Pantůček: O dalším využití ropovodu Družba je třeba rozhodnout do tří let
O budoucím využití české části ropovodu Družba, kterým do Česka desítky let proudila ropa z Ruska a nyní jej nahradil rozšířený ropovod TAL, je třeba rozhodnout do dvou až tří let. Po tu dobu bude možné ropovod Družba udržet v zakonzervovaném stavu. Využití ropovodu Družba bude součástí chystaného strategického projektu, o jeho podobě zatím není rozhodnuto. ČTK to dnes na konferenci Dny teplárenství a energetiky 2025 v Olomouci řekl předseda představenstva společnosti MERO ČR Jaroslav Pantůček.

Do České republiky od minulého týdne poprvé v historii díky dokončení rozšíření ropovodu TAL neproudí ruská ropa a Česko se po více než 60 letech stalo nezávislé na ropovodu Družba. Ještě loni ropovod Družba do ČR dodal 2,7 milionu tun ropy, což představovalo 42 procent celkového objemu. ČR může nově ze západních ropovodů čerpat až osm milionů tun ropy ročně. Toto množství zcela pokryje spotřebu rafinerií v Česku. Z ropovodu Družba neproudí ropa do ČR už několik týdnů.
Odborníci připraví varianty možného využití ropovodu Družba. "Bude se jednat o velký strategický projekt, který spadne asi až na budoucí vládu. Ropovod Družba ve stavu, v jakém nyní je, to znamená zaplněný ropou a pod tlakem, může vydržet dva až tři roky. Do té doby se musí rozhodnout, jaké bude jeho další využití," uvedl Pantůček. V úvahu podle něj připadají varianty, které počítají se zachováním přepravy ropy či jiného média, vyprázdněním ropovodu a jeho natlakováním dusíkem či využití potrubí například při trasování datových kabelů. "Teď zpracováváme studie, které vyhodnotíme. Jakmile budeme mít výsledky, tak s nimi seznámíme veřejnost," řekl Pantůček.
Celková délka trasy ropovodu Družba v ČR včetně zdvojení je nyní 473 kilometrů. O jeho osudu podle Pantůčka rozhodne i výsledek válečného konfliktu na Ukrajině, kterou v roce 2022 napadlo Rusko. Z Oděsy na pobřeží Černého moře totiž vede ropovod, který je napojený na ukrajinskou větev ropovodu Družba. Díky tomu by touto částí ropovodu Družba mohla do Česka proudit ropa z různých částí světa a Ukrajinci by z tranzitních poplatků financovali poválečnou obnovu. "Je to varianta, která by byla super. Otázka ale je, jak dopadne válečný konflikt a zda Oděsa zůstane v ukrajinských rukou. Scénářů je hodně, proto je třeba mít více variant (využití ropovodu Družba)," dodal Pantůček.
O uskutečnění projektu TAL-PLUS, který zajistil zvýšenou přepravní kapacitu evropského ropovodu TAL, rozhodla česká vláda v listopadu 2022. Reagovala tím na ruskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Technické práce byly spuštěny v květnu 2024. Projekt TAL-PLUS si podle Pantůčka vyžádá investici mezi 1,3 až 1,6 miliardy korun, financování zajistila firma MERO z vlastních zdrojů.
Transalpinský ropovod TAL existuje od roku 1967 a nyní se poprvé dostane na maximální výkony, na které byl projektován. Začíná v italském Terstu, pokračuje do Rakouska a Německa.
Související články
Na Plzeňsku se rodí obří solární elektrárna s bateriovým úložištěm
V Horní Bříze na Plzeňsku roste solární elektrárna s obřím bateriovým úložištěm. Projekt vzniká na území bývalé keramické továrny,…
Ministerstvo zemědělství poskytne 40 milionů korun jako náhradu za škody na polích a hospodářských zvířatech, které napáchala loňská povodeň
Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo 40 milionů korun jako kompenzace pro zemědělce, kterým povodeň v září 2024 zničila pole…
LTW Battery uvedla do provozu největší bateriové úložiště v Česku
Český trh s bateriovými systémy akumulace (BESS) zažívá nebývalý boom. Dokladem tohoto trendu je nejen obrovský počet žádostí o př…
Ceny ropy kvůli geopolitickému napětí a nízkým zásobám rostou
Ceny ropy dnes rostou. Podle analytiků trh podporují nízké zásoby a obnovená rizika na Blízkém východě. Kolem 17:35 SELČ cena seve…
Česko v plusu. Za 1. pololetí načerpalo o 24 miliard víc, než do poslalo do rozpočtu EU
Česko získalo za prvních šest měsíců letošního roku ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpoč…
Kalendář akcí
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.