Kyjev dál odmítá možnost prodloužení dohody o tranzitu ruského plynu
Ukrajina nemá v plánu prodloužit dohodu o tranzitu ruského plynu přes své území, jejíž platnost vyprší na konci letošního roku. Potvrdil to dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal na tiskové konferenci po ukrajinsko-slovenských mezivládních konzultacích. Podle slovenského premiéra Roberta Fica nicméně jednání potvrdila, že Kyjev má i nadále zájem využívat svůj systém pro tranzit plynu a ropy.
"Ukrajina znovu říká, že nebude pokračovat v tranzitní dohodě s Ruskem po jejím vypršení," citovala Šmyhala agentura Reuters. Strategickým cílem Kyjeva je podle ukrajinského premiéra připravit Rusko o zisky z prodeje plynu a ropy, a snížit tak schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině.
Ukrajinský premiér podle agentury Ukrinform rovněž uvedl, že Ukrajina a Slovensko se dohodly na vytvoření východoevropského energetického uzlu, jehož cílem je mimo jiné využití rozsáhlých ukrajinských kapacit pro skladování plynu a spolupráce v jaderném průmyslu. "Posílí to nejen energetickou bezpečnost našich dvou zemí, ale také bezpečnost celého východoevropského regionu," dodal. Ukrajina a Slovensko podle Šmyhala rovněž realizují společný projekt modernizace elektrického propojení Mukačevo-Veľké Kapušany, který má být hotov do roku 2028.
Možnost prodloužení dohody o tranzitu ruského plynu Ukrajina opakovaně odmítá. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v létě v rozhovoru s agenturou Bloomberg uvedl, že Kyjev jedná o alternativních možnostech, například tranzitu ázerbájdžánského plynu do Evropy.
Fico při květnové návštěvě Ázerbájdžánu podle slovenských médií označil možnost dovozu ázerbájdžánského plynu přes Ukrajinu za "zajímavou". Projekt by podle něj byl prospěšný pro Slovensko a okolní země, Ázerbájdžán i Ukrajinu.
Slovenská státní plynárenská společnost SPP tento měsíc podle agentury Reuters oznámila že pokračuje v jednáních o pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu po vypršení tranzitní dohody Kyjeva s ruskou plynárenskou firmou Gazprom. Šmyhal dnes uvedl, že Kyjev chápe "akutní závislost" Slovenska a některých dalších zemí na dodávkách plynu z Ruska, ale spoléhá v této souvislosti na postupnou diverzifikaci dodávek.
Související články
Európska únia by mala sankcionovať ruský plyn
Pomohlo by to nielen vyslať silný signál Rusku, že EÚ nie je závislá od jeho energií, ale taktiež by to pomohlo stabilizovať ceny…
Odboráři a vedení Volkswagenu nenašli shodu ani po více než 60 hodinách jednání
Ani po více než 60 hodinách jednání se nepodařilo zástupcům vedení automobilového koncernu Volkswagen a odborářům ze svazu IG Meta…
Aký vývoj čaká ceny palív v najbližšom období? Odborník vysvetľuje hlavné faktory
Zásadný rast alebo pokles cien ropy na medzinárodnom trhu je v súčasnosti nepravdepodobný. Momentálne neexistujú výrazné faktory,…
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 3,3800 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 3,3800 s cílem na 3,7100 a dále pak až na 3,7600.
Ak nezačnete odoberať viac americkej ropy a plynu, budú clá, pohrozil Trump Únii
Podľa zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa musia štáty Európskej únie nakupovať viac americkej ropy a zemného plynu. V o…
Kalendář akcí
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.