Na Klatovsku znovu protestovali proti záměru na vybudování jaderného úložiště
Ve Velkém Boru na Klatovsku se dnes sešli lidé na další protestní akci proti záměru vybudovat v oblasti Březový potok jaderné úložiště. Březový potok je jednou ze čtyř lokalit, které vláda pro svůj záměr prověřuje. Místní lidé jsou ale proti. Dnes proto v rámci akce Den proti úložišti blokovali průjezd obcí, když opakovaně s transparenty přecházeli silnici PlzeňHoražďovice. Akce se ale obešla bez komplikací, zúčastnilo se jí asi 150 lidí, řekl dnes ČTK starosta Velkého Boru Václav Zábranský (nez.).

"Ani s řidiči nebyly problémy. Na provoz dohlíželi navíc i hasiči," řekl ČTK. Akce se konala pod heslem Už toho máme dost a úložiště tady nechceme!.
Ministerstvo životního prostředí loni ve čtyřech vytipovaných lokalitách povolilo průzkum. Obce proti tomu podaly rozklad, který v případě Březového potoka a lokality Janoch u Temelína už ministerstvo zamítlo. "Nyní podá každá dotčená obec sama za sebe žalobu proti tomuto rozhodnutí. Předpokládám, že by to mohlo být zhruba do měsíce," řekl Zábranský ČTK. Obce zejména namítají, že stát s nimi náležitě nekomunikuje a nezohledňuje jejich obavy z důsledků vybudování úložiště.
Vláda má zřídit pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která by měla usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště. Obce ovšem nemají právo veta při rozhodnutí o konečné lokalitě.
V úložišti mají být v budoucnu půl kilometru pod zemí trvale uložené tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Obce se úložišti řadu let brání. Stát by měl nejvhodnější místo pro úložiště vybrat do roku 2030. Úložiště za více než 100 miliard Kč má podle nařízení Evropské unie stát do roku 2050.
Dny proti úložišti se tento víkend konají podeváté. V neděli budou protestovat lidé na Vysočině v lokalitách Horka a Hrádek, které jsou také zvažované pro umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Cílem je vyjádřit nesouhlas s dosavadním přístupem státu při výběru finální a záložní lokality a upozornit na požadavky dotčených samospráv a obyvatel, které jsou podle Platformy proti hlubinnému úložišti dlouhodobě přehlížené. Platforma zastupuje zájmy 40 měst a obcí a 18 spolků.
Súvisiace články
Europoslanci podpořili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků
Europoslanci dnes schválili volnější pravidla pro plnění plynových zásobníků před zimou. Podpořili tak podobné rozhodnutí členskýc…
ORLEN staví fotovoltaické elektrárny na čerpacích stanicích
Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v naplňování své strategie udržitelného rozvoje a dekarbonizace. Součástí této strategie je i ro…
Zásoby plynu v Evropě jsou nízké, ale díky prudkému poklesu ceny se budou snadněji doplňovat
Ještě před měsícem se zdálo, že evropské země si budou muset za plyn pořádně připlatit.
Jadrové zariadenia na Slovensku boli v uplynulom roku prevádzkované bezpečne, tvrdí jadrová správa
Jadrové zariadenia na Slovensku boli v uplynulom roku prevádzkované bezpečne a nedošlo k žiadnym udalostiam so závažným dopadom na…
Tesla si nemůže přivlastnit robotaxi. Patentový úřad odmítl automobilce registrovat ochrannou známku
Americký patentový úřad odmítl automobilce Tesla zaregistrovat ochrannou známku pro robotaxi. Termín se podle něj obecně používá p…
Kalendár akcií
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.