Ekologové: ČR vypouští druhý nejvyšší objem emisí metanu z opuštěných dolů v EU

Česko vypouští druhý největší objem emisí metanu z opuštěných dolů v Evropské unii. Hůře je na tom jen Polsko. Opuštěné uhelné doly ve státech EU vypustí ročně zhruba 298 milionů metru krychlových (m3) metanu, za 90 procent těchto emisí může kromě Polska a Česka také Německo. Vyplývá to výpočtů americké ekologické skupiny Global Energy Monitor, které má ČTK k dispozici.

Ekologové: ČR vypouští druhý nejvyšší objem emisí metanu z opuštěných dolů v EU

Šestnáct polských dolů vypouští podle nich odhadem 110 milionů m3 metanu ročně, což představuje zhruba 40 procent veškerého metanu z unijních opuštěných dolů. Následuje Česko s 90 milionů m3 metanu a Německo s 55 milionů m3.

Skupina uvedla, že bez opatření k mírnění emisí vypustí jejich polovinu, konkrétně 152 milionů m3 metanu, šest dolů - ČSA a Darkov v Česku, důl Auguste Victoria Colliery a Prosper-Haniel v Německu a polské doly Myslowice-Wesola I a KWK Rydultowy I.

Global Energy Monitor spustil projekt Global Coal Mine Tracker, který obsahuje údaje o 5226 uhelných dolech stojící za více než 90 procentní celosvětovou produkcí uhlí. Od dubna 2024 zahrnuje také údaje o více než 1200 vyřazených a opuštěných uhelných dolech po celém světě, včetně těch unijních, které byly uzavřeny mezi lety 2015 až 2023.

"Metan unikající z opuštěných uhelných dolů představuje vážný problém. Má řádově vyšší globální oteplovací potenciál než oxid uhličitý, který je jinak nejběžnějším plynem spojeným s lidskou činností. I relativně malé úniky metanu mohou tak mařit snahu o snižování emisí v jiných sektorech," řekl analytik Oldřich Sklenář z Asociace pro mezinárodní otázky.

Podle Sklenáře je jedinou možností jak se s těmito úniky vypořádat zachytávání těchto emisí a využití důlního metanu pro výrobu elektřiny a tepla. "Německo takto využívá většinu důlního metanu. Ten je okrajově využíván také v Česku, nicméně podle reportu Global Energy Monitor zde stále existuje značně nevyužitý potenciál. Bylo by proto na místě hledat cesty, jakým způsobem jej zužitkovat a podpořit tak proces dekarbonizace domácího hospodářství," dodal.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) uvedla, že těžba uhlí je zodpovědná za více než deset procent celkových emisí metanu. Tento údaj ovšem nezahrnuje emise z opuštěných dolů, které by podle ní mohly rovněž představovat podstatnou část celosvětových emisí tohoto plynu.

EU v listopadu loňského roku uzavřela předběžnou dohodu o omezení emisí metanu. Jakmile bude nařízení formálně přijato, budou těžařské společnosti povinny omezit vypouštění emisí z tepelných uhelných dolů. Zároveň budou muset vést pro sledování a možná mitigační opatření soupis uzavřených, neaktivních či opuštěných důlních zařízení.

Global Energy Monitor vyvíjí a sdílí informace na podporu globální přechodu k čisté energii. Vytváří databáze, zprávy a interaktivní nástroje, pomocí kterých se snaží vytvářet průvodce světovou energetikou. Data využívají agentury jako například Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC).

Související články

Průlom: Obnovitelné zdroje energie dominovaly ve výrobě elektřiny v roce 2023

Podle údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat) se v roce 2023 staly obnovitelné zdroje energie (OZE) v EU nejdůležitějším z…

ČEZ a další hnědouhelní těžaři upravují své těžební plány. Vše zatím směřuje k roku 2030

Na pondělní valné hromadě polostátní energetické skupiny ČEZ, která proběhla minulý týden, se kromě dividendy diskutovala i budouc…

Nový směr pro Green Deal? Větší bezpečnost a lepší konkurence pro Evropu

„Když se zeptáte Čechů, co očekávají od evropského Green Dealu, 70 procent z nich odpoví, že zákaz aut se spalovacími motory,“ uve…

Pri Košiciach horí skládka odpadu v areáli spaľovne

V areáli spaľovne v obci Kokšov-Bakša pri Košiciach horí na voľnom priestranstve odpad. Požiar bol hasičom nahlásený v sobotu veče…

Európska únia rozšírila sankcie proti Minsku o zákaz diamantov, zlata, uhlia či ropy

Únia zakázala na svojom území prepravu nákladu na prívesoch a návesoch registrovaných v Bielorusku a zaviedla dodatočné opatrenia…

Kalendář akcí

KONFERENCE ENERGETIKA 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!

18. 09. 2024 09:00 - 19. 09. 2024 17:00
Brno, hotel Passage
Každoroční konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě propojuje energetické vize, techn...

TECHNIKA OCHRANY PROSTREDIA

28. 10. 2024 09:00 - 30. 10. 2024 17:00
Zvolen
Vážená vedecká a odborná komunita, radi by sme Vás pozvali na 27. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá tradične nadväzuje na predchádzajúc...

PRO-ENERGY CON 2024

07. 11. 2024 10:00 - 08. 11. 2024 12:00
Hotel Amande, Hustopeče, ČR
Odborná konference PRO-ENERGY CON pořádaná již od roku 2011, je již tradičním setkáním zástupců a předních odborníků všech energetických odvětví. Konf...

Životní prostředí - prostředí pro život 2024

07. 11. 2024 09:00 - 08. 11. 2024 17:00
Ballingův sál Národní technické knihovny, Praha
Konference poskytne prostor pro setkání odborné i laické veřejnosti, kterou spojuje zájem o životní prostředí ve všech jeho složkách, a umožní tak šir...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

83531
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1090
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika