NSS zamítl stížnost firmy České štěrkopísky, která chce těžit na Hodonínsku
Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl kasační stížnost společnosti České štěrkopísky, která usiluje o možnost těžby u Moravského Písku na Hodonínsku. Stížnost směřovala proti loňskému rozsudku Krajského soudu v Brně, který na podnět vodárenského podniku a okolních samospráv zrušil rozhodnutí báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru. Důvodem byly hlavně nejasnosti či rozpory ve znaleckých posudcích. Znovu by měl rozhodovat Český báňský úřad. ČTK to zjistila z úřední desky.
Společnost České štěrkopísky v kasační stížnosti kritizovala krajský soud za to, že překročil limity posuzování odborných otázek a učinil si vlastní úsudek o hydrogeologických problémech. Podstatná část rozsudku je prý spíše revizním znaleckým posudkem, což ale justici nepřísluší.
NSS ponechal rozsudek v platnosti. Poukázal na délku a složitost sporu. Akceptoval, že se krajský soud detailním hodnocením znaleckých posudků a jiných odborných podkladů snažil báňskému úřadu "nastínit vodítka dalšího postupu dokazování".
NSS připomněl riziko zaplavení těžebního prostoru při povodních, což by mohlo vést ke kontaminaci důležitého vodního zdroje. "NSS ve shodě s krajským soudem uzavírá, že tuto klíčovou a zákonem vyžadovanou úvahu s ohledem na konkrétní lokalitu a její specifické podmínky doposud nikdo v tomto řízení vlastně přesvědčivě a srozumitelně neučinil," stojí v rozsudku senátu s předsedou Michalem Bobkem.
Úspěšnou žalobu ke Krajskému soudu v Brně podávala společnost Vodovody a kanalizace Hodonín s Jihomoravským krajem a 11 městy a obcemi, například Hodonínem, Kyjovem a Veselím nad Moravou. Samosprávy proti těžebnímu záměru bojují dlouhodobě kvůli obavám ze znečištění zdroje pitné vody pro více než 100.000 lidí. Zdroj Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji.
Společnost České štěrkopísky v minulosti uváděla, že těžba zdroj vody neohrozí, a může být vodě naopak prospěšná. Rozsudek krajského soudu mluvčí firmy loni označil za prohru pro všechny. Stanovení dobývacího prostoru by ještě neznamenalo povolení k těžbě. O té musí úřad rozhodnout v dalším řízení, až bude platné rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru.
Související články
Ve Hřibinách omlazují ovocné aleje
Hřibiny, listopad 2024 – 80 ovocných stromů omladí aleje v Hřibinách, obci nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Nadace ČEZ na výsadbu př…
Tridsať rokov doňho nemôžu zasiahnuť. Zelený kopec na skládke môže slúžiť aj ako oddychová zóna
TRNAVA. Minulý víkend na skládke komunálneho odpadu na Zavarskej ulici v Trnave horelo. Zasahovali hasiči, hustý dym sa šíril smer…
Výzkum potvrdil, že se ovzduší kolem utlumené huti Liberty výrazně zlepšilo
Škodlivin, které lidé dýchají v okolí Liberty Ostrava, výrazně ubylo. O polovinu méně je polétavého prachu a o dvě třetiny kleslo…
Aktuální informace o stavu vodních zdrojů k 6. listopadu 2024
Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Sprá…
Na Slovensku by mala vzniknúť firma zameraná na využívanie vyhoreného jadra, tvrdí Pellegrini
Na Slovensku by mala vzniknúť firma, ktorá bude postupne získavať investície na výskum v súvislosti s opätovným využitím vyhorenéh…
Kalendář akcí
Konference Biomasa, Bioplyn a Energetika 2024
Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)
Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi
Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.