Projekt má žáky poučit o rizicích elektrického oblouku i prevenci úrazů proudem
Snížit počet úrazů elektrickým proudem a zvýšit povědomí žáků základních i středních škol o rizicích elektrického oblouku je cílem preventivního projektu pro školy, který na nabízí informační videa i výukové materiály. Projekt dnes novinářům představili jeho zástupci. V Česku utrpí úraz elektrickým proudem asi 170 dětí za rok, uvedl přednosta Kliniky popáleninové medicíny pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Robert Zajíček.
Projekt je podle jeho zástupců určený především pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a pro studenty středních škol. Na webu najdou zájemci vzdělávací video, ve kterém odborníci vysvětlují, jaké účinky má elektrický proud na lidské tělo. Dále pak, co je elektrický oblouk a jak tento fyzikální jev funguje.
Součástí videa je i skutečný příběh slečny, která zásah elektrickým proudem po vylezení na vagon pod zapnutými trolejemi přežila. Kromě videa je na webu pro pedagogy připravený i vědomostní test pro žáky. Heslo projektu "nemusíš se dotknout, stačí se jen přiblížit" upozorňuje na to, že pro zásah elektrickým proudem není potřeba se dotknout drátů vysokého napětí.
"Zhruba třetina dětí vůbec nevěděla nic o elektrickém oblouku," řekl Zajíček. Vyplývá to podle něj z průzkumu na vzorku asi 760 žáků a základních škol, který zjišťoval, jaké jsou znalosti dětí o nebezpečnosti elektrického proudu. "Hlavním cílem toho projektu je dostat k dětem v základních školách a středních školách informace o elektrickém oblouku jako fyzikálním jevu," uvedl.
Úraz elektrickým proudem způsobuje podle Zajíčka velmi závažná zranění, pacienti mají často i další poranění, například zranění způsobená pádem z výšky. Zasažení elektrickým proudem je podle odborníků nebezpečnější než jiné popáleniny i proto, že nepopálí jen kůži, ale i další orgány. Jakýkoliv zdroj elektrického proudu může být podle Zajíčka pro lidi nebezpečný, nemusí se jednat jen o zranění vysokým napětím.
Role elektřiny podle místopředsedy představenstva EG.D Pavla Čady roste, rozvíjí se podle něj elektromobilita i využívání elektřiny a například fotovoltaiky v domácnostech. I proto je podle něj potřeba zvyšovat povědomí lidí o úrazech elektrickým proudem. Elektrický oblouk vzniká v okamžiku, kdy dojde k mechanickému rozpojení elektrického obvodu pod zátěží nebo při zkratu.
Na přípravě projektu spolupracovaly distribuční společnost EG.D, Vysoké učení technické v Brně, 3. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Střední škola elektrotechnická a energetická Sokolnice, Správa železnic a spolky Bolí to a Burn Fighters.
Související články
Slovensko sa stalo v Európe energetickým premiantom. No pre krajinu to má fatálne dôsledky
Keď sa v roku 2022 rozbiehala energetická kríza, vtedajší minister hospodárstva Richard Sulíkprišiel s ambicióznom návrhom. Ten ho…
Přichází nová zlatá horečka? Ústup ledu v Grónsku odhaluje obrovský potenciál pro těžbu nerostných surovin
Velký úbytek ledu v Grónsku odhaluje přírodní zdroje ostrova a neúmyslně zpřístupňuje některé z největších nevyužitých zásob kriti…
V Kalifornii vypukl požár ve skladu baterií, evakuováno bylo na 1500 lidí
V severní Kalifornii vypukl rozsáhlý požár v jednom z největších skladů baterií na světě. Evakuovat se muselo asi 1500 lidí a poli…
Elektrárna Tisová dokončila opravu největší ze svých turbín
Elektrárna Tisová, která patří společnosti Sokolovská uhelná, dokončila generální opravu turbíny TG6. Už 60 let sloužící turbína p…
Agrovoltaika nebo bioplyn dávají farmářům šanci na aktivní roli v moderní energetice, zaznělo v Hranicích
Rostlinná a živočišná výroba patří mezi energeticky náročné činnosti, kde ceny energií mohou výrazným způsobem ovlivnit i cenu pot…
Kalendář akcí
Energetický management pro města a obce
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.