Liberečtí zastupitelé schválili založení společenství ke sdílení elektřiny
Liberečtí zastupitelé dnes schválili založení společenství ke sdílení elektřiny, pro byli všichni. V první fázi počítá město s tím, že energii bude sdílet v rámci svých budov a organizací. Podle náměstka primátora Vojtěcha Prachaře (ANO) je to i kvůli tomu, že legislativa zatím omezuje, kolik odběrných míst může společenství ke sdílení využít.
"Proto jsme zatím se soustředili na městské budovy. I z důvodu toho, abychom si vyzkoušeli fungování, sdílení," uvedl náměstek.
Zapsaný spolek Energetické společenství Liberec nebude výrobcem ani odběratelem elektřiny, ale bude sloužit výhradně k plnění administrativních povinností spojených se sdílením elektřiny. Město chce do sdílení zapojit deset fotovoltaických elektráren, které v projektu "Komunitní energetika I" budou na střechách škol či divadel. "V tuto chvíli máme vybudované dvě největší, a to na Základní škole Broumovská a na Základní škole Dobiášová, které už běží ve zkušebním režimu," řekl Prachař.
Za vybudování deseti fotovoltaických elektráren město zaplatí přes 24 milionů korun, z toho 70 procent nákladů pokryje evropská dotace. Deset solárních elektráren města na deseti budovách by ročně mělo vyrobit kolem 1000 megawatthodin elektrické energie. "Víme, že spotřeba těch budov z celkového výkonu elektráren bude přibližně 39 procent. Zbytek z toho vyrobeného výkonu už bychom chtěli nasdílet mezi ostatní budovy. V tuhle chvíli očekávaná úspora dle tržních cen, které jsou nyní za elektřinu, je okolo šesti milionů korun ročně," uvedl náměstek.
Podle něj chtějí solární panely dát v příštích letech i na další střechy městských budov. "Připravujeme projekt Komunitní energetika II, kdy přibude dalších 14 fotovoltaických elektráren, a také pracujeme na projektu akumulace, to znamená i nějakého bateriového úložiště," dodal Prachař.
Sdílení elektřiny je jedním z kroků radnice ke splnění jejího závazku. Liberec patří mezi 100 evropských měst, které se účastní takzvané mise Evropské unie zaměřené na vznik klimaticky neutrálních a inteligentních měst do roku 2030. V Česku se zapojil jen Liberec.
Související články
Odboráři a vedení Volkswagenu nenašli shodu ani po více než 60 hodinách jednání
Ani po více než 60 hodinách jednání se nepodařilo zástupcům vedení automobilového koncernu Volkswagen a odborářům ze svazu IG Meta…
Aký vývoj čaká ceny palív v najbližšom období? Odborník vysvetľuje hlavné faktory
Zásadný rast alebo pokles cien ropy na medzinárodnom trhu je v súčasnosti nepravdepodobný. Momentálne neexistujú výrazné faktory,…
Európska únia by mala sankcionovať ruský plyn
Pomohlo by to nielen vyslať silný signál Rusku, že EÚ nie je závislá od jeho energií, ale taktiež by to pomohlo stabilizovať ceny…
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 3,3800 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 3,3800 s cílem na 3,7100 a dále pak až na 3,7600.
Ceny benzínu a nafty na Slovensku boli v polovici decembra na mesačnom minime, Česi tankujú lacnejšie
Najžiadanejší z benzínov Natural 95 zlacnel minulý týždeň na priemerných 1,505 eura za liter z 1,507 eura o týždeň skôr.
Kalendář akcí
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.