Tuzemští dodavatelé pro jaderné bloky budou v Lutíně poprvé jednat společně
Tuzemští dodavatelé technologií pro chystanou dostavbu jaderných bloků v Česku se ve čtvrtek v areálu čerpadlářského holdingu Sigma Group v Lutíně na Olomoucku poprvé sejdou ke společnému jednání, na kterém proberou možnosti spolupráce v jaderné energetice. Národní strojírenský klastr (NSK) kvůli plánované dostavbě jaderných elektráren v Dukovanech a následně i Temelíně vytvořil svoji jadernou sekci. ČTK to dnes sdělila mediální zástupkyně NSK Eva Kijonková.
"Součástí pracovního setkání (v Lutíně) bude možnost vidět přímo u výrobce, tedy v reálném továrním prostředí, nově chystané technologie pro jaderné elektrárny." uvedla Kijonková. Sigma Group představí čerpadla určená pro jaderný blok EDU 440MW. "Jedná se o projekt vývodu tepla z kontejnmentu, což je ochranná obálka či budova jaderného reaktoru vystavěná z oceli a betonu, v případě těžké havárie reaktoru," podotkla.
Na setkání tuzemských dodavatelů pro dostavbu jaderných bloků bude představena i činnost holdingu Sigma ve výzkumu a vývoji včetně plánovaného rozšíření a modernizace vývojové zkušebny, která najde uplatnění i v aktivitách zaměřených na jadernou energetiku. Odborníci budou hovořit o roli VŠB-Technické univerzity Ostrava při přípravě odborníků na jadernou energetiku i o legislativních podmínkách, které musí dodavatelé splnit při dodávkách vybraných zařízení pro jaderné elektrárny.
Vláda v létě rozhodla, že chce v Dukovanech postavit dva nové jaderné bloky. První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Polostátní energetická společnost ČEZ nyní s Korejci jedná o smlouvě, kterou by měly strany podepsat do konce března 2025. Do budoucna stát počítá také s opcí na další dva reaktory v Temelíně.
Společnost ČEZ, která má jaderný tendr na starosti, v současné době jedná s KHNP o smlouvě na stavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Dohoda by podle stávajícího harmonogramu měla být podepsána na konci března příštího roku. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) nedávno řekl, že šedesátiprocentní podíl českých firem na stavbě nových bloků v Dukovanech zřejmě nebude ve smlouvě mezi ČEZ a KHNP zakotven. Česko ale podle něj bude tlačit na naplnění závazku, který KHNP přijala v době tendru. Dodržení podílu slibuje i korejská společnost.
Súvisiace články
Do České republiky přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba
Do Česka přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba. ČTK to dnes sdělil mluvčí rafinérské společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaid…
Slovnaft by uvítal prodloužení výjimky na dovoz produktů z ruské ropy do ČR
Slovenská rafinerie Slovnaft by uvítala další prodloužení výjimky Evropské unie na dovoz ropných produktů z ruské ropy do České re…
Zakázka na nové bloky v Dukovanech bude pokračovat podle plánu, uvedla KHNP
Zakázka na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech bude pokračovat podle dohodnutého harmonogramu. Na dotaz ČTK to uvedla kor…
Maďarsko požiadalo Spojené štáty o výnimku zo sankcií na Gazprombank
Maďarsko požiadalo Spojené štáty, aby spoločnosti Gazprombank udelili výnimku zo sankcií pri platbách za plyn dodávaný z Ruska do…
Hitachi Energy za 1,1 miliardy rozšíří závod v Brně, vznikne až 200 nových míst
Společnost Hitachi Enegy rozšíří svou brněnskou továrnu na výrobu zařízení velmi vysokého napětí. Díky investici 1,1 miliardy koru…
Kalendár akcií
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.