Spojené státy v rámci nových sankcí zakazují dovoz ruských diamantů
Spojené státy v rámci nových sankcí zakazují dovoz některých kategorií diamantů těžených v Rusku. Uvedlo to dnes na svých internetových stránkách americké ministerstvo financí a rovněž oznámilo uvalení sankcí za porušování ruského cenového stropu na ropu.
USA od 1. března zakazují dovoz určité kategorie neprůmyslových diamantů vytěžených nebo získaných v Rusku bez ohledu na to, zda byly jakýmkoliv způsobem zpracovány ve třetí zemi. Od 1. září pak bude tento zákaz rozšířen o další kategorie. Od příštího měsíce také platí zákaz dovozu diamantových šperků a netříděných diamantů původem z Ruska nebo vyvezených z Ruska.
USA rovněž uvalily sankce na tři subjekty se sídlem ve Spojených arabských emirátech a jeden registrovaný v Libérii za porušení cenového stropu, který zavedla koalice západních zemí na cenu ruské ropy. Jde o společnosti Zeenit Supply and Trading DMCC, Talassa Shipping DMCC, Oil Tankers SCF Mgmt FZCO a NS Leader Shipping Incorporated. Cenový strop zavedený skupinou předních ekonomik světa G7 zakazuje využívání západních námořních služeb, jako pojištění a přeprava, pokud plavidla převážejí ruskou ropu za cenu vyšší než 60 USD za barel.
Západní země postupně zesilují sankce vůči Rusku kvůli jeho agresi vůči sousední Ukrajině. Evropská unie loni v prosinci schválila dvanáctý balík sankcí, v rámci kterého zavedla od 1. ledna přímý i nepřímý zákaz dovozu, nákupu či transferu diamantů z Ruska. Tento zákaz se vztahuje na diamanty pocházející z Ruska, vyvážené z Ruska, převážené přes Rusko a ruské diamanty zpracované ve třetích zemích. Zákaz se vztahuje na neprůmyslové přírodní i syntetické diamanty a rovněž na diamantové šperky. Od září pak začne platit i na ruské kameny zpracované v jiných zemích.
V lednu pak EU přidala na sankční seznam ruskou společnost Alrosa, která největším celosvětovým producentem diamantů, a jejího šéfa Pavla Marinyčeva. Viní je z jednání, které narušuje či ohrožuje "územní celistvost, suverenitu a nezávislost Ukrajiny".
Související články
OPEC opět zhoršil výhled pro globální poptávku po ropě
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snížila odhad celosvětové poptávky po ropě na letošní i příští rok. OPEC to dnes uvedl ve…
ČEZ do konce roku vybere partnera pro vývoj modulárních reaktorů v Česku
Společnost ČEZ vybere do konce letošního roku partnera pro vývoj a provozování modulárních reaktorů v Česku. Vybírá mezi firmami W…
Reuters: EU se ještě chystá snížit dodatečná cla na elektromobily z Číny
Evropská unie plánuje snížit konečná dodatečná cla na elektromobily z Číny, po zohlednění připomínek jednotlivých společností by m…
Kraj Vysočina podpořil memorandum k projektu horkovodu z Dukovan do Brna
Zastupitelstvo Kraje Vysočina na dnešním posledním předvolebním zasedání jednohlasně schválilo memorandum o porozumění k projektu…
MG může nabídnout revoluční baterii během 12 měsíců, roky před konkurencí
Značka MG by již v příštím roce mohla uvést elektromobil osazený baterií s pevným elektrolytem, která je mnohými považována za dal…
Kalendář akcí
H2 Fórum: Na vodíku záleží
ENERGETIKA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Konference energetika 2024: DEKARBONIZACE – MÉNĚ RISKU, VÍCE ZISKU!
Webinář ERÚ: Sdílení elektřiny
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.