Reuters: První jaderná elektrárna v Polsku má stát 40 miliard USD
První jaderná elektrárna v Polsku bude podle odhadů stát 40 miliard USD (936,7 miliardy Kč). Agentuře Reuters to řekl vysoký představitel amerického ministerstva energetiky. Podle něj ještě nebyla dokončena struktura financování projektu, USA se ale na něm budou podílet prostřednictvím Exim Bank U.S.

Varšava plánuje postavit šest reaktorů o výkonu šest až devět gigawattů (GW), aby snížila emise uhlíku a postupně se zbavila závislosti na uhlí. Předchozí polská vláda vybrala v roce 2022 společnost Westinghouse Electric, aby elektrárnu postavila. V plném provozu má být do roku 2040.
"Takže je to šest reaktorů, celkem 40 miliard USD," řekl agentuře Reuters na okraj výroční konference Transatlantické spolupráce v oblasti energetiky a klimatu, která se koná v hlavním městě Rumunska, vysoký úředník amerického ministerstva. Dodal, že o struktuře financování se stále jedná.
"Navrhujeme jakýsi speciální nástroj, který bude vytvořen tak, aby Spojené státy prostřednictvím Exim Bank mohly převzít přímý podíl na projektu, což Poláci požadovali," řekl. "Nejde tedy o přímý podíl, ale vytvoří se nástroj, který poskytne vlastní kapitál prostřednictvím zvláštního nástroje," dodal s tím, že návrh by měl být schválen vedením Exim Bank v příštím roce.
Varšava hledala partnera, který by elektrárnu postavil a na financování projektu by se podílel až 49 procenty.
Náměstek ministra pro klima odpovědný za strategickou energetickou infrastrukturu Maciej Bando v červnu uvedl, že konečný odhad nákladů bude možný, až budou v příštím roce k dispozici podrobnosti smlouvy o výstavbě a bude uzavřeno financování projektu.
Česká republika plánuje výstavbu dvou nových bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech. Vláda tento měsíc rozhodla, že je postaví korejská společnost KHNP. Vláda chce ještě s vítězem jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Cena za jeden reaktor při výstavbě dvou bloků je při současných cenách 200 miliard korun. První reaktor by se měl začít stavět v roce 2029, do zkušebního provozu by měl jít v roce 2036.
Související články
Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace
Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo…
Kroměříž letos vymění dalších 763 svítidel veřejného osvětlení, budou úspornější
Kroměřížské technické služby (KTS) v letošním roce vymění ve městě dalších 763 svítidel na sloupech veřejného osvětlení. Nová svět…
Obyvatelé Nových Heřminov v referendu vyjádřili souhlas se stavbou přehrady
Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v dnešním referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část o…
Zastupitelé Menhartic zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku
Zastupitelé Menhartic na Třebíčsku na mimořádném zasedání rozhodli o zrušení dnešního referenda k výstavbě větrného parku v katast…
Na Klatovsku znovu protestovali proti záměru na vybudování jaderného úložiště
Ve Velkém Boru na Klatovsku se dnes sešli lidé na další protestní akci proti záměru vybudovat v oblasti Březový potok jaderné úlož…
Kalendář akcí
NextGen Energetika 2035+
Moderná energetika v meniacom sa svete
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.