Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen
Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. ČTK o tom dnes informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější počasí i pokles cen energií.

"Spotřeba elektřiny i plynu za letošní první čtvrtletí meziročně vzrostla, v obou případech byla dokonce vyšší než ve stejném období roku 2023. Je to potvrzení, že období kontinuálních poklesů skončilo. Zejména spotřebu plynu ovlivnily meziročně nižší teploty. Skutečná spotřeba vzrostla o více než 14 procent, po přepočtení na dlouhodobý teplotní normál byla vyšší o 3,5 procenta. Je zřejmé, že kromě faktoru počasí hrají roli i další vlivy, včetně cen energie. Rovněž se zvýšila výroba elektřiny,“ uvedl předseda Rady ERÚ Jan Šefránek.
Růst spotřeby energií je podle něj patrný napříč všemi kategoriemi odběratelů. "Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu v souvislosti s postupným přechodem od uhlí k plynu. V případě elektřiny tvořili výjimku jen odběratelé připojení na hladině velmi vysokého napětí. Výrazně vzrostla spotřeba domácností, v elektřině dokonce o více než devět procent,“ podotkl předseda ERÚ.
Celková čistá spotřeba elektřiny tak v prvních třech měsících podle dat ERÚ činila 16,4 terawatthodiny (TWh), meziročně o 2,7 procenta více. Nejvíce zvýšily svou spotřebu domácnosti, a to proti loňsku o více než devět procent.
Ještě výrazněji stoupla výroba elektrické energie, meziročně o 9,6 procenta. I proto opět převažoval export elektřiny nad jejím importem. Hodnota salda se proti loňskému prvnímu čtvrtletí zvýšila z 1,7 TWh na 2,9 TWh, samotný export vzrostl o 36,1 procenta na 7,6 TWh.
Spotřeba plynu podle úřadu stoupla meziročně o více než 14 procent na 2,8 milionu metrů krychlových. Vliv počasí markantně změnil i průběh spotřeby v jednotlivých měsících. Zatímco mimořádně teplý leden meziročně snížil spotřebu o 0,7 procenta, v chladném únoru spotřeba naopak stoupla oproti loňsku o téměř 36 procent. V březnu byl nárůst přes 14 procent.
V zásobnících bylo na konci března 842 milionu metrů krychlových plynu. Byly tedy naplněny z 36,9 procenta, loni to bylo ve stejném období přes 61 procent.
Související články
Maďarsko a Slovensko se postaví proti ukončení dovozu paliv z Ruska
Maďarsko a Slovensko se na pondělním jednání ministrů energetiky Evropské unie postaví proti plánu předsedkyně Evropské komise, kt…
Drahší plyn než slovenské firmy nemá v EÚ takmer nik. Pri domácnostiach je to naopak
Podnikatelia na Slovensku majú vyššie ceny plynu než väčšina ich konkurentov v ostatných krajinách EÚ. Kým v prípade domácností vy…
Ceny ropy klesly z maxim, investoři dále sledují napětí mezi USA a Íránem
Ceny ropy dnes na světových trzích klesají. Investoři vyhodnocují rozhodnutí USA přesunout personál z Blízkého východu před jednán…
Přechod tepláren od uhlí k plynu se prodraží, dodavatelů je málo
Málo nabídek a vysoké ceny. Tak zatím dopadají první soutěže na stavbu paroplynových zdrojů v českých teplárnách. Konkrétně Energo…
Velkolepý jaderný plán. Nové reaktory a 100 000 dalších zaměstnanců za 10 let
Klíčoví francouzští průmysloví hráči, vláda a odbory podepsali strategickou smlouvu, jejímž cílem je koordinovat jaderný průmysl z…
Kalendář akcí
NE•RS 2025
Jarná konferencia SPX
EnergoSecurity 2025
Umělá inteligence v energetice: Příležitosti a výzvy
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.