Liberecký kraj pomůže obcím s financováním velkých vodohospodářských projektů
Liberecký kraj chce obcím pomoci s financováním výstavby vodovodů a kanalizací, zřídil proto nový dotační program. Na spolufinancování velkých projektů je v něm zatím 18 milionů korun, jedná se ale o dalších penězích, řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Na dotace by rád využil úroky z Fondu Turów, zatím zůstávají na účtu a je možné je využít jen na konkrétní projekty spojené se zajištěním vody pro oblasti postižené těžbou v polském hnědouhelném dolu Turów.

Z nového programu se mají spolufinancovat významnější projekty obnovy a modernizace vodohospodářské infrastruktury a také výstavba nových zařízení, jako jsou čistírny odpadních vod, soustavy domovních čističek, kanalizační a vodovodní řady, vodárny nebo náhradní zdroje pitné vody. "Projekty musí mít zajištěné financování z jiných zdrojů, například z ministerstva životního prostředí či ministerstva zemědělství. Jsme připraveni přidat dalších 15 procent z Fondu ochrany vod Libereckého kraje," doplnil Klápště.
Dotace jsou určené pro obce na investice v řádu desítek milionů korun. Dotace z programů ministerstev jsou podle náměstka většinou kolem 50 až 60 procent, spolufinancování, které musí obce zajistit, je tak poměrně vysoké, což často obcím brání v realizaci. Krajský program by měl poskytnout další peníze. O dotace mohou žádat obce do 4000 obyvatel, ale i větší obce na projekty pro místní části, kde žije do 1500 obyvatel.
Projekty bude možné konzultovat od 1. května, od června do konce roku pak mohou obce o dotace elektronicky žádat. Klápště věří, že 18 milionů, které teď v programu jsou, nebude konečných, a že se podaří další peníze získat. Na dotace by rád využil úroky z peněz na Fondu Turów, který vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby uhlí v polském dole Turów u hranic s Českem. Jen loni ve fondu díky úrokům přibylo víc než 43 milionů korun.
Na kompenzacích škod za těžbu vyplatily před třemi lety České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří, 45 milionů eur (zhruba 1,13 miliardy Kč). Z toho 35 milionů eur (880 milionů Kč) šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm i s úroky téměř 762 milionů korun. V březnu 2022 krajské zastupitelstvo rozhodlo, že na účtu ponechá na financování projektů i úroky. Pokud by je kraj chtěl využít jinak, museli by to zastupitelé schválit.
Související články
Za poslední tři roky už od uhlí odešlo deset tepláren
Za poslední tři roky se s uhlím rozloučilo deset tepláren, které zásobují teplem a teplou vodou přes 110 tisíc domácností a stovky…
České, nebo čínské zboží? Kdo špatně doloží původ, může v USA tvrdě narazit
Doba volného obchodu ustupuje éře celních bariér. Evropa sice z obchodní ofenzivy Donalda Trumpa vyšla „jen“ s desetiprocentními c…
Z plánované stavby spalovny ve slovenské Skalici mají obavy i blízké Sudoměřice
Sudoměřice na Hodonínsku se chtějí zapojit do přípravy plánované stavby spalovny ve slovenské Skalici. Obec má obavy z negativního…
Fico v Záhrebe vyzval chorvátskeho premiéra, aby podporil obnovu tranzitu ruského plynu
Slovenský premiér Robert Fico v stredu v Záhrebe vyzval predsedu chorvátskej vlády Andreja Plenkoviča, aby podporil obnovu tranzit…
Analýza: K připojení dalších obnovitelných zdrojů jsou nutné miliardové investice
Aby bylo možné do distribuční sítě v Česku připojovat další obnovitelné zdroje energie, bude třeba po deset let investovat 40 mili…
Kalendář akcí
Dny teplárenství a energetiky 2025
SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?
Nekonvenční zdroje elektrické energie
Česko-slovenské energetické fórum
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.