Vodní elektrárna Vrané má kompletně vyměněné bezpečnostní rychlouzávěry
Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou u Prahy má kompletně vyměněné bezpečnostní rychlouzávěry, které v případě nouze zastavují přívod vody k turbínám. První padesátitunový uzávěr technici namontovali loni, výměna druhé z dvojice ocelových bezpečnostních pojistek začala letos v červenci. Původní rychlouzávěr po vyzdvižení zamířil k sešrotování a dnes odpoledne ho nahradil nový, portálový jeřáb ho spustil do více než 15 metrů hluboké šachty, informoval ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier.

"Navzdory nedávným povodním a zásahu do harmonogramu jdou proto práce o něco rychleji a předpokládáme, že po nutných zkouškách půjde soustrojí TG1 do plného provozu opět v druhé půlce října," uvedl vedoucí provozu vodní elektrárny Michal Kudrnáč.
Téměř za 90 let provozu absolvovala vodní elektrárna Vrané nad Vltavou řadu modernizací. Jednou z mála částí, které zůstávaly původní, byly dva padesátitunové nýtované rychlouzávěry o rozměrech 6,1krát 12 metrů. Mohutné ocelové desky umí při nenadálých situacích za 28 vteřin zastavit vodu na cestě do přivaděče k turbínám a zastavit tak provoz elektrárny.
Elektrárna Vrané byla vybudována v roce 1936 jako první velká vodní elektrárna na Vltavě. Je posledním stupněm vltavské kaskády a reguluje odtok vody do Prahy. Přispívá k vyrovnání hladiny a průtoku Vltavou pod velkými elektrárnami Slapy a Štěchovice a zároveň slouží jako dolní nádrž přečerpávací elektrárny Štěchovice II. Pro energetickou síť je ještě důležitější, že za necelé dvě minuty od vydání pokynu začne dodávat elektřinu domácnostem a průmyslovým podnikům ve středních Čechách.
Související články
Piráti chtějí kompenzovat povolenky či snížit spotřební daň při vysoké ceně
Opoziční Piráti navrhují kompenzovat nové povolenky ze silniční dopravy a vytápění budov takzvaným energetickým kuponem ve výši as…
Batériové služby výkonovej rovnováhy sa rýchlo naplnia. Bude sa hrať o flexibilitu a ďalšie obchodné modely
Na západe je už trendom dimenzovať kapacitu batérie na tri až štyri hodiny, aby mohla poskytovať viac služieb, vraví navrhovateľ b…
496 MWh: Bulharsku uvedlo do provozu největší bateriový systém v Evropě
Bulharsko na konci května uvedlo do provozu nový bateriový systém akumulace energie (BESS) o výkonu 124 MW a kapacitě 496 MWh. Je…
Provozujete domácí fotovoltaiku? Připravte se na změny od července
Od 1. července začíná platit nové pravidlo pro všechny, kdo mají domácí fotovoltaiku. Pokud uživatelé chtějí dál legálně vyrábět i…
Rusko chce vybudovat první jadernou elektrárnu na Měsíci, tvrdí Roskosmos
Rusko má v plánu vybudovat první jadernou elektrárnu na Měsíci, na sociální síti šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Bak…
Kalendář akcí
NE•RS 2025
Jarná konferencia SPX
Umělá inteligence v energetice: Příležitosti a výzvy
Podzimní plynárenská konference
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.