Česko mělo i loni ve druhém pololetí v EU nejdražší elektřinu pro domácnosti
Ceny elektřiny pro domácnosti byly v České republice i ve druhém pololetí loňského roku podle standardu kupní síly (PPS) nejvyšší z celé Evropské unie. Oznámil to dnes unijní statistický úřad Eurostat. PPS je společná měna, která stírá rozdíly v cenových hladinách mezi jednotlivými zeměmi, a umožňuje tak vzájemné srovnání. Ceny v Česku činily 41 PPS za 100 kilowatthodin, následuje Kypr s 35,70 PPS a Německo s 35,23 PPS.

Standard kupní síly vzniká vydělením údaje v národní měně její paritou kupní síly. Eurostat v samostatném oznámení informoval také o cenách plynu. Ty byly pro domácnosti v EU nejvyšší v Portugalsku, a to 16,60 PPS za 100 kilowatthodin. V Česku to bylo 12,78 PPS.
Nejnižší ceny elektřiny pro domácnosti vyjádřené v PPS za 100 kilowatthodin Eurostat zjistil na Maltě, a to 14,33 PPS. Následuje Lucembursko s 15,39 PPS za 100 kWh a Maďarsko s 15,45 PPS za 100 kWh.
Česko navíc zaznamenalo druhý nejvyšší nárůst cen elektřiny pro odběratele mimo domácnosti, meziročně o 11,8 procenta. Více elektřina zdražila jen v Portugalsku, meziročně o 14,7 procenta. Za nárůstem cen Eurostat vidí rostoucí náklady na provoz sítí a postupné ukončování daňových zvýhodnění a dotací. Největší pokles cen zaznamenalo Rakousko, meziročně o 18,8 procenta.
V celé EU byly ceny elektřiny pro odběratele mimo domácnosti proti předchozímu pololetí relativně stabilní. Cena za kWh stoupla z 18,67 na 18,99 eura. Zhruba 1,5 roku trvající pokles se tak zastavil.
Při vyjádření v eurech nejvíce za 100 kWh elektřiny pro domácnost zaplatí Němci (39,43 eura). Následuje Dánsko (37,63 eura) a Irsko (36,99 eura).
Za plyn po Portugalsku nejvíce zaplatily podle standardu kupní síly domácnosti v Itálii, a sice 16,49 PPS za kWh, a dále ve Švédsku, a to 16,08 PPS. Naopak nejnižší ceny vykázalo Maďarsko, a sice 3,20 PPS za 100 kWh. Následovalo Chorvatsko s 4,60 PPS za 100 kWh a Rumunsko s 5,40 PPS za kWh.
Pokles cen plynu pro odběratele mimo domácnosti v EU se podle Eurostatu ve druhé polovině loňského roku zastavil. Průměrné ceny bez daně z přidané hodnoty (DPH) vzrostly na 6,24 eura za 100 kWh z 6,16 eura v prvním pololetí, zatímco ceny bez všech daní se zvýšily z 5,30 na 5,41 eura.
Související články
Veterné a solárne elektrárne ako verejný záujem. Envirorezort znovu otvára zákon o EIA
Kým od schválenia veľkej novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie prešlo iba osem mesiacov, ministerstvo životnéh…
Průmyslové firmy v Dánsku žádají vládu o přehodnocení slabých vodíkových kvót
Průmyslová asociace Hydrogen Denmark a někteří její členové kritizují legislativní návrh zavádějící do dánské legislativy cíle EU…
Francouzská vláda zvažuje snížení ambicí pro solární a větrné elektrárny
Francouzská vláda pozdrží vydání dlouho očekávaného 10letého energetického plánu a zřejmě zohlední kritiku, která zazněla při jeho…
Společnost CATL uvádí na trh TENER, první 9MWh ultra velkokapacitní řešení skladování energie na světě
Mnichov 8. května 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Přelomová inovace spojuje vysokou kapacitu s flexibilní přepravou a nově stanovuje v…
Ropa zdražuje kvůli nadějím na průlom v obchodních rozhovorech mezi USA a Čínou.
Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, za jejich růstem stojí naděje na průlom v nadcházejících obchodních jednáních mezi Spojenými st…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Solární energie a akumulace v ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.