MPO dokončilo vyhlášku o měření elektřiny, je důležitá pro komunitní energetiku
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dokončilo vyhlášku o měření elektřiny, která nově zavádí pravidla pro měření a předávání dat o využívání elektřiny v energetických společenstvích. Jde o jeden z nezbytných předpisů pro fungování komunitní energetiky v Česku, jejíž spuštění je plánováno na začátek července. Vyhlášku nyní posoudí Legislativní rada vlády. ČTK dnes o tom informovalo MPO v tiskové zprávě.

"Sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky je významnou součástí komplexní proměny celé české energetiky. Naším cílem je, aby byla tato proměna úspěšná a bezproblémová a aby proběhla ve lhůtách odpovídajících příslušné novele energetického zákona. Návrh vyhlášky tuto novelu doplňuje a stanovuje konkrétní pravidla pro měření a předávání naměřených dat. Jde tedy o další krok směřující ke spuštění sdílení elektřiny,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Základem pro měření a zpracování dat o spotřebě, výrobě i sdílení elektřiny bude nové Elektroenergetické datové centrum (EDC). Vyhláška o měření podle ministerstva upravuje stávající pravidla pro měření elektřiny tak, aby zahrnovala změny v zákoně a připravované úpravy v cenovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.
Data získaná z průběhového měření elektřiny od účastníků zapojených do sdílení budou denně předávány do systému Operátora trhu (OTE), který je bude používat k dennímu zúčtování odchylek. To má podle ministerstva zefektivnit vyhodnocování toků elektřiny v rámci energetické komunity.
Jednou z podmínek pro sdílení elektřiny tak bude průběhové měřidlo, které bude zajišťovat průběžná data o výrobě a spotřebě elektřiny. Podmínkou získání chytrého elektroměru zdarma bude žádost o registraci u EDC. Žádost o jeho instalaci budou zájemci moci podávat od okamžiku, kdy bude vyhláška vydána ve Sbírce zákonů, tedy dříve než bude účinná. Na instalaci průběhového měření budou mít distributoři podle zákona tři měsíce, podle firem však bude doba instalace většinou rychlejší.
Vznik energetických komunit v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. V energetických společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Novela umožňuje také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.
Související články
Ceny ropy pokračují v poklesu kvůli clům, sestoupily nejníže za čtyři roky
Ceny ropy dnes pokračují v poklesu kvůli obavám z negativních hospodářských dopadů celní politiky amerického prezidenta Donalda Tr…
Únia chce dobrú dohodu s USA. Ponúkame nulové priemyselné clá, povedala šéfka eurokomisie
Americký prezident Donald Trump minulý týždeň oznámil zavedenie ciel na dovoz z mnohých krajín sveta vrátane štátov Únie.
Proč se v celé Evropě se staví obrovské hybridní elektrárny?
Po dokončení bude projekt v Portugalsku zahrnovat fotovoltaický systém o výkonu 365 megawattů (MW), větrnou farmu o výkonu 264 MW,…
Ruské úřady pozorně sledují propad cen ropy, řekl mluvčí ruského prezidenta
Ceny ropy jsou velmi důležitým ukazatelem finančního zdraví Ruska a ekonomické úřady pozorně sledují situaci kolem nižších cen. Ře…
Evropa je v lepší pozici, říká německý ministr hospodářství před jednáním o amerických clech
Evropské země by měly na nová americká cla reagovat jednotně, rozhodně a zároveň klidně. Před jednáním zástupců vlád Evropské unie…
Kalendář akcí
Hospodaření s energií ve firmách - podniková energetika na cestě k dekarbonizaci
Energetické úspory ve firmách
SOLAR FVEST
Dny teplárenství a energetiky 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.