Svaz moderní energetiky: Trumpova energetická politika je rizikem hlavně pro USA

Energetická politika republikánského amerického prezidenta Donalda Trumpa je rizikem hlavně pro samotné Spojené státy. Ty kvůli ní totiž mohou zaspat ve využívání moderních bezemisních technologií a ztratit tempo, kterým se za mandátu demokrata Joea Bidena snažily konkurovat Číně. Pro Evropskou unii může být situace za oceánem příležitostí, jelikož zrušení investic do produkce bezuhlíkové energie může vést k zájmu o realizaci těchto projektů v Evropě. ČTK to dnes řekl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Svaz moderní energetiky: Trumpova energetická politika je rizikem hlavně pro USA

Trump podpisem exekutivního příkazu stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od takzvané Pařížské úmluvy OSN, která účastníky například zavazuje k postupnému snižování emisí a ke zvýšení kapacity obnovitelné energie. Zastavení zelených projektů v USA ale i přes Trumpovy výroky a kroky může podle Sedláka nastat až za delší dobu. Průmysl obnovitelných zdrojů je totiž důležitou součástí americké ekonomiky.

"Ve Spojených státech dává výroba a provoz obnovitelných zdrojů energie a dalších čistých technologií práci téměř půl milionu lidem. V posledních letech rostla čistá energetika z pohledu zaměstnanosti dvojnásobným tempem oproti celému pracovní trhu USA. Pokud Trump nenaváže na Bidenovu administrativu v podpoře dekarbonizace, mohou tuto roli převzít alespoň částečně státy americké federace," řekl Sedlák.

K silným lídrům ve větrné energetice USA patří například republikánský Texas. Sedlák také připomněl, že v prvních dvou letech Trumpova prvního prezidentství bylo odstaveno více uhelných elektráren než v celém prvním funkčním období demokrata Baracka Obamy. "Vystoupení USA z Pařížské dohody nic nemění na potřebě řešit celosvětový problém změny klimatu a postupného tempa dekarbonizace. Samy Spojené státy se potýkají s důsledky změny klimatu v podobě přírodních pohrom," dodal Sedlák.

Trump podpisem stvrdil odstoupení USA od Pařížské úmluvy OSN o změně klimatu několik hodin po inauguraci. Dohoda byla uzavřena 12. prosince 2015, vstoupila v platnost v listopadu 2016. Kritici jí ale vyčítají, že nestanovila pevné a závazné termíny pro omezování emisí. Smlouvu podepsalo 196 zemí včetně ČR a k říjnu 2016 se podařilo dosáhnout cíle, aby dohodu ratifikovalo 55 zemí, které se celkově podílejí na více než 55 procentech emisí skleníkových plynů světa.

Dohoda vyzvala také ke ztrojnásobení kapacity obnovitelné energie na celém světě do roku 2030 a urychlení technologií, jako je zachycování a ukládání uhlíku, které mohou pomoci vyčistit průmyslová odvětví. Po opětovném zvolení prezidentem USA Trump loni změnu klimatu označil za výmysl a nastínil energetickou politiku, která by silně podporovala průmysl fosilních paliv. Slíbil zvýšit těžbu ropy a nabídnout daňové úlevy producentům ropy, plynu a uhlí. Také uvedl, že chce zrušit iniciativy týkající se elektromobilů.

Související články

Teplo z Mochoviec sa dostane do domácností. Využijú ho obyvatelia regiónu na juhu Slovenska

Zužitkujú odpadový produkt jadrovej elektrárne.

Trumpova politika může ovlivnit české výrobce, Pavel vidí příležitost

Návrat republikána Donalda Trumpa do Bílého domu vnímá český prezident Petr Pavel hlavně jako příležitost, čeká na jeho další krok…

Parížska dohoda je najlepšou nádejou pre ľudstvo, vyhlásila šéfka eurokomisie

Parížska klimatická dohoda zostáva naďalej najlepšou nádejou pre celé ľudstvo, uviedla dnes na zasadnutí Svetového ekonomického fó…

Výroba elektřiny v ČR loni klesla o čtyři pct, oslabují hlavně uhelné zdroje

Výroba elektřiny v Česku dál klesá. Loni české energetické zdroje vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což je meziro…

Čína loni překonala vlastní rekord v instalaci obnovitelných zdrojů energie

Čína loni překonala svůj vlastní světový rekord v instalaci obnovitelných zdrojů energie. Přidala zhruba 277 gigawattů (GW) solárn…

Kalendář akcí

Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník

26. 02. 2025 08:30 - 16:00
hotel Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Cílem konference je vzájemná výměna názorů a zkušeností představitelů odvětví energetiky a průmyslu nad očekávanými trendy vývoje energetického průmys...

AMPER 2025

18. 03. 2025 - 20. 03. 2025
Brněnské výstaviště
Rádi bychom vás pozvali na AMPER 2025, nejvýznamnější mezinárodní veletrh zaměřený na elektrotechniku, elektroniku, energetiku, automatizaci, komunika...

Hydrogen days 2025

19. 03. 2025 09:00 - 21. 03. 2025 17:00
Praha
Experti z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, a to od základního výzkumu a tvorbu praktických vodíkových aplikací, přes výrobu,...

24. energetický kongres ČR

01. 04. 2025
Hotel Grand Majestic Plaza, Praha

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

87040
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1159
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika