Slovnaft by uvítal prodloužení výjimky na dovoz produktů z ruské ropy do ČR
Slovenská rafinerie Slovnaft by uvítala další prodloužení výjimky Evropské unie na dovoz ropných produktů z ruské ropy do České republiky, a to do doby, než bude rozšířena přepravní kapacita ropovodu TAL. Zdůvodnila to možnými cenovými šoky či nedostatkem paliv v regionu. Vyplývá to z dnešního vyjádření, které ČTK poskytl Slovnaft. Česko patří mezi hlavní exportní trhy bratislavské rafinerie, která patří do maďarské energetické skupiny MOL.
Zákaz dodávek produktů z ruské ropy dříve schválily členské země EU v rámci sankcí, které evropský blok uvalil na Rusko za jeho agresi vůči Ukrajině. Výjimku ze zákazu dostaly kromě Česka také Slovensko a Maďarsko. Tato výjimka, která Slovnaftu umožňuje vyvážet do Česka produkty z ruské ropy, původně skončila loni v prosinci. EU ji ale prodloužila do 5. prosince letošního roku. České ministerstvo průmyslu a obchodu pak letos v listopadu oznámilo, že o další prodloužení výjimky usilovat nebude.
"Ztotožňujeme se s názorem, že výjimku má smysl prodloužit do doby, dokud nebude plně kapacitně funkční ropovod TAL+, aby se předešlo případným cenovým šokům nebo nedostatku paliv v regionu. Slovnaft je jediná exportní rafinerie ve střední Evropě a svou produkční kapacitou plní významnou funkci v rámci energetické bezpečnosti regionu," napsal mluvčí Slovnaftu Anton Molnár. Neuvedl, jaký dopad na Slovnaft by mělo trvalé ukončení platnosti uvedené výjimky.
Podle některých informací by případné zastavení dodávek paliv ze Slovnaftu do České republiky mohlo znamenat, že Česko by muselo dovážet paliva z jiných zemí, a to až v objemu 700.000 tun ročně.
Společnost Orlen Unipetrol, která je v Česku jediným zpracovatelem ropy, ale už dříve uvedla, že má zajištěné dodávky ropy v dostatečném množství pro zachování kontinuity produkce. V případě potřeby je připravena přesměrovat exportní produkci na český trh.
Česko by se mělo závislosti na ruské ropě zbavit rozšířením ropovodu TAL, který má v příštím roce zdvojnásobit kapacitu ropy dopravené do Česka na osm milionů tun ročně. Z loňských dodávek ropy do České republiky přiteklo zhruba 58 procent suroviny prostřednictvím ropovodu Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Podle dnešních informací ropa do Česka touto trasou přestala téct. Další část ropy Česká republika odebírá z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL, jenž začíná v Terstu.
Související články
Slovenská ministryně hospodářství podle Denníku N odletěla jednat s Gazpromem
Slovenská ministryně hospodářství Denisa Saková dnes odletěla do ruského Petrohradu, aby tam jednala s ruskou plynárenskou společn…
Nippon Steel chce stále dokončiť akvizíciu U. S. Steel za 15 miliárd dolárov napriek odporu USA
Japonská spoločnosť Nippon Steel má stále v pláne prevziať americké oceliarne U. S. Steel v hodnote 15 miliárd dolárov (14,30 mili…
Stát půjčí Orlen Unipetrol při delším omezení dodávek z Družby 330.000 tun ropy
Stát v případě dlouhodobějšího omezení dodávek z ruského ropovodu Družba půjčí rafinérské společnosti Orlen Unipetrol 330.000 tun…
Odbory ostravské společnosti Tameh Czech vyhlásily stávkovou pohotovost
Odbory ostravské společnosti Tameh Czech dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. ČTK to řekla odborová předačka Alena Sobolová. Zaměs…
Ceny ropy před rozhodnutím OPEC+ rostou, trh ovlivňuje geopolitické napětí
Ceny ropy uprostřed týdne mírně rostou. Investoři očekávají, že skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a…
Kalendář akcí
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.