Výdaje na podporované zdroje energie letos vzrostou o 20 mld. Kč, rozhodla vláda
Vláda dnes rozhodla o zvýšení státních výdajů na podporované zdroje energie (POZE) o 20 miliard. Celkem tak stát na jejich provozní podporu vynaloží 28,57 miliardy korun. K navýšení výdajů použije peníze z rozpočtových rezerv a nespotřebovaných výdajů z předchozích let. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj to plánovaný schodek státního rozpočtu pro letošní rok nezvýší.

Dotace na POZE, kam patří zejména obnovitelné zdroje, stát vyplácí od roku 2006. Do roku 2023 na nich vyplatil v souhrnu přes 538 miliard Kč. Další stovky miliard zaplatili odběratelé ve svých platbách za dodávku elektřiny, podle výpočtů analytika XTB Jiřího Tylečka šlo přibližně o 364 miliard Kč bez DPH.
Vláda loni na podzim rozhodla, že v letošním roce vyčlení ze státního rozpočtu 8,5 miliardy korun, což by bylo stejná částka jako loni. Tato suma by však nakonec podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pro letošní rok nestačila, resort proto dnes navrhl její zvýšení. Podle Stanjury k tomu vláda využije 14 miliard korun z nespotřebovaných výdajů ministerstva a dalších šest miliard korun z rozpočtových rezerv. "Garantoval jsem tak vládě, že se plánovaný deficit státního rozpočtu nezvýší, že ho dodržíme," podotkl Stanjura.
Vláda plánovala snížit náklady státu na podporu obnovitelných zdrojů například lepším vyhodnocování výnosnosti jejich provozu a zpřísněním kontrol. Sněmovna proto letos schválila novelu energetického zákona, která mimo jiné zavádí nové požadavky na provozovatele tuzemských solárních zdrojů. Solární elektrárny o výkonu nad 30 kilowattů uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 budou nově podléhat individuálním kontrolám výnosnosti. Stanjura si od novely sliboval snížení výdajů.
Podle Stanjury novela do budoucna úspory zajistí. "Ten zákon nesměřoval jen k roku 2025, směřoval až k roku 2030, ta úspora se může projevit i v dalších rozpočtech," řekl ještě před dnešním jednáním kabinetu Stanjura.
Novelu naopak kritizovali zástupci solárního oboru, podle nichž ohrozí další rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku a sníží důvěru investorů. Podle Solární asociace už někteří zahraniční investoři kvůli změně podmínek připravují žalobu na stát k mezinárodní arbitráži.
Súvisiace články
Kroměříž letos vymění dalších 763 svítidel veřejného osvětlení, budou úspornější
Kroměřížské technické služby (KTS) v letošním roce vymění ve městě dalších 763 svítidel na sloupech veřejného osvětlení. Nová svět…
Obyvatelé Nových Heřminov v referendu vyjádřili souhlas se stavbou přehrady
Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v dnešním referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část o…
Zastupitelé Menhartic zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku
Zastupitelé Menhartic na Třebíčsku na mimořádném zasedání rozhodli o zrušení dnešního referenda k výstavbě větrného parku v katast…
Na Klatovsku znovu protestovali proti záměru na vybudování jaderného úložiště
Ve Velkém Boru na Klatovsku se dnes sešli lidé na další protestní akci proti záměru vybudovat v oblasti Březový potok jaderné úlož…
Lidé v Uhách na Kladensku v referendu souhlasili se stavbou větrných elektráren
Obyvatelé obce Uhy na Kladensku v pátečním referendu podpořili výstavbu tří větrných elektráren v katastru obce. Pro jich bylo 157…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.