Výdaje na podporované zdroje energie letos vzrostou o 20 mld. Kč, rozhodla vláda
Vláda dnes rozhodla o zvýšení státních výdajů na podporované zdroje energie (POZE) o 20 miliard. Celkem tak stát na jejich provozní podporu vynaloží 28,57 miliardy korun. K navýšení výdajů použije peníze z rozpočtových rezerv a nespotřebovaných výdajů z předchozích let. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj to plánovaný schodek státního rozpočtu pro letošní rok nezvýší.

Dotace na POZE, kam patří zejména obnovitelné zdroje, stát vyplácí od roku 2006. Do roku 2023 na nich vyplatil v souhrnu přes 538 miliard Kč. Další stovky miliard zaplatili odběratelé ve svých platbách za dodávku elektřiny, podle výpočtů analytika XTB Jiřího Tylečka šlo přibližně o 364 miliard Kč bez DPH.
Vláda loni na podzim rozhodla, že v letošním roce vyčlení ze státního rozpočtu 8,5 miliardy korun, což by bylo stejná částka jako loni. Tato suma by však nakonec podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pro letošní rok nestačila, resort proto dnes navrhl její zvýšení. Podle Stanjury k tomu vláda využije 14 miliard korun z nespotřebovaných výdajů ministerstva a dalších šest miliard korun z rozpočtových rezerv. "Garantoval jsem tak vládě, že se plánovaný deficit státního rozpočtu nezvýší, že ho dodržíme," podotkl Stanjura.
Vláda plánovala snížit náklady státu na podporu obnovitelných zdrojů například lepším vyhodnocování výnosnosti jejich provozu a zpřísněním kontrol. Sněmovna proto letos schválila novelu energetického zákona, která mimo jiné zavádí nové požadavky na provozovatele tuzemských solárních zdrojů. Solární elektrárny o výkonu nad 30 kilowattů uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 budou nově podléhat individuálním kontrolám výnosnosti. Stanjura si od novely sliboval snížení výdajů.
Podle Stanjury novela do budoucna úspory zajistí. "Ten zákon nesměřoval jen k roku 2025, směřoval až k roku 2030, ta úspora se může projevit i v dalších rozpočtech," řekl ještě před dnešním jednáním kabinetu Stanjura.
Novelu naopak kritizovali zástupci solárního oboru, podle nichž ohrozí další rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku a sníží důvěru investorů. Podle Solární asociace už někteří zahraniční investoři kvůli změně podmínek připravují žalobu na stát k mezinárodní arbitráži.
Související články
El País: Z Maroka se přes španělské přístavy zřejmě dováží do EU ruská nafta
Do španělských přístavů bylo letos za dva měsíce dovezeno z Maroka více nafty než za čtyři roky, napsal dnes deník s odvoláním na…
Fico uvedl, že si telefonoval s Merzem, označil jeho přístup za konstruktivní
Slovenský premiér Robert Fico dnes uvedl, že si telefonoval s německým kancléřem Friedrichem Merzem, s nímž se bavil zejména o dod…
Spustenie výroby v štátnom priemyselnom parku sa opäť odkladá. Jeho prípravu od začiatku sprevádzajú problémy, hrozili pokuty za viac ako 10 miliónov eur
Štátny priemyselný park v Rimavskej Sobote čaká ďalší míľnik. Koncom júna by mala byť skolaudovaná časť jeho infraštruktúry, ktorú…
Rada se shodla na zjednodušení udržitelnostního reportingu a povinností náležité péče
Zástupci členských států odsouhlasili vyjednávací mandát Rady k návrhu na zjednodušení požadavků na udržitelnostní reporting (CSRD…
Podepsáno prezidentem: Fotovoltaické elektrárny z období největšího boomu nebudou podléhat individuálním kontrolám výnosnosti
Solární elektrárny z let 2009 a 2010 nakonec nebudou podléhat individuálním kontrolám výnosnosti a přiměřenosti státní podpory. Pr…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.