Průzkum: S rozvojem jaderné energetiky souhlasí 71 pct Čechů, jeho podpora roste
Podpora jaderné energetiky v Česku stoupá. S jejím rozvojem souhlasí 71 procent obyvatel, což je asi o dva procentní body více než před rokem. Více než polovina populace přitom považuje za nejvhodnější energetické řešení pro ČR kombinaci jaderné energetiky s obnovitelnými zdroji energie. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS.
Podpora rozvoje jaderné energetiky v české společnosti se blíží svému historickému maximu z roku 2022, tehdy ji vyjádřilo 72 procent respondentů. Podle aktuálních výsledků průzkumu stále větší podíl veřejnosti vnímá výhody kombinace jaderné energetiky s obnovitelnými zdroji.
"Jaderná energetika a obnovitelné zdroje nejsou vnímány jako konkurenční alternativy, ale jako vzájemně se doplňující pilíře moderní a čisté energetiky," uvedl jednatel agentury IBRS Miloš Rybáček.
Průzkum se zaměřil i na další otázky spojené s rozvojem jaderné energetiky v Česku. Například informaci o vítězství korejské společnosti KHNP v tendru na výstavbu nových bloků v Dukovanech evidovalo 41 procent respondentů, přičemž většina z nich hodnotila tuto volbu pozitivně.
Z výsledků je rovněž patrný postupný pokles obav veřejnosti spojených s vlivem války na Ukrajině na českou energetickou situaci. Stále více než polovina (59 procent) odpovídajících míní, že válka ovlivňuje českou energetickou soběstačnost, oproti letošnímu jaru se však jedná o pokles o šest procentních bodů.
Jaderná energetika by se spolu s obnovitelnými zdroji měla v budoucnu stát hlavními zdroji tuzemského energetického mixu. Stát v současnosti počítá s výstavbou dvou nových reaktorů v Dukovanech, které má postavit společnost KHNP. První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Kromě toho ovšem bude stát vyjednávat i o opci na další dva bloky v Temelíně. Vedle klasických bloků by v Česku měly v příští dekádě vzniknout i modulární reaktory.
Agentura IBRS průzkum o podpoře jaderné energetiky realizuje dlouhodobě, vždy na vzorku 500 respondentů. Aktuální kolo se uskutečnilo v listopadu.
Související články
Odboráři a vedení Volkswagenu nenašli shodu ani po více než 60 hodinách jednání
Ani po více než 60 hodinách jednání se nepodařilo zástupcům vedení automobilového koncernu Volkswagen a odborářům ze svazu IG Meta…
Aký vývoj čaká ceny palív v najbližšom období? Odborník vysvetľuje hlavné faktory
Zásadný rast alebo pokles cien ropy na medzinárodnom trhu je v súčasnosti nepravdepodobný. Momentálne neexistujú výrazné faktory,…
Európska únia by mala sankcionovať ruský plyn
Pomohlo by to nielen vyslať silný signál Rusku, že EÚ nie je závislá od jeho energií, ale taktiež by to pomohlo stabilizovať ceny…
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 3,3800 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 3,3800 s cílem na 3,7100 a dále pak až na 3,7600.
Ceny benzínu a nafty na Slovensku boli v polovici decembra na mesačnom minime, Česi tankujú lacnejšie
Najžiadanejší z benzínov Natural 95 zlacnel minulý týždeň na priemerných 1,505 eura za liter z 1,507 eura o týždeň skôr.
Kalendář akcí
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.