Povodí Moravy začalo po zimě plnit vodní nádrže, chce mít zásoby
Povodí Moravy začalo po zimě plnit vodní nádrže, většina z nich by měla být naplněná do dubna. Cílem je mít dostatečné zásoby vody pro případ suchého období. Na webu Povodí Moravy o tom dnes informovala mluvčí Jana Kučerová.

Vodohospodáři před každou zimou hladiny vody ve vybraných vodních nádržích snižují. Hlavním důvodem je zachycení či zpomalení jarních povodní, které bývají často doprovázené táním sněhu v horských a podhorských oblastech. S ohledem na hydrologickou situaci a velmi nízké zásoby vody ve sněhu začalo Povodí Moravy počátkem března vodní nádrže znovu plnit.
"Zásoby vody ve sněhu v celém povodí představují 38 milionů metrů krychlových vody, což je množství, které ve vztahu k povodňovým rizikům nepředstavuje nebezpečí. Naopak se snažíme využít současné průtoky a naplnit zásobní prostory vodních nádrží tak, abychom zajistili požadované odběry vody a dostatečné průtoky v řekách pod nádržemi v suchých měsících," uvedl generální ředitel Povodí Moravy David Fína.
V loňském roce představovaly zásoby vody ve sněhu v povodí Moravy v tomto období 36 milionů metrů krychlových, předloni 55 milionů metrů krychlových a v roce 2022 dokonce 123 milionů metrů krychlových. Dosud nejvyšší zásoby vody ve sněhu vodohospodáři zaznamenali před 19 lety (13. března 2006), kdy činily téměř 2,5 miliardy metrů krychlových vody ve sněhu.
Od tohoto týdne vodohospodáři zvyšují hladiny ve vodních nádržích Jevišovice, Luhačovice, Fryšták a Brno. Naplněnosti ostatních vodních nádrží se pohybují v rozmezí od 80 do 100 procent. Všechny nádrže zajišťují potřebné odběry a zabezpečují minimální průtoky v tocích pod nádržemi. S koncem zimy a s chybějícími zásobami sněhu pozvolna klesají také průtoky v řekách. Aktuálně se pohybují nejčastěji v rozmezí od 20 do 50 procent dlouhodobých měsíčních průměrů.
Súvisiace články
Brněnské městské části chystají projekty pro lepší hospodaření s dešťovou vodou
Brněnské městské části připravují projekty, jejichž účelem je lepší hospodaření s dešťovou vodou. Vznikly na základě starší studie…
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to…
Skutečnými viníky vysokých plateb za elektřinu nejsou datacentra, ale kancelářské počítače
Co děláte, aby vaše IT bylo úspornější? To je otázka, kterou řada českých firem vnímá jako komplikaci v souvislosti s příchodem po…
Vláda projednala Zprávu o adaptaci České republiky na změnu klimatu 2025. Dopady jsou intenzivnější a více ovlivňují ekonomiku a ekosystémy
Dlouhodobé sucho, povodně a přívalové povodně, vydatné srážky, růst průměrné roční teploty i extrémně vysoké teploty, extrémní vít…
Carthamus v Krumlově chce v roce 2027 spustit nový kotel na tuhá paliva
Společnost Carthamus plánuje rozšíření spalovny ve svém areálu Energobloku v Českém Krumlově. Půjde o kotel na upravený komunální…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.