Zákaz kotlů letos razantně zvýšil poptávku po řemeslnících, meziročně o 248 pct
Zákaz používání nevyhovujících kotlů, který začne platit od září, razantně zvýšil poptávku po řemeslnících a nových tepelných zdrojích. Zájem o služby řemeslníků v souvislosti s instalací vhodných řešení letos zatím meziročně vzrostl až o 248 procent. Vyplývá to z dat on-line tržiště ePoptávka.cz.

Od 1. září bude v Česku zakázán provoz kotlů, které nebudou splňovat parametry třetí a vyšší emisní třídy. Pokuty za vytápění neekologickým kotlem mohou dosahovat až 50.000 korun, a to opakovaně. Stát výměny podporuje dotacemi, mezi podporovanými zdroji tepla jsou kotle na biomasu, elektrická a plynová tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.
Zájem o výměnu nevyhovujících kotlů se tak podle dat poptávkového systému výrazně projevil v poptávce po práci řemeslníků a podporovaných řešeních. Potvrzují to už data z prvních tří měsíců letošního roku, kdy byl zájem na úrovni celého loňského roku, přesněji dokonce o jedno procento vyšší. Zájem navíc v dalších měsících ještě stoupal.
"Poptávka po instalaci nových tepelných zdrojů a souvisejících řemeslnických pracích se od ledna letošního roku drží kontinuálně vysoko. V meziročním srovnání je za období od ledna do poloviny srpna vyšší o 248 procent oproti srovnatelnému období předchozího roku," uvedl manažer servisních týmů společnosti ePoptávka.cz Michal Boudník.
Nejvyšší zájem je podle statistik tržiště ve Středočeském kraji, který tvoří 15 procent z celkového množství poptávek. Následuje Moravskoslezský kraj, který má podíl 14,7 procenta z celkového množství poptávek. Na třetím místě je Praha s deseti procenty. Naopak nejnižší poptávka je podle dat v Karlovarské kraji, kde tržiště eviduje necelá dvě procenta z celkového počtu poptávek.
I přes vysoký nárůst poptávky po práci řemeslníků kvůli výměnám kotlů zůstává v tuzemských domácnostech stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit, řekl ČTK na začátku srpna prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto očekávají zvýšený nápor. Do konce roku by pak mělo být vyměněno zhruba 60.000 kotlů. Podle letního průzkumu společnosti Stiebel Eltron stále nemá firmu na výměnu poptáno přes polovinu majitelů neekologických kotlů.
Související články
Liberecký kraj pomůže obcím s financováním velkých vodohospodářských projektů
Liberecký kraj chce obcím pomoci s financováním výstavby vodovodů a kanalizací, zřídil proto nový dotační program. Na spolufinanco…
Trump cez týždeň oznámi ďalšie osobité clá, tentoraz na čipový priemysel
Americký prezident Donald Trump plánuje čoskoro oznámiť nové osobitné clá v polovodičovom priemysle, píše agentúra DPA.
ČÍna plánuje stavět nové uhelné elektrárny nejméně do roku 2027
Čína plánuje stavět nové uhelné elektrárny nejméně do roku 2027. Důvodem je nutnost dorovnávat dodávky z přerušovaných obnovitelný…
Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko
Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových cen…
Pod dohledem odborníků se místní pustili do výsadby ovocné aleje; městysu na ni v rámci grantu Stromy přispěla Nadace ČEZ
Padesát již vzrostlejších ovocných stromů zakořeňuje od soboty 12. dubna v městysu Křivsoudov u tamního hřiště. O v různém poměru…
Kalendář akcí
Dny teplárenství a energetiky 2025
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.