Možnosti uchovávání energie z obnovitelných zdrojů hledá projekt ECO&Stor
Nové způsoby, jak uchovávat přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů energie (OZE), hledá projekt ECO&Stor. Pomoci má vodík i vylepšování bateriových systémů. Cílem je najít řešení pro plánovanou větší integraci obnovitelné energie do sítě z důvodu dekarbonizace a přechodu na nízkoemisní zdroje, řekl v rozhovoru ČTK elektrochemik Petr Krtil z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR. Krtil v ústavu zodpovídá za projekt, na kterém se podílí i další instituce či univerzity v Česku a který spolufinancuje Evropská unie.

"Abychom dokázali plně využívat solární a větrnou energii, musíme umět ukládat velké množství elektřiny v době, kdy je jí nadbytek, a využít ji tehdy, kdy je jí nedostatek," uvedl Krtil. Typickým příkladem je letní období, kdy fotovoltaické elektrárny produkují víc energie, než lze spotřebovat. Bez vhodného způsobu ukládání může zkolabovat síť, jak se to stalo ve Španělsku na konci dubna.
Zatímco krátkodobé potřeby mohou částečně pokrýt baterie, podle Krtila na dlouhodobé a větší kapacity nestačí. "Aby baterie pokryly skutečně významné objemy energie, musely by být stokrát výkonnější, než jsou dnes. To není v blízké době realistické," míní. Projekt ECO&Stor proto pracuje nejen na zlepšování bateriových technologií, ale především na způsobech, jak přeměnit elektřinu na chemické sloučeniny, které lze lépe uchovávat a transportovat. "Energie se totiž drží v jejich chemických vazbách," řekl.
Za důležitý považují vědci vodík. Jedná se o prvek s vysokou energetickou hustotou, který ale přirozeně téměř neexistuje v elementární podobě. Musí se vyrábět a je obtížně skladovatelný i přepravitelný. Proto se vědci snaží o jeho transformaci do stabilnějších molekul, například čpavku nebo uhlovodíků, které lze bezpečněji převážet i na větší vzdálenosti.
"Vodík není samospasitelný, ale bude jednou z nutných složek budoucí energetiky. My se snažíme zlepšit elektrolyzéry, tedy zařízení, která ho vyrábějí, a zároveň hledáme cesty, jak se vyhnout nutnosti skladovat obrovské objemy čistého vodíku," řekl Krtil.
Vedle přečerpávacích elektráren, jejichž potenciál je v Česku omezený, neexistuje zatím jiný efektivní způsob, jak dlouhodobě ukládat velké množství obnovitelné energie než chemickou cestou. Projekt ECO&Stor proto výzkumně propojuje elektrochemii, materiálové inženýrství a energetiku.
Krtil zároveň varoval před přílišným tlakem na vědce. Od nich se očekávají technologie na rychlé splnění emisních cílů, jak je formuluje například evropská Zelená dohoda (Green Deal) v krátkém časovém úseku. "Ano, musíme snižovat emise a vyvíjet technologie, ale pokud nastavíme nerealistické lhůty, hrozí, že výsledná řešení budou příliš drahá a nebudou konkurenceschopná vůči fosilním palivům," uvedl. Podle něj je důležité přemýšlet nad energetickou budoucností strategicky.
Na projektu se podílí mimo jiné Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně a Univerzita Karlova. Je financován z Operačního programu Jan Ámos Komenský, který spolufinancuje Evropská unie. Projekt má trvat čtyři roky, započal na počátku loňského roku.
Související články
Po telefonátu je jasněji. Dukovanský megaprojekt výměnou korejského prezidenta nekončí
Nově zvoleného korejského prezidenta I Če-mjonga někdy česká média líčí jako protijaderného aktivistu, který nechce mít se stavbou…
Tesla v Evropě testuje samořiditelná auta. Podívejte se, ve kterých městech
Americký výrobce elektromobilů Tesla v Evropě testuje systém plně autonomního řízení. Automobilka systém plánuje zpřístupnit zákaz…
Velkolepý jaderný plán. Nové reaktory a 100 000 dalších zaměstnanců za 10 let
Klíčoví francouzští průmysloví hráči, vláda a odbory podepsali strategickou smlouvu, jejímž cílem je koordinovat jaderný průmysl z…
Přechod tepláren od uhlí k plynu se prodraží, dodavatelů je málo
Málo nabídek a vysoké ceny. Tak zatím dopadají první soutěže na stavbu paroplynových zdrojů v českých teplárnách. Konkrétně Energo…
ČEZ chce stavět větrný park u Věžnice na Havlíčkobrodsku, sousední obce se neshodnou
Pět vyšších a účinnějších větrných elektráren plánuje postavit ČEZ u Věžnice na Havlíčkobrodsku. Mají nahradit dvě stávající turbí…
Kalendář akcí
NE•RS 2025
Jarná konferencia SPX
EnergoSecurity 2025
Umělá inteligence v energetice: Příležitosti a výzvy
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.