Bidenova vláda uvalila sankce na ruské ropné firmy i flotilu tankerů
Vláda končícího amerického prezidenta Joea Bidena dnes uvalila další sankce na ruský energetický sektor, který podle Washingtonu poskytuje Moskvě největší zdroj financování agrese proti Ukrajině. Postihy se vztahují na velké ruské ropné společnosti, stejně jako na takzvanou stínovou flotilu tankerů přepravujících ruskou ropu. Informovala o tom americké ministerstvo financí.
Biden v poslední době stupňuje kroky na podporu Ukrajiny ve snaze dostat ji po letech obrany proti ruské agresi do co nejlepší situace při návratu Donalda Trumpa do prezidentské funkce. Trumpovy plány ohledně podpory Ukrajiny jsou velmi nejasné, zvolený prezident opakovaně dává najevo výhrady vůči dosavadní míře americké pomoci Kyjevu. Politik, obecně považovaný za velmi nevyzpytatelného, nastoupí do funkce 20. ledna a už dříve slíbil, že válku mezi Ukrajinou a Ruskem vzápětí ukončí.
Bidenova vláda v posledních týdnech zvýšila tempo dodávek vojenské pomoci Ukrajině a nyní přišla s novým sankčním balíkem. Postihy zasáhnou firmy Gazpromněfť a Surgutněftěgaz. Zahrnují také více než 180 lodí, z nichž velká část patří ke stínové flotile tankerů, které po světě rozvážejí ruskou ropu a tím pomáhají Moskvě obcházet dosavadní západní sankce.
Nové sankce zasáhnou také desítky obchodníků, poskytovatelů služeb či pojišťovacích společností, které pomáhají Rusku k příjmům z prodeje energetických produktů. Týkají se i činitelů energetického sektoru.
Přísnějším sankcím na vývoz ruské ropy se dosud Bidenova administrativa vyhýbala kvůli obavě z růstu cen, což by zasáhlo i západní ekonomiky. Riziko představovala i skutečnost, že ruskou ropu nakupují mimo jiných Čína a Indie.
Washington už dříve zakázal dovoz ruské ropy do USA, také společně s partnery zavedl strop 60 dolarů (1450 Kč) za barel na prodej ruské ropy. Loni v listopadu pak uvalil sankce na ruskou společnost Gazprombank, která inkasuje platby za plyn od evropských zákazníků ruské státní plynárenské společnosti Gazprom.
Související články
Americký ropný průmysl se těší na příchod Trumpa. Větrná energetika má obavy
Nástup Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta nejspíš promění tamní energetický sektor. Na horší časy se připravují firmy,…
Slovensko sa stalo v Európe energetickým premiantom. No pre krajinu to má fatálne dôsledky
Keď sa v roku 2022 rozbiehala energetická kríza, vtedajší minister hospodárstva Richard Sulíkprišiel s ambicióznom návrhom. Ten ho…
Štát hľadá miesto pre uloženie jadrového odpadu. V dotknutých obciach nič netušia
Štát vytypoval päť lokalít pre uloženie vyhoretého jadrového odpadu. Štyri z nich sa nachádzajú v Banskobystrickom kraji.
Do Grónska míří zlatá horečka, tání ledu otevírá zmrzlý ostrov těžařům
Obrovské přírodní zdroje Grónska včetně zásob kritických nerostných surovin jsou kvůli velkému úbytku ledu v posledních stále víc…
Fiala: Urovnání sporů KHNP s firmu Westinghouse podpoří dostavbu Dukovan
Urovnání sporů mezi společnostmi KHNP a Westinghouse je pro Česko dobrou zprávou, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na sociální síti…
Kalendář akcí
Energetický management pro města a obce
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.