Pavel: Odklad či zmražení stavby Dukovan mohou vést k nedostatku elektřiny
Odklad nebo dokonce zmražení stavby dvou nových bloků jaderné elektrárny Dukovany může přinést nejen miliardové škody, ale také vést k nedostatku elektrické energie v Česku. Na konferenci reVize Česka to dnes řekl prezident Petr Pavel. Upozornil přitom, že pokud se nepodaří zajistit dostatek elektřiny za přijatelné ceny, nebude možný další hospodářský růst.

Tendr na stavbu nových bloků v Dukovanech vyhrála korejská společnost KHNP, Krajský soud v Brně ovšem předběžným opatřením zablokoval podpis dohody o stavbě. O předběžné opatření požádala francouzská společnost EDF, která v tendru neuspěla a následně její výhrady vůči tendru odmítl i antimonopolní úřad.
Pavel dnes podotkl, že podle něj se do výsledku tendru nesnaží zasáhnout jen EDF, ale celá Francie. Francouzský místopředseda Evropské komise Stéphan Séjourné poslal začátkem měsíce českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) dopis s apelem na odložení podpisu smlouvy. EDF u komise žádá přezkoumání, zda KHNP nečerpá nepovolené státní subvence.
Ve vztahu k jaderné energii dnes Pavel podpořil také rozvoj malých modulárních reaktorů (SMR) a výrazné zapojení Česka do jejich konstrukce. Podle něj má Česko know-how v jaderné energetice i ve strojírenství, které může pro SMR využít v celé Evropě. Podle něj by to mohl být dobrý růstový impulz pro české hospodářství v příštích desítkách let.
Prezident zároveň upozornil, že v Česku zatím není dostatečný rozvoj obnovitelných zdrojů energie, aby naplnil cíle státní energetické koncepce. Podle ní mají obnovitelné zdroje v roce 2030 pokrývat 30 procent produkce elektřiny v Česku a mají doplňovat výkon jaderných elektráren.
Pavel také nepovažuje za vhodné spoléhat při zajištění dostatku elektřiny v Česku na dodávky z jiných zemí. Podle něj se zatím nevede celoevropská debata, která by řešila kombinování výroby a spotřeby energie v různých zemích a jejich přesouvání z míst produkce do míst spotřeby.
Související články
Maďarsko a Slovensko se postaví proti ukončení dovozu paliv z Ruska
Maďarsko a Slovensko se na pondělním jednání ministrů energetiky Evropské unie postaví proti plánu předsedkyně Evropské komise, kt…
Po telefonátu je jasněji. Dukovanský megaprojekt výměnou korejského prezidenta nekončí
Nově zvoleného korejského prezidenta I Če-mjonga někdy česká média líčí jako protijaderného aktivistu, který nechce mít se stavbou…
Drahší plyn než slovenské firmy nemá v EÚ takmer nik. Pri domácnostiach je to naopak
Podnikatelia na Slovensku majú vyššie ceny plynu než väčšina ich konkurentov v ostatných krajinách EÚ. Kým v prípade domácností vy…
Senát schválil úpravu pravidel pro další navyšování obranných výdajů
Vláda patrně bude moci ve státních rozpočtech na roky 2026 až 2033 zvyšovat výdaje na obranu nad dosavadní dvě procenta hrubého do…
Velkolepý jaderný plán. Nové reaktory a 100 000 dalších zaměstnanců za 10 let
Klíčoví francouzští průmysloví hráči, vláda a odbory podepsali strategickou smlouvu, jejímž cílem je koordinovat jaderný průmysl z…
Kalendář akcí
NE•RS 2025
Jarná konferencia SPX
EnergoSecurity 2025
Umělá inteligence v energetice: Příležitosti a výzvy
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.