Dodávky ruského plynu do EU jsou stabilní, přes Slovensko do Česka jsou vyšší
Dodávky zemního plynu z Ruska do Evropské unie dnes pokračují ve stabilních objemech, proti pondělí se ale o 21 procent zvýšila poptávka z Rakouska přes území Slovenska. Více plynu proudí přes Slovensko i do České republiky. S odkazem na data ruské plynárenské společnosti Gazprom a slovenského provozovatele přepravní soustavy Eustream to uvedla agentura Reuters.
Dodávky do Rakouska v polovině tohoto měsíce narušil obchodní spor mezi Gazpromem a rakouskou energetickou firmou OMV. Ruský podnik tehdy uvedl, že přestane plyn rakouské firmě dodávat, Rakousko ale plyn i tak dostává, protože ostatní obchodníci s plynem požádali ruský podnik o vyšší dodávky, které následně posílají do Rakouska. Objemy pro Rakousko jsou ale zatím stále nižší, než jaké byly do poloviny tohoto měsíce, kdy Gazprom firmu OMV vyškrtnul ze seznamu odběratelů.
Gazprom dnes uvedl, že do EU za celý den pošle přes Ukrajinu 42,2 milionu metrů krychlových plynu proti pondělnímu objemu 42 milionů metrů krychlových. Objem plynu, který Gazprom posílá, závisí na takzvaných nominacích, což je odborný termín pro požadavky dodavatelů na transport stanoveného množství suroviny. Nominace se tedy mění podle toho, jaký je v EU o ruský plyn zájem.
Zvýšením objemu plynu určeného pro Rakouska se dodávky suroviny do této alpské země vracejí zatím pouze na úroveň z minulého týdne. Objem plynu určeného pro Českou republiku přes území Slovenska se dnes proti pondělí zvýšil o osm procent. Nominace pro Slovensko z Ukrajinu zůstaly pro dnešek stabilní.
Rakouský podnik OMV pozastavil ruské státní společnosti Gazprom platby za plyn, aby vymohl částku 230 milionů eur (5,8 miliardy Kč), kterou mu přiznala arbitráž ve sporu s ruským podnikem. Rakouská společnost se domáhala náhrady za nepravidelné dodávky plynu a za úplné zastavení dodávek do Německa v srpnu 2022. OMV navíc vede s ruským státním podnikem několik dalších sporů.
Obchod s plynem v EU narušila ruská vojenská invaze na Ukrajinu z února 2022. Evropa do té doby využívala levných energetických surovin z Ruska, po rozpoutání války na Ukrajině ale začala ruské energie odmítat.
Súvisiace články
Neni plyn ako plyn. Energia na Slovensku prudko stúpla, prekvapivo je za tým kolaps plynovodu (Brífing HN)
S ruským plynom bolo energie v našich podzemných zásobníkoch stále rovnako. No keď sme zdroje diverzifikovali, hodnota energie z…
Gazprom v budúcom roku nepočíta s dodávkami plynu do Európy cez Ukrajinu
Ruský štátom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom vo svojom internom pláne na rok 2025 vychádza z predpokladu, že po 31. decemb…
Pražská burza posílila, pomohly jí akcie ČEZ a bank
Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,91 procenta na 1694,71 bodu. K růstu mu pomohly hlavně akcie energetické firmy ČE…
Ceny ropy po dohodě o příměří smazaly zisky a klesají
Ceny ropy po dohodě o příměří mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh smazaly předchozí zisky a klesají. Ceny původně rostly…
Graf dňa: Neistota okolo dodávok z Ruska zdvihla ceny plynu na ročné maximum
Európske ceny plynu sa dostali zhruba na ročné maximum 48 eur za megawatthodinu. Ropa zlacnela vďaka vyhliadkam na urovnanie kon…
Kalendár akcií
NE•RS 2024
Elektrifikace začíná zde
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.