EK: Dodávky ropy do Maďarska a na Slovensko nejsou v bezprostředním ohrožení
Dodávky ropy do Maďarska a na Slovensko zřejmě nejsou v bezprostředním ohrožení, protože ukrajinské sankce na ruskou ropnou společnost Lukoil nemají vliv na tranzit ropy přes Ukrajinu do Maďarska. Podle agentury Reuters to v dopise adresovaném ministrům zahraničí Maďarska a Slovenska napsala Evropská komise (EK). Slovenská vláda ale následně uvedla, že situace je podle ní vážná a ohrožuje energetickou bezpečnost země.
Místopředseda EK Valdis Dombrovskis v dopise píše, že podle informací od maďarské energetické společnosti MOL, která ruskou ropu dováží, se tato ropa stává na rusko-ukrajinské hranici majetkem obchodních firem, takže nepodléhá sankcím.
Komise podle dopisu dospěla k předběžnému závěru, že "naléhavé konzultace se nezdají být opodstatněné, protože v současnosti neexistují známky bezprostřední hrozby pro zabezpečení dodávek". Komise rovněž uvedla, že řada členských zemí EU se ptá, proč Maďarsko a Slovensko dosud nesnížily svou závislost na dodávkách ropy z Ruska. Dodala, že podle její analýzy má jadranský ropovod Adria dostatek volných kapacit k zásobování obou zemí ropou z jiných zdrojů.
Slovensko a Maďarsko rozhodnutí Kyjeva umístit Lukoil na ukrajinský sankční seznam kritizují. Tvrdí, že tento krok jim brání v nákupu ropy pro jejich rafinerie a ohrožuje zásobování pohonnými hmotami. "Dokud se blokování dodávek ropy nevyřeší, považujeme situaci za vážnou a ohrožující energetickou bezpečnost Slovenska," sdělilo agentuře Reuters v písemném vyjádření slovenské ministerstvo zahraničí.
Sankce vůči Lukoilu vstoupily v platnost na konci června, Slovensko a Maďarsko začaly problémy s dodávkami ropovodem Družba hlásit v polovině července.
Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu řeky Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Touto cestou vyvážejí ropu i další ruské firmy, kterým Ukrajina tranzit suroviny umožňuje. Dodávky ropy do České republiky podle dřívějšího sdělení provozovatele ropovodů Mero pokračují normálně.
Související články
Americký ropný průmysl se těší na příchod Trumpa. Větrná energetika má obavy
Nástup Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta nejspíš promění tamní energetický sektor. Na horší časy se připravují firmy,…
Slovensko sa stalo v Európe energetickým premiantom. No pre krajinu to má fatálne dôsledky
Keď sa v roku 2022 rozbiehala energetická kríza, vtedajší minister hospodárstva Richard Sulíkprišiel s ambicióznom návrhom. Ten ho…
Štát hľadá miesto pre uloženie jadrového odpadu. V dotknutých obciach nič netušia
Štát vytypoval päť lokalít pre uloženie vyhoretého jadrového odpadu. Štyri z nich sa nachádzajú v Banskobystrickom kraji.
Do Grónska míří zlatá horečka, tání ledu otevírá zmrzlý ostrov těžařům
Obrovské přírodní zdroje Grónska včetně zásob kritických nerostných surovin jsou kvůli velkému úbytku ledu v posledních stále víc…
Přichází nová zlatá horečka? Ústup ledu v Grónsku odhaluje obrovský potenciál pro těžbu nerostných surovin
Velký úbytek ledu v Grónsku odhaluje přírodní zdroje ostrova a neúmyslně zpřístupňuje některé z největších nevyužitých zásob kriti…
Kalendář akcí
Energetický management pro města a obce
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.