Na Slovensko stouply dodávky plynu jižní trasou, surovinu opět odebírá Ukrajina
Dodávky zemního plynu na Slovensko ve směru z Maďarska v závěru minulého týdne stouply. Ze Slovenska zase začal opět proudit plyn také na Ukrajinu, která na začátku letošního roku ukončila tranzit ruské suroviny do Evropy po vypršení platnosti příslušné smlouvy. Vyplývá to z údajů slovenského přepravce plynu Eustream.
![Na Slovensko stouply dodávky plynu jižní trasou, surovinu opět odebírá Ukrajina](https://energy-hub.cz/image/thumbnail/md/https://e-hub.cz/img/res/plyn/3061-plynovod-oprava.jpg)
Objem dovozu plynu na Slovensku z Maďarska od pátku do neděle dosáhl shodně zhruba 9,3 milionu metrů krychlových denně z předchozích kolem 6,1 až 7,7 milionů metrů krychlových za den. Touto jižní trasou začala podle dřívějšího oznámení slovenské plynárenské firmy SPP dodávat na Slovensko plyn ruská skupina Gazprom, která dříve dopravovala plyn na Slovensko přes Ukrajinu.
Ukrajina, která již téměř tři roky čelí ruské vojenské invazi, minulý týden začala znovu dovážet plyn také ze Slovenska. Například v neděli touto trasou odebrala 7,28 milionu metrů krychlových plynu.
Bratislava je ve sporu s Kyjevem právě kvůli lednovému ukončení tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území na Slovensko a dál do západní Evropy. Slovenský premiér Robert Fico tvrdil, že krok Kyjeva způsobí Slovensku výpadek příjmů z přepravy ruského plynu přes své území. Fico kvůli tomu pohrozil Kyjevu vetem při rozhodování EU o pomoci Ukrajině.
V polostátním slovenském přepravci plynu Eustream má podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Eustream ve svém posledním hospodářském roce, který skončil v závěru loňského července, mírně zvýšil objem přepraveného plynu na 17,54 miliardy metrů krychlových. Před ruskou invazí na Ukrajinu byly výkony Eustreamu výrazně vyšší, například v hospodářském roce 2019/2020 společnost přepravila až 60,6 miliardy metrů krychlových plynu.
Související články
Mír za ruský plyn. Pobaltí to považuje za nejhorší nápad v historii
Informace o tom, že by měla EU opět přijímat ruský plyn a donutit tím Kreml ukončit válku na Ukrajině, politici v Litvě, Estonsku…
EU chce pomoci evropské ekonomice a konkurenceschopnosti. Krok to ale musí být radikální, kosmetické změny totiž současnou přeregulovanost nezmění, píše v komentáři řídící partnerka české pobočky společnosti RSM Monika Marečková.
EU chce pomoci evropské ekonomice a konkurenceschopnosti. Krok to ale musí být radikální, kosmetické změny totiž současnou přeregu…
Česko cla příliš nepocítí, vyváží málo, tvrdí oceláři. Konkurence se ale bojí
Výrobu v Česku americká cla na ocel a hliník přímo neohrozí, z Česka se totiž do Spojených států vyváží jen malé množství těchto v…
Vlastník jaderné elektrárny v americké Iowě pracuje na jejím znovuspuštění
Odstavená americká jaderná elektrárna Duane Arnold by se mohla dočkat svého opětovného uvedení do provozu. Vlastník elektrárny ned…
Německo bez fanfár opouští zelené sny. Plynové elektrárny získají dotace na další dekády
Němečtí poslanci souhlasili s tím, že plynové elektrárny budou moci získat státní dotace až do roku 2042, tedy sedm let po svém pů…
Kalendář akcí
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.