Až 15 pct majitelů čerpadel trápí nekvalitní instalace, asociace se na ně zaměří
Až 15 procent majitelů tepelných čerpadel trápí nekvalitní instalace jejich zařízení. Nejčastěji jde o špatné dimenzování čerpadla nebo chyby při samotné instalaci. To vzbuzuje nedůvěru části populace vůči tepelným čerpadlům. Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) se proto letos zaměří na podporu kvality instalací a technických návrhů, například vydáváním vlastního potvrzení kvality. Asociace o tom informovala ČTK.

"Byť je nyní situace lepší než v napjaté době energetické krize, kdy se zákazníci soustředili především na dostupnost a cenu, ani teď není trh dokonale přehledný. Bojujeme s přístupem, kdy v rámci snahy o zjednodušení práce a snížení nákladů dochází ke snižování standardů kvality instalace a výsledkem je nízká účinnost dodávaných zařízení, zkrácená životnost nebo nízký komfort pro zákazníka,“ uvedl ředitel AVTČ Jan Potucký.
Certifikovaným firmám je tak podle něj asociace připravena poskytnout odborná školení a vzdělávací akce. Instalačním firmám bude také od května vydávat potvrzení o kvalitě, které firmy budou moci získat na základě přijetí kodexu a vyhodnocování zákaznických referencí asociací. Spotřebitelům zase chce nabídnout podporu v případě sporů a otázek, jak postupovat pří výběru technologie a co očekávat od montážní firmy.
AVTČ už v minulosti spolu s Komorou OZE a státními úřady připravila tzv. desatero doporučení pro odpovědný výběr tepelného čerpadla. Přesto se podle asociace část spotřebitelů setkala s problémy při instalací svého zařízení. "Jako problémové u nás lze označit asi 10 až 15 procent instalací. Přičemž k nejčastějším chybám řadíme nesprávně zvolený výkon, nízkou kvalitu dodaného produktu a nakonec právě chyby při instalaci nebo nastavení,“ popsal ředitel asociace.
Podle asociace letos vyjde provoz tepelných čerpadel zhruba o 15 procent levněji než loni. Důvodem jsou především pokles ceny elektřiny a také snížení ceny regulované složky elektřiny pro vytápění elektřinou. "Výhodnost investice je ale samozřejmě podmíněna kvalitou produktu i instalace,“ dodal Potucký.
České domácnosti v loňském roce instalovaly více než 26.000 tepelných čerpadel. Ke konci loňského roku jich v tuzemsku bylo celkem 253.448. Zařízení fungují na principu odebírání tepelné energie z okolního prostředí a jejího přenášení do domácnosti, čímž ji vyhřívají.
sip rot
Související články
Drahší plyn než slovenské firmy nemá v EÚ takmer nik. Pri domácnostiach je to naopak
Podnikatelia na Slovensku majú vyššie ceny plynu než väčšina ich konkurentov v ostatných krajinách EÚ. Kým v prípade domácností vy…
Ceny ropy klesly z maxim, investoři dále sledují napětí mezi USA a Íránem
Ceny ropy dnes na světových trzích klesají. Investoři vyhodnocují rozhodnutí USA přesunout personál z Blízkého východu před jednán…
Velkolepý jaderný plán. Nové reaktory a 100 000 dalších zaměstnanců za 10 let
Klíčoví francouzští průmysloví hráči, vláda a odbory podepsali strategickou smlouvu, jejímž cílem je koordinovat jaderný průmysl z…
Tesla v Evropě testuje samořiditelná auta. Podívejte se, ve kterých městech
Americký výrobce elektromobilů Tesla v Evropě testuje systém plně autonomního řízení. Automobilka systém plánuje zpřístupnit zákaz…
Přechod tepláren od uhlí k plynu se prodraží, dodavatelů je málo
Málo nabídek a vysoké ceny. Tak zatím dopadají první soutěže na stavbu paroplynových zdrojů v českých teplárnách. Konkrétně Energo…
Kalendář akcí
NE•RS 2025
Jarná konferencia SPX
EnergoSecurity 2025
Umělá inteligence v energetice: Příležitosti a výzvy
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.