Robot vybere roztavené palivo z poškozené jaderné elektrárny Fukušima
Japonsko dnes vyslalo robota pro vyzvednutí prvních vzorků roztavených zbytků paliva z jednoho ze tří poškozených reaktorů japonské jaderné elektrárny Fukušima. Mise měla původně začít 22. srpna, ale kvůli technickým problémům byla odložena, píše agentura AP.
Spuštěním dnešní operace začala nejnáročnější část desetiletí trvajícího vyřazování fukušimské elektrárny z provozu. Provozovatel elektrárny již dříve využil malé roboty k prozkoumání vnitřku reaktorů, ale až nyní poprvé odebere vzorek roztavených trosek.
Vysoce radioaktivní palivo a další materiály se v reaktorech roztavily v roce 2011 po mohutném zemětřesení a tsunami, které poškodily chladicí systémy elektrárny. Vyzvednutí materiálu se mělo původně uskutečnit 22. srpna, bylo ale pozastaveno kvůli špatnému uspořádání pěti 1,5metrových trubek určených k zasunutí robota do reaktoru.
Dnes technici trubky sestavili ve správném pořadí a robot, přezdívaný Telesco, se mohl spustit až do hloubky 22 metrů. V reaktoru sebere pomocí kleští úlomek materiálu o hmotnosti menší než tři gramy, což by mělo trvat přibližně dva týdny.
Po havárii v roce 2011 zůstává ve třech reaktorech odhadem 880 tun radioaktivního roztaveného paliva. Vláda a provozovatel elektrárny si stanovili cíl reaktory vyčistit v rozmezí 30 až 40 let, odpůrci však plán kritizují jako nerealistický. O úplném odstranění zbytků roztaveného paliva nebo jeho uskladnění zatím japonské úřady nerozhodly.
Související články
Francie není podle auditora zdaleka připravena postavit šest jaderných reaktorů
Francie není zdaleka připravena na výstavbu šesti jaderných reaktorů, jak má v plánu. Uvedl to dnes nejvyšší státní auditorský úřa…
Recyklace starých plastových oken? výhodné pro ekonomiku i životní prostředí
Žijeme v době, kdy se otázky týkající se životního prostředí stávají stále naléhavějšími. Snažíme se najít způsoby, jak snížit náš…
Evropská komise přehodnocuje vyšetřování amerických tech gigantů. Apple, Meta a Google navíc žádají Trumpa o pomoc
Evropská komise přehodnocuje svá vyšetřování velkých amerických technologických společností, včetně firem Apple, Meta a Google. In…
Systémy vytápění a chlazení zůstávají hlavním zdrojem znečištění ovzduší
Sektor vytápění a chlazení výrazně přispívá k emisím škodlivin v EU, včetně 73 % jemných částic (PM2.5), 33 % oxidů dusíku (NOx) a…
Jiříkov řeší co s nelegálním odpadem z Německa
Desítky tun nelegálního odpadu přivezly do Jiříkova na Bruntálsku kamiony z Německa. V přírodním parku Sovinecko zůstal sklolaminá…
Kalendář akcí
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.