Robot vybere roztavené palivo z poškozené jaderné elektrárny Fukušima
Japonsko dnes vyslalo robota pro vyzvednutí prvních vzorků roztavených zbytků paliva z jednoho ze tří poškozených reaktorů japonské jaderné elektrárny Fukušima. Mise měla původně začít 22. srpna, ale kvůli technickým problémům byla odložena, píše agentura AP.
Spuštěním dnešní operace začala nejnáročnější část desetiletí trvajícího vyřazování fukušimské elektrárny z provozu. Provozovatel elektrárny již dříve využil malé roboty k prozkoumání vnitřku reaktorů, ale až nyní poprvé odebere vzorek roztavených trosek.
Vysoce radioaktivní palivo a další materiály se v reaktorech roztavily v roce 2011 po mohutném zemětřesení a tsunami, které poškodily chladicí systémy elektrárny. Vyzvednutí materiálu se mělo původně uskutečnit 22. srpna, bylo ale pozastaveno kvůli špatnému uspořádání pěti 1,5metrových trubek určených k zasunutí robota do reaktoru.
Dnes technici trubky sestavili ve správném pořadí a robot, přezdívaný Telesco, se mohl spustit až do hloubky 22 metrů. V reaktoru sebere pomocí kleští úlomek materiálu o hmotnosti menší než tři gramy, což by mělo trvat přibližně dva týdny.
Po havárii v roce 2011 zůstává ve třech reaktorech odhadem 880 tun radioaktivního roztaveného paliva. Vláda a provozovatel elektrárny si stanovili cíl reaktory vyčistit v rozmezí 30 až 40 let, odpůrci však plán kritizují jako nerealistický. O úplném odstranění zbytků roztaveného paliva nebo jeho uskladnění zatím japonské úřady nerozhodly.
Související články
Svazy očekávají od Vlčka dotažení řady úkolů MPO, žádají po něm podporu v cizině
Nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) musí podle podnikatelských a průmyslových svazů v posledním roce vlády dotáhnou…
KHNP odmítla, že by od korejské vlády dostala dotace na český jaderný tendr
Korejská společnost KHNP odmítla, že by od korejské vlády obdržela dotace či jejich příslib, které by mohly ovlivnit výsledek česk…
Digitalizace vzdělávání jako cesta k úspěchu. ČEZ v Brně slavnostně zahájil další ročník virtuálních prohlídek
Digitalizace je dnes už nedílnou součástí moderního vzdělávání a Skupina ČEZ jde tomuto trendu už několikátým rokem naproti. Význa…
Nobelovu cenu za fyziku dostali vědci za výzkum strojového učení
Laureáty Nobelovy ceny za fyziku se letos stali John J. Hopfield a Geoffrey E. Hinton za objevy, které vedly k fenoménu umělé inte…
Dukovanská elektrárna modernizuje systém kontroly a řízení za 781 milionů korun
V Jaderné elektrárně Dukovany chystá společnost ČEZ modernizaci systému kontroly a řízení bloků. Je to jeden z klíčových řídicích…
Kalendář akcí
ENERGETIKA KOLEM NÁS – AMBICE STÁTNÍ ENERGETICKÉ KONCEPCE, DIGITALIZACE ENERGETIKY VS. BEZPEČNOST, VODÍK – BUDOUCNOST TEPLÁRENSTVÍ?
SMART ENERGY FORUM
Dny kogenerace 2024
Podzimní plynárenská konference
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.