Rusko má zájem zvýšit vývoz uhlí do Indie, kde je poptávka na vzestupu
Rusko má zájem zvýšit vývoz uhlí do Indie, kde je poptávka na vzestupu. Řekl to dnes místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Největším odběratelem ruského uhlí zůstává Čína, Moskva ale uvedla, že Indie může už na začátku příštího desetiletí Čínu předstihnout a dostat se na první místo. Informuje o tom agentura Reuters.
Čína plánuje snížení spotřeby uhlí k výrobě elektřiny, zatímco Indie na uhlí spoléhá čím dál více. Poptávka po elektřině totiž v Indii rychle stoupá a překonává jeden rekord za druhým. Růst výroby elektřiny v uhelných elektrárnách začátkem letošního roku poprvé nejméně od roku 2019 přesáhl růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Těžba uhlí v Indii v posledním finančním roce do konce letošního března vzrostla na rekordních 997,83 milionu tun, což byl meziroční nárůst o 12 procent. Více než 75 procent elektřiny vyrobené v Indii v roce 2023 pocházelo z uhlí.
Indie loni dovezla 176 milionů tun termálního uhlí, kterému se také říká uhlí energetické a které se využívá právě v elektrárnách. Rusko loni do Indie vyvezlo 26,2 milionu tun uhlí, zatímco o rok dříve to podle ruského ministerstva energetiky bylo 20 milionů tun.
Rusko je už teď největším dodavatelem ropy do Indie, a to díky tomu, že Moskva diverzifikovala obchodní vazby mimo Evropu. Ta bývala klíčovým obchodním partnerem Ruska, vzájemný obchod ale vážně narušila ruská vojenská invaze na Ukrajinu z února 2022, po které západní státy zavedly vůči Rusku sérii sankcí.
"Ruské uhelné podniky mají značné zdroje a mají zájem rozšířit svou přítomnost na rychle rostoucím indickém trhu," řekl na setkání s novináři Novak.
Navzdory úzkým politickým a obchodním vazbám je Indie opatrná vůči sankcím zavedeným proti Rusku. V září uvedla, že nebude nakupovat zkapalněný zemní plyn (LNG) pocházející z ruského projektu Arctic LNG 2, na který se vztahují západní sankce.
Související články
Aký vývoj čaká ceny palív v najbližšom období? Odborník vysvetľuje hlavné faktory
Zásadný rast alebo pokles cien ropy na medzinárodnom trhu je v súčasnosti nepravdepodobný. Momentálne neexistujú výrazné faktory,…
Európska únia by mala sankcionovať ruský plyn
Pomohlo by to nielen vyslať silný signál Rusku, že EÚ nie je závislá od jeho energií, ale taktiež by to pomohlo stabilizovať ceny…
Odboráři a vedení Volkswagenu nenašli shodu ani po více než 60 hodinách jednání
Ani po více než 60 hodinách jednání se nepodařilo zástupcům vedení automobilového koncernu Volkswagen a odborářům ze svazu IG Meta…
Ropa Brent - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 72,95 Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 72,95 s cílem na 72,30 a dále pak až na 71,90.
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 3,3800 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 3,3800 s cílem na 3,7100 a dále pak až na 3,7600.
Kalendář akcí
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.