Ochranná budova reaktoru druhého bloku v Temelíně splnila bezpečnostní zkoušku
Ochranná budova kolem reaktoru druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín splňuje všechna kritéria těsnosti. Vyplývá to z bezpečnostní zkoušky, kterou tento týden technici v elektrárně provedli, informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Druhý blok je plánovaně odstavený kvůli výměně paliva od 11. října.
Zkouška se na každém bloku dělá jednou za čtyři roky. Zjednodušeně ji lze přirovnat třeba k tomu, když se plní pneumatiky vzduchem a měří se úniky tlaku, dodal Sviták.
"Do budovy přivádíme 40 tun vzduchu, který vytvoří přetlak 70 kPa. Na každý metr čtvereční pak vzduch působí silou sedmi tun. Zjednodušeně řečeno na každý metr působí několik osobních automobilů. Během zkoušky pak pomocí automatického měřicího systému sledujeme změny tlaku,“ uvedl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml. Zkouška trvá 24 hodin. Aby budova prošla kontrolou úspěšně, nesmí být na ploše o velikosti téměř dvou fotbalových hřišť součet všech netěsností větší než zrnko hrášku, doplnil Kruml.
Ochranná budova kolem reaktoru odolá například zemětřesení nebo tornádu. Je vysoká 56 metrů, stěny jsou silné 1,2 metru. Betonová konstrukce je vyztužena 132 ocelovými lany v délce od 95 do 190 metrů. Každé je spleteno z 478 drátů.
Druhý temelínský výrobní blok je z důvodu plánované výměny paliva odstaven od 11. října. V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 19.000 činností včetně 74 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí tisícovka lidí. První blok byl pro kontroly a výměny paliva na dva měsíce odstaven od začátku dubna do začátku června.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,5 terawatthodiny elektřiny. Za celý loňský rok to bylo 16 TWh elektřiny. Do modernizace elektrárna letos investuje 4,1 miliardy korun.
Související články
Ukončili analýzu na mieste poškodenia káblov v Baltskom mori
Švédske a fínske orgány v stredu informovali, že ukončili vyšetrovanie na mieste, kde boli v Baltskom mori poškodené dva komunikač…
Kyberbezpečnost a energetická infrastruktura
Válka na Ukrajině vedla ke zvýšenému zájmu o vlastní zdroje elektřiny. Ten ale paradoxně vedl k širšímu využívání technologií pro…
Na Slovensko sa bude môcť po troch rokoch opäť dovážať rádioaktívny odpad zo zahraničia
Na Slovensko sa bude môcť opäť dovážať rádioaktívny odpad zo zahraničia. Poslanci Národnej rady zrušili zákaz dovozu tohto odpadu,…
Nie je plyn ako plyn. Energia na Slovensku prudko stúpla, prekvapivo je za tým kolaps plynovodu (Brífing HN)
S ruským plynom bolo energie v našich podzemných zásobníkoch stále rovnako. No keď sme zdroje diverzifikovali, hodnota energie z…
Rada EU přijala právní předpisy o námořní bezpečnosti pro čistou a moderní námořní přepravu
Rada EU schválila v pondělí 18. listopadu čtyři nové právní předpisy v rámci balíčku týkajícího se námořní bezpečnosti, které posi…
Kalendář akcí
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
24. energetický kongres ČR
Euroheat & Power Congress 2025 - největší konference o dálkovém vytápění v Evropě
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.