Izrael zasáhl v Íránu petrochemický komplex, Teherán vyslal rakety na Izrael
Izrael a Írán v noci na dnešek pokračovaly ve vzájemných útocích, což je největší vyhrocení konfliktu od uzavření příměří 8. dubna, napsala agentura AP. Izraelská armáda zasáhla mimo jiné petrochemický komplex na jihozápadě Íránu a část poškodila, uvedla AFP. Íránská média informovala o explozích v několika městech včetně Teheránu a íránské revoluční gardy uvedly, že útočily na letecké základny v Izraeli v reakci na izraelské údery na radarové stanice v Íránu. Gardy též oznámily, že jsou připraveny na rozsáhlé operace na všech frontách. Izrael informoval o raketách vypálených směrem na izraelské území též z Jemenu.
Zasažený petrochemický komplex se nachází ve městě Bandar Máhšahr, které je důležitým přístavem pro přepravu ropy a ropných produktů. Íránská státní média podle agentury AFP uvedla, že izraelské údery poškodily část zařízení v petrochemickém komplexu a že jeho část evakuují.
Íránské revoluční gardy oznámily, že v odvetě za tento úder, který podle agentury Reuters označily za americko-izraelský, provedly vzdušný balistický úder na zařízení podobného typu v izraelské Haifě.
Izraelské letectvo oznámilo po 3:00 SELČ údery na vojenské cíle v západní a centrální části Íránu. Íránská státní média informovala o explozích v Teheránu, Tabrízu a Isfahánu. Íránské revoluční gardy uvedly, že izraelské letectvo použilo balistické rakety vypálené ze vzduchu.
Izraelská armáda předtím informovala, že odrazila všechny íránské střely, které mířily na sever a střední část Izraele. Trosky jedné z nich dopadly na okupovaný Západní břeh, kde poničily dům, ale nikoho nezranily. Íránské revoluční gardy oznámily, že útočily na vojenské základny Nevatim a Tel Nof a že šlo o odvetu za izraelské údery na radarové stanice v Íránu.
Izraelská armáda později podle AFP uvedla, že na útoku v Íránu se podílely desítky letounů. Cílem byly systémy protivzdušné obrany, které Teherán opětovně nasadil poté, co byly zničeny při úderech v minulosti, dodala armáda.
Válka začala 28. února, kdy Izrael a Spojené státy zahájily útoky na Írán a týž den zabily tamního nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Teherán v odvetě útočil na Izrael i země Perského zálivu, kde cílil na místa spojená s USA a průmyslovou, zejména ropnou infrastrukturu. Od 8. dubna platí příměří, ale mírová jednání, která zprostředkovává Pákistán, uvázla na mrtvém bodě. Konalo se zatím jen jedno kolo přímých rozhovorů 11. dubna.
Washington jedná s Teheránem o prodloužení příměří či trvalém zastavení bojů a americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že dojednání dohody je blízko. Írán v neděli poprvé od dohody o příměří zaútočil na izraelské území, zdůvodnil to izraelskými údery na Libanon, kde izraelská armáda cílí na proíránské hnutí Hizballáh. Izrael v noci na dnešek zahájil odvetné údery na Írán, ačkoliv Trump vyzval izraelskou vládu, aby na nedělní útoky neodpověděla.
Izraelský velvyslanec ve Spojených státech Jechiel Leiter uvedl, že izraelská armáda v Íránu útočí na zařízení pro odpalování raket a na infrastrukturu, která nesouvisí s energetikou. Potvrdil, že údery jsou reakcí na nedělní íránský útok.
Po zahájení izraelských úderů na Írán izraelská armáda oznámila, že zaznamenala vypálení raket směrem na izraelské území i z Jemenu, kde působí spojenci Íránu Húsíové. Kvůli raketám byl v různých částech Izraele vyhlášen poplach, reportéři AFP slyšeli výbuch nad Jeruzalémem po oznámení nové vlny raket z Íránu.
Protivzdušný poplach vyhlásily v noci na dnešek i saúdskoarabské úřady, a to v oblasti, kde se nachází letecká základna Prince Sultána, kterou využívají Spojené státy. Po krátké době úřady poplach odvolaly, napsaly agentury AP a Reuters.
Související články
Ceny ropy klesají, trhy čekají plynulejší dodávky Hormuzským průlivem
Ceny ropy dnes pokračují v poklesu, severomořský Brent se dostal nejníže od doby před zahájením americko-izraelských útoků na Írán…
Sevastopol je po ukrajinském útoku bez elektřiny, uvedly Ruskem dosazené úřady
Sevastopol, největší město na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym, je z velké části bez elektřiny v důsledku ukrajinsk…
Rusko plánuje úplný zákaz vývozu nafty, chce zvýšiť zásoby pre domáci trh
Rusko plánuje zavedenie úplného zákazu vývozu nafty. Povedal to tento týždeň podpredseda ruskej vlády Alexander Novak, ktorého cit…
Temelín pokračuje v modernizaci elektrárny a mění bezpečnostní potrubí
Jaderná elektrárna Temelín pokračuje v modernizaci a mění bezpečnostní potrubí. Výměnu mohou specialisté dělat pouze několik týdnů…
ExxonMobil môže v USA žalovať kubánske štátne podniky v súvislosti s konfiškáciou majetku
Americký ropný koncern ExxonMobil môže na súdoch v USA žalovať kubánske štátne podniky v súvislosti s majetkom, ktorý bol skonfišk…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2026
Jesenná konferencia SPNZ 2026
Dny kogenerace 2026
PRO-ENERGY CON 2026
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.