USA zakázaly dovoz uranu z Ruska, který dosud poháněl americké reaktory
Americký prezident Joe Biden v pondělí podepsal zákon zakazující dovoz obohaceného uranu z Ruska, které bylo dosud významným dodavatelem paliva pro americké jaderné elektrárny. Jde o nejnovější krok Washingtonu ve snaze odstřihnout se od ruského hospodářství na pozadí ruské agrese na Ukrajině. Podle Bílého domu je to také pozitivní impulz pro jadernou energetiku v USA.

Rusko je nejvýznamnějším světovým výrobcem obohaceného uranu a dodávky z této země dosud tvořily asi 24 procent jaderného paliva používaného v amerických elektrárnách, napsala agentura Reuters. I proto zřejmě zákaz dovozu přišel mnohem později než stejný postup vůči ropě a plynu z Ruska, který Kongres schválil krátce po ruské invazi z února 2022.
"Je to trochu neuvěřitelné, že to trvalo tak dlouho," řekl deníku The Washington Post (WP) viceprezident těžařské společnosti Uranium Energy Scott Melbye, který zároveň vede sdružení amerických dodavatelů uranu Uranium Producers of America. "Ale jsme zkrátka rádi, že jsme se sem dostali," dodal.
Zákaz dovozu ruského jaderného paliva vstoupí v platnost po 90 dnech. Umožňuje však vládě vyhlásit výjimky v případech, kdy by bez ruských dodávek hrozily odstávky reaktorů. Zároveň přiděluje 2,7 miliardy dolarů (přes 60 miliard Kč) uvolněných už dříve Kongresem na podporu amerických firem zpracovávajících uran.
"Tento nový zákon obnovuje vůdčí postavení Ameriky v jaderném sektoru... Nastartuje nové kapacity pro obohacování ve Spojených státech a vyšle průmyslu jasnou zprávu, že jsme odhodláni dlouhodobě podporovat růst našeho jaderného sektoru," uvedl v prohlášení poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.
Krok podle něj také posílí energetickou a ekonomickou bezpečnost USA snížením závislosti na ruských energiích.
WP uvádí, že vývoz uranu je pro Rusko jeden z posledních významných zdrojů peněz z USA. Americké společnosti za palivo ročně platí zhruba miliardu dolarů Rosatomu, tedy ruské státní společnosti řídící jadernou energetiku.
Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov na schválení zákazu reagoval slovy, že krok vyvolává otřesy v mezinárodních ekonomických vztazích, ovšem nepřinese kýžený výsledek. "Život ukázal, že ruská ekonomika je připravená na jakékoli výzvy a rychle reaguje na nové problémy," citoval Reuters z jeho prohlášení vydaného ambasádou na sociální síti Telegram.
Související články
Zelenskyj odmieta diskusiu o vlastníctve jadrových elektrární na Ukrajine, Trump navrhol ich prevzatie USA
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vylúčil diskusiu o vlastníctve okupovanej jadrovej elektrárne v Záporoží, ktor…
USA predĺžili Slovensku výnimku zo sankcií na Gazprombank až do mája
Spojené štáty predĺžili Slovensku výnimku zo sankcií, ktoré vlani v novembri uvalili na ruskú spoločnosť Gazprombank. Tá inkasuje…
Komodity: Ceny ropy rostou, Brent překročil 72 dolarů za barel
Ceny ropy se dnes zvyšují. Za jejich růstem stojí podle agentury Reuters nové sankce Spojených států související s Íránem a údaje…
Zelenský povedal, že s Trumpom o vlastníctve Záporožskej jadrovej elektrárne nehovoril
Dnes v Nórsku Zelenskyj novinárom tiež povedal, že Trump počas ich telefonátu nevzniesol otázku budúceho statusu Krymu.
Další problémy Tesly. Automobilka svolává téměř všechny Cybertrucky v USA, uvolňuje se jim lišta
Americká automobilka Tesla svolává v USA téměř všechny své elektromobily Cybertruck do servisů kvůli riziku uvolnění vnější lišty…
Kalendář akcí
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
Hospodaření s energií ve firmách - podniková energetika na cestě k dekarbonizaci
Dny teplárenství a energetiky 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.