Čína po boomu solárních a větrných elektráren sníží dotace na obnovitelné zdroje
Čína sníží dotace na projekty obnovitelné energie, oznámil dnes její úřad pro ekonomické plánování. Vládu v Pekingu k tomuto rozhodnutí vede fakt, že instalace solárních a větrných elektráren v zemi v poslední době zažívá boom. Čína v instalaci těchto zařízení překonává své vlastní rekordy, uvedla agentura Reuters.
![Čína po boomu solárních a větrných elektráren sníží dotace na obnovitelné zdroje](https://energy-hub.cz/image/thumbnail/md/https://e-hub.cz/img/res/oze/906-obr7.jpg)
Čína loni zprovoznila solární elektrárny s instalovaným výkonem, který byl o 45 procent vyšší než v předchozím roce. Země má teď podle údajů Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (IRENA) téměř 887 gigawattů (GW) instalované solární energie, což je více než šestinásobek kapacity Spojených států.
Prudký nárůst instalací znamená, že Čína splnila svůj vlastní cíl pro rok 2030 o šest let dříve, než si naplánovala. To jen podtrhuje rychlost zavádění čisté energie v době, kdy americký prezident Donald Trump podruhé odstoupil od pařížské klimatické dohody a naopak preferuje těžbu ropy a zemního plynu. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) uvedla, že společně s čínským energetickým úřadem vydala změny v politice zaměřené na podporu projektů čisté energie a že v úvahu bere orientaci na trh.
NDRC uvedla, že kapacita čisté energie všeho druhu v Číně dosáhla více než 40 procent celkové kapacity výroby energie v ekonomice. Částečně je to díky podpoře systému, který garantoval ceny za obnovitelné zdroje energie prodávané do sítě.
"Náklady na vývoj nové energie ve srovnání s dřívějším obdobím výrazně klesly," uvedla NDRC. Komise také uvedla, že jakékoli nové projekty dokončené po červnu letošního roku budou čelit platbám za elektřinu na základě tržních podmínek.
NDRC očekává, že změny nebudou mít žádný dopad na cenu pro rezidenční uživatele ani na zemědělský sektor a že ceny elektřiny budou "v zásadě stejné" pro průmyslové i komerční aktivity, až změna vstoupí v platnost. Komise uvedla, že na realizaci plánu bude spolupracovat s místními vládami po celé Číně. Neposkytla ale žádné podrobnosti k tomu, jak bude ceny stanovovat.
Méně štědré dotace na nové solární farmy by mohly v Číně zvýšit tlak na tamní solární odvětví, kde nadměrná kapacita v poměru ke globální poptávce způsobila pokles cen solárních panelů. Hrozí také, že kvůli ní zbankrotují menší producenti.
Související články
Mír za ruský plyn. Pobaltí to považuje za nejhorší nápad v historii
Informace o tom, že by měla EU opět přijímat ruský plyn a donutit tím Kreml ukončit válku na Ukrajině, politici v Litvě, Estonsku…
Česko cla příliš nepocítí, vyváží málo, tvrdí oceláři. Konkurence se ale bojí
Výrobu v Česku americká cla na ocel a hliník přímo neohrozí, z Česka se totiž do Spojených států vyváží jen malé množství těchto v…
Vlastník jaderné elektrárny v americké Iowě pracuje na jejím znovuspuštění
Odstavená americká jaderná elektrárna Duane Arnold by se mohla dočkat svého opětovného uvedení do provozu. Vlastník elektrárny ned…
Envirorezort vydal rozhodnutie o hodnotení zámeru výstavby veterného parku v Šaštíne
Ministerstvo životného prostredia vydalo rozhodnutie o hodnotení plánovanej výstavby veterného parku v Šaštíne-Strážach v okrese S…
Raději víno než hlučné turbíny. Španělský venkov nechce další větrné parky, odmítá diktát Madridu
Španělské regiony si stěžují, že kromě vylidňování venkova dochází s rozvojem větrných parků i k narušení původní španělské krajin…
Kalendář akcí
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.