Firma Paseka zemědělská z Olomoucka investovala 200 mil. do biometanové stanice

Společnost Paseka zemědělská zprovoznila v Krakořicích u Šternberka na Olomoucku vlastní biometanovou stanici, do které investovala 200 milionů korun. Stanice ročně vyrobí dva miliony metrů krychlových biometanu s identickou kvalitou, jakou má zemní plyn. Zemědělská společnost už dodává biometan do distribuční plynové sítě provozované společností GasNet. Novinářům to dnes při slavnostním zprovoznění biometanové stanice řekla předsedkyně představenstva společnosti Paseka zemědělská Jana Krasulová.

Firma Paseka zemědělská z Olomoucka investovala 200 mil. do biometanové stanice

Stavbu bioplynové stanice, jejíž roční produkce pokryje spotřebu plynu pro 1500 až 2000 domácností, firma financovala pomocí úvěru. Zařízení na výrobu bioplynu z hnoje a podestýlky, silážní skrývky, řepných řízků i kukuřičné siláže vybudovala na místě nevyužívaného zemědělského objektu. Technologii dodala firma agriKomp. "Cílem je získat stabilní příjem v době nestálého trhu zemědělských komodit. Zkušenost s nejasnou podporou a složitou administrativou při uvádění investice do provozu však vyvolává obavy o budoucí rozvoj biometanu v ČR, a to zejména ve srovnání s příznivějšími podmínkami v některých státech EU," uvedl Krasulová. Podle ní se bude zemědělská společnost snažit získat na provoz biometanové stanice dotaci.

Přítomný ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že energetika představuje budoucnost českého zemědělství, protože v době výkyvů výkupních cen zemědělských komodit pomáhají tyto příjmy stabilizovat finanční situaci zemědělských podniků. "Je to nejen součást našeho budoucího energetického mixu, ale je to i zefektivnění zemědělské činnosti," řekl Výborný. V Česku funguje více než pět stovek bioplynových stanic, z toho jen devět z nich dodává do distribuční sítě biometan. Pokud by všechny bioplynové stanice přešly na produkci biometanu, tak by jím bylo možné nahradit až pětinu tuzemské spotřeby zemního plynu. Ministerstvo zemědělství podle Výborného "velmi intenzivně jedná" s ministerstvem průmyslu a obchodu o provozní podpoře biometanových stanic.

Biometan je podle odborníků využitelný nejen v dopravě, ale i v průmyslu. "Zároveň je však důležité zdůraznit, že bioplynové stanice, jako je například ta v Krakořicích, jsou stabilním zdrojem elektřiny, který může podle potřeb sítě přecházet na špičkovou výrobu. Díky kogenerační jednotce zda navíc dochází k efektivní výrobě elektřiny i tepla, což je ideální spojení technologie a praktického využití," řekl předseda Českého sdružení pro biomasu CZ BIOM Jan Habart.

O podporu na zřízení výroby a využití biometanu v ČR se na ministerstvu průmyslu a obchodu do konce ledna přihlásilo 15 projektů. Zájemci dohromady požádali o dotace za 600 milionů Kč. Stát bude v dotacích dalších projektů z evropských peněz pokračovat, chce na ně vynaložit až miliardu korun. Podle výrobců jde o impuls pro rozvoj výroby biometanu v Česku, ale bez revize provozní podpory nebo podmínek na trhu bude provoz připravovaných stanic nerentabilní.

Súvisiace články

Maďarsko a Slovensko se postaví proti ukončení dovozu paliv z Ruska

Maďarsko a Slovensko se na pondělním jednání ministrů energetiky Evropské unie postaví proti plánu předsedkyně Evropské komise, kt…

Drahší plyn než slovenské firmy nemá v EÚ takmer nik. Pri domácnostiach je to naopak

Podnikatelia na Slovensku majú vyššie ceny plynu než väčšina ich konkurentov v ostatných krajinách EÚ. Kým v prípade domácností vy…

Přechod tepláren od uhlí k plynu se prodraží, dodavatelů je málo

Málo nabídek a vysoké ceny. Tak zatím dopadají první soutěže na stavbu paroplynových zdrojů v českých teplárnách. Konkrétně Energo…

Ekologové: Neschválení lex plyn by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo k…

Európska únia schválila nové clá na ruské poľnohospodárske produkty a hnojivá, platiť budú od júla

Európska únia schválila zavedenie nových ciel na zostávajúce poľnohospodárske produkty a niektoré hnojivá z Ruska a Bieloruska, na…

Kalendár akcií

NE•RS 2025

19. 06. 2025 09:00 - 17:00
Palác Autoklubu ČR
17. výroční mezinárodní konference o jaderné energii NE•RS 2025 „NA CESTĚ K ÚSPĚCHU ČESKÉHO JADERNÉHO PROGRAMU“ se bude pod záštitou Jana Skopečka, mí...

Jarná konferencia SPX

19. 06. 2025 - 20. 06. 2025
Štrbské pleso
Vážené dámy a páni, s radosťou Vás pozývame na Jarnú konferenciu SPX 2025, ktorá sa uskutoční v dňoch 19. – 20. júna 2025, po prvý raz v novej lokalit...

EnergoSecurity 2025

24. 06. 2025 08:30 - 12:30
Truhlárna, Praha – Karlín
Energetický sektor čelí nebývalému nárůstu kybernetických hrozeb i zásadním legislativním změnám. Nová evropská směrnice NIS 2 i připravovaný český zá...

Umělá inteligence v energetice: Příležitosti a výzvy

24. 06. 2025 08:30 - 12:30
Ministerstvo průmyslu a obchodu (Na Františku 32, Praha)
Umělá inteligence rychle mění podobu energetického sektoru – od prediktivního řízení sítí přes optimalizaci výroby a spotřeby až po nové modely flexib...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

90268
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1185
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika