Ministři debatují o ukončení dovozu ruského plynu, Maďaři a Slováci jsou proti
Evropská komise usiluje o to, aby plán ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do EU nepřinesl žádnému členskému státu problémy s bezpečnostní dodávek. V Lucemburku to dnes prohlásil eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen. Maďarsko a Slovensko daly již dříve najevo, že se postaví proti plánu na ukončení dovozu paliv z Ruska.

"Dnes vysíláme Rusku velmi jasný signál, který říká: Už vám nedovolíme, abyste proti nám zneužívali energii, už vám nedovolíme vydírat naše členské státy a už vám nebudeme nepřímo pomáhat financovat Putinovu válku," prohlásil eurokomisař s tím, že už s mnohými ministry o tématu vedl diskuse. "Je jasné, že to chceme udělat tak, aby žádný členský stát neměl problémy s bezpečnostní dodávek. Chceme rovněž udržet co nejnižší ceny," dodal Jörgensen.
Právě na dnešním jednání v Lucemburku by ministři energetiky sedmadvacítky měli diskutovat o plánu, který komise zveřejnila 6. května. Jeho součástí je devět konkrétních opatření pro koordinované a postupné ukončení ruských dodávek energie. Hovoří se v něm například o tom, že Evropská unie navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku. Tato opatření podle komise zajistí, že se už do konce letošního roku zbývající dodávky ruského plynu do EU sníží o jednu třetinu. Unijní exekutiva dále navrhne zastavení veškerého zbývajícího dovozu ruského plynu do konce roku 2027.
Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó, který zemi na dnešním jednání zastupuje, již ráno na sociální síti X napsal, že očekává "brutální debatu" ohledně plánu Ursuly von der Leyenové zakázat dovoz ruského plynu, ropy a jaderného paliva. Krok by podle něj ohrozil energetickou bezpečnost Maďarska a dále poškodit evropskou ekonomiku. "To nedovolíme," dodal.
I šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár již minulý týden uvedl, že přijetí plánu s názvem REPowerEU by mělo katastrofální důsledky nejen pro Slovensko, ale pro konkurenceschopnost celé EU. V případě přijetí plánu by podle něj Slovensku jen z možných arbitráží mohly hrozit ztráty ve výši miliard eur, protože Slovensko se smluvně zavázalo dovážet ruský plyn až do roku 2034. Navíc o přijetí plánu by měla rozhodnout kvalifikovaná většina, a ne konsensus všech členských států.
"Kvalifikovanou většinou nás prostě přehlasují a my nebudeme moci udělat vůbec nic. Proto je náš postoj jasný: jsme připraveni jednat a chceme, aby nás vyslechli," řekl Blanár minulý čtvrtek a dodal, že Bratislava chce odložit rozhodnutí o 18. balíku sankcí proti Rusku, dokud se nerozhodne o RePowerEU.
Související články
Evropská komise přijala nový rámec státní podpory pro čistý průmysl
Evropská komise schválila nový rámec státní podpory s názvem Clean Industrial Deal State Aid Framework (CISAF), který má členským…
Slovensko navštívia odborníci z Bruselu, rokovať budú o ukončení dovozu plynu z Ruska
Slovenskú republiku tento týždeň navštívi skupina odborníkov Európskej komisie (EK) z pracovnej skupiny na vysokej úrovni zriadene…
Německo snížilo stupeň varování kvůli zásobování plynem, platí ten nejnižší
Německá vláda dnes snížila stupeň varování, který se týká zásobování země plynem. Druhý varovný stupeň na třístupňové škále vyhlás…
Plán Unipetrolu na přechod od uhlí k plynu nebude posuzovat EIA
Krajský úřad Ústeckého kraje rozhodl, že plán společnosti Orlen Unipetrol RPA na přechod od uhlí k zemnímu plynu v Litvínově na Mo…
Firma innogy koupila síť 32 stanic na CNG od skupiny E.ON, celkem jich má 107
Energetická společnost innogy koupila síť plnicích stanic pro vozidla na stlačený zemní plyn (CNG) od skupiny E.ON. Její síť v Čes…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Podzimní plynárenská konference
Dny kogenerace 2025
PRO-ENERGY CON 2025
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.