Český vědec z ČVUT vyvinul nový materiál pro pokrytí jaderného paliva

Martin Ševeček z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze vyvinul úpravy materiálů pro pokrytí jaderného paliva. Objev má zvyšovat efektivitu paliva a bezpečnost jaderných elektráren. Ševečkův tým testoval novou slitinu na Massachusettském technologickém institutu (MIT) ve Spojených státech. Díky novému materiálu mohou provozovatelé elektráren získat více energie. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.

Český vědec z ČVUT vyvinul nový materiál pro pokrytí jaderného paliva

Materiál zahrnuje trubičky ze zirkoniové slitiny s chromovým a niobovým povlakem. Tento nový pokryv umožňuje lepší odolnost vůči vysokým teplotám a snižuje produkci vodíku, což představuje hlavní bezpečnostní výhodu. Český objev už vzbudil zájem amerických firem, které chtějí tyto materiály nasadit ve svých jaderných reaktorech.

"Díky veřejně financovaným projektům jsou naše materiály otevřené a výsledky volně dostupné, na rozdíl od průmyslově chráněných řešení," uvedl Ševeček. Místo patentové ochrany, která je časově a finančně náročná, spolupracuje jeho tým s komerčními výrobci, kteří mohou podpořit další výzkum a zapojit i zahraniční vědce.

Úpravy pokrytí palivových tyčí přinášejí dvojí výhodu. Na jedné straně zvyšují bezpečnost reaktorů díky lepší odolnosti proti vysokým teplotám, na druhé straně umožňují efektivnější využití paliva. "Pokud se využije naše pokrytí, může provozovatel ze stejného množství materiálu vyprodukovat až o 20 procent více elektřiny," řekl Ševeček. Tímto způsobem by nová technologie mohla firmám nabídnout značné ekonomické úspory.

"Nejvíce si cením kontaktů s nejlepšími odborníky v oboru, díky testování na MIT. Naše řešení může pomoci s vývojem nových metodik pro hodnocení chování jaderného paliva a posune oblast dále díky publikaci unikátních dat ve vědecké literatuře," uvedl Ševeček.

Ševeček před dvěma lety obdržel cenu Evropské komise v kategorii bezpečnosti reaktorových systémů za vedení projektu MultiProtectFuel.

Podobné pokroky podle univerzity otevírají českým vědcům dveře k dalším výzkumným projektům a přinášejí významné příležitosti i studentům. "Věříme, že česká účast na těchto výzkumech posílí domácí vědeckou komunitu a nabídne nové možnosti, například při vývoji malých modulárních reaktorů (SMR) a jaderných pohonů pro vesmírné mise," dodal Ševeček. Mezi potenciální projekty patří také vývoj reaktorů pro základny na Měsíci a Marsu nebo radioizotopové generátory.

Související články

USA predstavili plány na rozšírenie jadrovej energetiky do roku 2050

Výstavba jadrových reaktorov je oveľa drahšia ako zostrojenie solárnych alebo veterných elektrární. Vzhľadom na riziko havárií, ak…

Každá čtvrtá solární elektrárna v Česku má potíže. Proč?

Společnost SOLSOL, která je největším distributorem solárních technologií pro ČR, prostřednictvím svého dohledového centra ALFRED.…

Viaceré krajiny podporili na konferencii COP29 zvýšenie financovania opatrení v oblasti klímy

Nemecko od budúceho roka prisľúbilo vyčleniť šesť miliárd eur ročne na financovanie opatrení v oblasti klímy. Predchádzajúce rozpo…

Gasum selects Wärtsilä for Swedish bioLNG project

Wärtsilä Gas Solutions, part of Finland-headed international energy and marine technology group Wärtsilä Oyj, that it will supply…

Vietnam plánuje obnoviť svoju jadrovú energiu. Chce tým uspokojiť svoje rýchlo rastúce energetické potreby

Vietnam chce obnoviť plány v oblasti jadrovej energie, aby uspokojil svoje rýchlo rastúce energetické potreby. V stredu to uviedla…

Kalendář akcí

Europe Nuclear Energy & SMR Conference (ENES 2024)

13. 11. 2024 08:00 - 14. 11. 2024 17:00
Praha
Mezinárodní konference  Europe Nuclear Energy & SMR Conference 2024 se bude konat 13.-14. listopadu 2024 v Praze v České republice a jejím tématem bud...

Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi

14. 11. 2024 - 15. 11. 2024
Praha, hotel Olympik a online
Konference o aktuální situaci v odpadovém hospodářství českých měst a obcí. Prostor pro získání nových informací a sdílení dobré praxe.

Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty

20. 11. 2024
ViennaHouse hotel, Bratislava (a online)
Trh s elektrinou sa kontinuálne transformuje, noví hráči aj technológie sa začínajú etablovať a rozvíjajú sa inovatívne modely podnikania, využívajúce...

Konference Inspirujme se 2024

20. 11. 2024 09:00 - 21. 11. 2024 15:30
Štrbské Pleso
Česká informační agentura životního prostředí a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky vás zvou ve dnech 20. - 21. 11. 2024 na Štrbské...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

85755
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1123
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika