Bavorský premiér žádá opětovné spuštění tří odpojených jaderných elektráren
Bavorský premiér Markus Söder žádá opětovné spuštění tří předloni odpojených německých jaderných elektráren. Řekl to dnes na tiskové konferenci po zasedání zemské vlády, která jednala o dalším rozvoji jaderné energetiky v Bavorsku. Söder se už dříve vyslovil pro výstavbu malých reaktorů nové generace a na prosincovém setkání s premiérem Petrem Fialou v Praze podpořil spolupráci s Českem v této oblasti.
![Bavorský premiér žádá opětovné spuštění tří odpojených jaderných elektráren](https://energy-hub.cz/image/thumbnail/md/https://e-hub.cz/img/res/jadro/5064-nuclear-power-plant-g5a6e99f5f-1920.jpg)
Söder dnes po jednání zemské vlády vyzval k obnovení provozu elektráren Isar 2 v Bavorsku, Emsland v Dolním Sasku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku. Od sítě byly odpojeny 15. dubna 2023. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny. Původně se počítalo s jejich odstavením ke konci roku 2022, kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022 ale poslanci na návrh vlády jejich chod prodloužili.
Cílem opětovného připojení je podle Södera "přechodná stabilita - aspoň po dalších deset let". Dodal, že je opětovné připojení trojice elektráren podle expertů, se kterými mluvil, "možné kdykoli ještě tento a příští rok". "Čím déle to bude trvat, tím vyšší budou náklady," dodal. Podle agentury DPA ale současní provozovatelé odstavených elektráren dosud vždy říkali, že jejich opětovné uvedení do provozu není možné, a to kvůli postupné demontáži a chybějícímu personálu.
Söder v prosinci na návštěvě Česka podepsal s premiérem Fialou memorandum o prohloubení spolupráce v energetice. Předseda bavorské vlády tehdy řekl, že Mnichov stojí o privilegované partnerství s Českem v jaderné energetice. Česko by podle něj mohlo pomáhat s dodávkami výměnou za pomoc při vývoji a stavbě reaktorů a sdílení vědeckého know-how. ČR aktuálně pracuje na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech. Zaměřit se chce i na malé modulární reaktory (SMR).
O ukončení výroby elektrické energie z jádra v Německu původně rozhodla už v květnu 2011 vláda kancléřky Angely Merkelové z CDU. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě z téhož roku. Konzervativní unie CDU/CSU, jejímž předákem a kandidátem na kancléře je nyní Friedrich Merz, ale v současnosti považuje konec výroby jaderné elektřiny v Německu za chybu.
V nedělním předvolebním duelu Merz řekl, že vláda kancléře Olafa Scholze, jejímiž členy byli sociální demokraté (SPD), zelení a svobodní demokraté (FDP), odpojila předloni tři jaderné elektrárny z ideologických důvodů, a udělala tak v době vysokých cen energií po ruské invazi na Ukrajinu obrovskou chybu. Scholz to odmítl a řekl, že odpojení jaderných elektráren v roce 2023 nemá s hospodářským vývojem v Německu žádnou spojitost. "Nové jaderné elektrárny stojí 40 miliard eur. Ta diskuze (o návratu k jaderné energetice) je scestná," dodal.
CDU/CSU se po předčasných volbách, které se uskuteční v neděli 23. února, podle průzkumů stane nejsilnější politickou frakcí v německém Spolkovém sněmu. Její předák Merz bude zřejmě kancléřem. Podle aktuálních průzkumů budou možná kromě CDU a CSU k sestavení většinové vlády třeba ještě další dvě strany.
Související články
Mír za ruský plyn. Pobaltí to považuje za nejhorší nápad v historii
Informace o tom, že by měla EU opět přijímat ruský plyn a donutit tím Kreml ukončit válku na Ukrajině, politici v Litvě, Estonsku…
EU chce pomoci evropské ekonomice a konkurenceschopnosti. Krok to ale musí být radikální, kosmetické změny totiž současnou přeregulovanost nezmění, píše v komentáři řídící partnerka české pobočky společnosti RSM Monika Marečková.
EU chce pomoci evropské ekonomice a konkurenceschopnosti. Krok to ale musí být radikální, kosmetické změny totiž současnou přeregu…
Vlastník jaderné elektrárny v americké Iowě pracuje na jejím znovuspuštění
Odstavená americká jaderná elektrárna Duane Arnold by se mohla dočkat svého opětovného uvedení do provozu. Vlastník elektrárny ned…
Německo bez fanfár opouští zelené sny. Plynové elektrárny získají dotace na další dekády
Němečtí poslanci souhlasili s tím, že plynové elektrárny budou moci získat státní dotace až do roku 2042, tedy sedm let po svém pů…
EDF obnovila vývoj zjednodušeného designu modulárního reaktoru Nuward
EDF znovu zahájila vývoj svého malého modulárního reaktoru Nuward. Pauzu ve vývoji společnost využila ke zpracování zpětné vazby o…
Kalendář akcí
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.