Obce v Moravském a Českém krasu mohou využít dotaci na čištění odpadních vod (2025)
Obce v chráněných krajinných oblastech Moravský kras a Český kras mohou využít dotaci na čištění odpadních vod, ministerstvo živodního prostředí poskytne celkem 200 milionů korun. Několik z nich totiž stále nemá dobudovanou kanalizaci nebo dostatečně účinnou čistírnu odpadních vod (ČOV). Podrobnosti výzvy dnes novinářům v Boskovicích na Blanensku sdělil po jednání se starosty ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva platí počínaje dneškem, možnost podávání žádostí je od 5. března. Cílem je zamezit znečištění podzemních a povrchových vod zejména fosforem a dusíkem.

Výzva se týká 71 katastrálních území obcí, která spadají pod 61 obcí v některé z krasových oblastí nebo poblíž, ale s dopadem na krasovou oblast. Podle Hladíka zhruba polovina z dotčených obcí má čištění odpadních vod vyřešené, v dalších 20 obcích mají čištění vyřešené částečně, je ale třeba ho doplnit. Tyto obce mají třeba vybudovaný kanalizační systém zakončený čistírnou, avšak ne v dostatečném stavu. V některých obcích je problémem kanalizace, která je pro krasovou oblast nevhodná, jinde jsou zase problémem čistírny, u kterých je třeba zvýšit jejich kapacitu či zlepšit účinnost. U 13 obcí pak chybí systém čištění odpadních vod úplně. Obce budou moct získat dotaci, která pokryje až 90 procent výdaj§ na projektovou přípravu či až 60 procent na úpravy a uskutečnění, a to za podmínky přísnějších limitů v případě dusíku a fosforu.
"Dusík a fosfor jsou dvě látky, které výrazným způsobem negativně ovlivňují podzemní vody v krasových oblastech. Z toho důvodu chceme, aby tyto projekty a tyto realizace v těchto aglomeracích měly vyšší intenzitu srážení a čištění fosforu a dusíku, než je běžné pro zbytek republiky," uvedl Hladík.
Podle senátorky Jaromíry Vítkové (KDU-ČSL) problematika vodního hospodářství obce v krasových oblastech velmi tíží. "Přišlo mi někdy zvláštní, že se chrání flóra, fauna, horniny, ale co se týká podzemí, kde je to nejcennější, tedy krápníkové jeskyně, tak se občas stalo při nějaké bouři, že se tam vypláchla čistírna odpadních vod. Proto jsem se tím začala zabývat. Je více než nutné řešit čistotu vod, které chráněnými krasovými územími protékají," uvedla.
Výzva bude otevřena do konce roku 2026 nebo do vyčerpání finanční prostředků. Na uskutečnění budou mít obce tři roky.
Související články
Samsung stavbu gigafactory v Česku odložil
V roce 2028 se měla rozjet výroba v nové továrně na baterie pro elektromobily v Dolní Lutyni na Karvinsku, kterou zde chce podle i…
Průzkum artéského vrtu v Kníničkách potvrdil, že může zásobovat obyvatele Brna
Hydrogeologický průzkum artéského vrtu v Kníničkách poblíž Brněnské přehrady potvrdil vhodnost výběru a užití pro nouzové zásobová…
Zelenský řekl, že s Trumpem o vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny nemluvil
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nemluvil s hlavou Spojených států Donaldem Trumpem o možném americkém vlastnictví Záporož…
Rusko dál útočí na ukrajinskou energetiku, řekl Zelenskyj summitu EU
Rusko stále útočí na energetickou infrastrukturu na Ukrajině. Účastníkům dnešního summitu EU v Bruselu to podle agentury AFP a pře…
Xiaomi chce letos překonat prodeje německých elektromobilů
Ačkoliv se do výroby automobilů pustila celkem nedávno, v letošním roce plánuje společnost Xiaomi prodat na domácím trhu víc elekt…
Kalendář akcí
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
Hospodaření s energií ve firmách - podniková energetika na cestě k dekarbonizaci
Dny teplárenství a energetiky 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.