V Ústeckém kraji by mohly fotovoltaické elektrárny zabrat plochy bývalých lomů
V Ústeckém kraji by na místech po těžbě uhlí mohly stát fotovoltaické elektrárny. Na některých plochách je nyní zeleň nebo se obdělávají. Některé obce se obávají zmaření rekultivační činnosti a odpadu v podobě panelů, které po dvaceti až třiceti letech v krajině zůstanou. K pořízení aktualizace územního plánu Ústeckého kraje, která se týká vymezení ploch pro fotovoltaické elektrárny (FVE) v asanačních územích, se může veřejnost vyjádřit ode dneška do sedmi dnů, tedy do 22. února.
Aktualizaci navrhlo ministerstvo průmyslu a obchodu s odůvodněním, že rozvoj FVE je významným veřejným zájmem na zajištění energetické soběstačnosti ČR. V návrhu je 14 ploch se třemi koridory pro vedení, které zajistí vyvedení výkonu z elektráren. Podmínkou je, že maximální výměra bloku bude 80 hektarů, mezi panely musí být dvacetimetrový rozestup a nesmí se kácet kvůli tomu, aby stromy nezastiňovaly panely, zachovat se musí vodní plochy, toky a tůně.
Zpracovatelé aktualizace dnes na veřejném projednání návrhu na krajském úřadě uvedli, že rekultivovaná krajina bude narušena, ale nadále bude plnit hlavní funkci, kterou je rekreační a turistické využití. Důležitou podmínkou je zajištění prostupnosti pro člověka a zvířata. "My v zásadě nejsme proti fotovoltaice, rozumíme, že jsou nějaké potřeby, které je nutné naplnit, ale nelíbí se nám, že se celá lokalita lomů má zaplnit fotovoltaikou," řekl ČTK a Českému rozhlasu starosta obce Vrskmaň na Chomutovsku Václav Hora (Pro Vrskmaň a Zaječice). Vedle projektů, které návrh aktualizace zahrnuje, existují ještě další. "Bude to za našimi humny ve velkém, což se nám samozřejmě nelíbí. Nehledě na to, že se z tohoto kraje zase bude vyvážet elektřina a my z toho nic mít nebudeme," uvedl s tím, že obec podá námitku k návrhu.
Přeměna krajiny zničené těžbou uhlí trvá zhruba dvacet let. "Nejprve přišla strana a vláda a začala těžba, nikdo se nás na nic neptal, pak přišly rekultivace, které se nám vcelku líbily, občané počítali s tím, že místa budou moci využívat k návštěvám. Podle návrhu tam zůstanou jen koridory, kterými se bude procházet," řekl Hora. "Pro nás je důležitá vegetace, v krajině chybí voda, chtěli bychom, aby se to zatopilo, jak bylo v plánu. V daném místě je neskutečné sucho a prašno. Rozumíme, že nějaké fotovoltaické elektrárny být musí, ale toto je obrovský rozsah, kterým to nekončí," uvedla zastupitelka Strupčic na Chomutovsku Michaela Švecová. "Obrovské obavy máme všichni z toho, jak proběhne likvidace panelů, až přestanou být účinné," dodala.
Elektřinu vyrobenou ve FVE by mohly využívat obce nebo investoři a zbytek se bude posílat podle Jana Harnycha z ČEZ do sítě. "Lidé mají obavu z toho, že plánované rekultivace tato činnost naruší, nicméně v dokumentaci je to řešené, plánované výstavby FVE nesmí být v nesouladu s turistickým využitím," řekl.
Obce mohou podávat námitky k aktualizaci a veřejnost připomínky ode dneška do sedmi dnů. Pak je bude vypořádávat krajský úřad. Lukáš Morche z krajského úřadu předpokládá, že zastupitelé by se mohli o této aktualizaci územního plánu rozhodovat na přelomu roku 2024 a 2025.
Související články
Polský operátor oznámil závadu a únik ropy na severní větvi ropovodu Družba
Polský provozovatel ropovodů PERN dnes informoval o závadě na severní větvi ropovodu Družba, ze které začala unikat ropa. Na místo…
Plošná pomoc s cenami plynu by stála približne 280 miliónov eur, tvrdí ministerka Saková
Ide o predbežné odhady, ktoré budú spresnené po očakávanom pondelkovom zverejnení cien komodity Úradom pre reguláciu sieťových odv…
Výbuch poničil kanál přivádějící vodu k elektrárnám v Kosovu, to obviňuje Srbsko
Priština 30. listopadu (ČTK) - Policie v Kosovu zatkla osm lidí v souvislosti s explozí, která v pátek večer poškodila kanál přivá…
Slovenský ministr vnitra vyjádřil obavy z teroristického útoku na ropovod
Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok dal dnes najevo obavy z teroristického útoku na ropovod na východě Slovenska. Bezpečnos…
Ľudia sú ochotní separovať biologický odpad najmä vtedy, keď im obce sľúbia nižšie poplatky
Najčastejšou chybou je igelitové vrecko.
Kalendář akcí
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.