00 - 18:00
Vyškov, hotel Alvet
Dne 28. května 2024 se uskuteční již tradiční jarní akce CZ Biom věnovaná tématům z oblasti bioplynu, biometanu a bioodpadů. Letos se setkáme v Hotelu...

ČESKO-SLOVENSKÉ ENERGETICKÉ FÓRUM

05. 06. 2024 11:00 - 06. 06. 2024 19:00
Karlovy Vary
Platforma Česko-slovenské energetické fórum společně s významnými českými a slovenskými energetickými společnostmi pořádá v roce 2024 již šestý ročník...

TECHNIKA OCHRANY PROSTREDIA

28. 10. 2024 09:00 - 30. 10. 2024 17:00
Zvolen
Vážená vedecká a odborná komunita, radi by sme Vás pozvali na 27. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá tradične nadväzuje na predchádzajúc...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

82780
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1050
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika