ČR nemá podmínky pro výrobu vodíku, bude se dovážet, uvedli zástupci MŽP a MPO

Česko se musí připravit na energetické využití vodíku, i když nemá ideální podmínky pro jeho výrobu a vodík se bude muset začít dovážet ze zahraničí. Jako zdroj energie by se měl vodík využívat například v teplárnách a v těžkém průmyslu, pro domácí vytápění a pohon menších dopravních prostředků to není pravděpodobné. Na diskusním setkání to dnes uvedli vrchní ředitel sekce ochrany klimatu na ministerstvu životního prostředí Petr Holub a náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Třešňák (Piráti).

ČR nemá podmínky pro výrobu vodíku, bude se dovážet, uvedli zástupci MŽP a MPO

"Myslím si, že končí doba, kdy jako stát můžeme zkoušet podporovat strategicky nebo finančně různé projekty. Je třeba se zamyslet, kde využití vodíku bude dávat smysl, kolik ho bude místního, kolik ho bude dovozového a co potřebujeme podpořit. Je třeba se podívat, odkud bude vodík dovážen a připravit rozvody a trubky," řekl Holub. Podle něj se bude muset částečně podpořit i výroba vodíku v ČR, protože k tomu státy zavazuje směrnice Evropské unie o obnovitelné energii.

Na vodík podle Třešňáka stát nenahlíží jako na náhradu elektrické energie, ale jako na doplnění akumulace. Pro produkci takzvaného zeleného vodíku, který se vyrábí s použitím obnovitelných zdrojů energie, v ČR nejsou nejlepší podmínky, podotkl Třešňák. Výroba vodíku má přitom už do roku 2027 své stanovené cíle a počítat se s ním musí. V první fázi se bude podle Třešňáka využívat hlavně v průmyslu a jeho cena bude poměrně vysoká. "Následovat bude etapa globální, kdy bude možné využít například současnou plynárenskou infrastrukturu a vodík dovážet, a pak ta nejvzdálenější etapa nové technologie, kdy se předpokládá dosti dostupná cena vodíku," dodal náměstek.

Evropa si dala za cíl být do roku 2050 uhlíkově neutrální. S vodíkem počítají strategické plány EU v příštích letech jako s důležitým alternativním palivem v dopravě, zároveň by měl hrát roli v dekarbonizaci průmyslu. Na rozdíl od baterií umožňuje dlouhodobější skladování energie. Podmínkou nicméně je, že to bude zelený vodík. Do roku 2030 ho chce Evropa produkovat s minimálními emisemi až deset milionů tun.

Z propočtů České vodíkové technologické platformy HYTEP vyplývá, že v roce 2030 se bude v České republice vyrábět a spotřebovávat kolem 20.000 tun zeleného vodíku. V současnosti se v Česku vyrobí 120.000 až 130.000 tun vodíku z ropných zbytků nebo ze zemního plynu. Zeleného vodíku se nyní vyrábí zanedbatelné množství, které se neblíží ani jedné tuně.

Svaz průmyslu a dopravy ve své studii dříve uvedl, že by se stát měl důsledněji a systematičtěji zaměřit na využití vodíku v průmyslu či dopravě. V opačném případě hrozí, že po roce 2030 budou firmy mimo jiné platit vysoké pokuty za nedodržování evropských směrnic a mít dražší emisní povolenky. Podcenění nástupu vodíkové ekonomiky v ČR pak může mít negativní dopad na růst ekonomiky, zaměstnanost a příliv nových investic.

Související články

U.S. Pushes $900M for Small Modular Reactors

The U.S. Department of Energy has put US $900 million on the table to push small modular reactors (SMRs) from design to reality. W…

Čína odmieta akékoľvek obchodné dohody medzi štátmi na jej úkor

Čína takto reagovala na správy o tom, že sa administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá vyvíjať tlak na ostatné kra…

VAK Náchod loni zvedl zisk o 14 procent na 17,4 mil. Kč, hodlá je investovat

Společnost Vodovody a kanalizace Náchod (VAK), která na Náchodsku zásobuje vodou 72.000 lidí, loni zvýšila zisk o 14 procent na 17…

EÚ chce zakázať karbónové komponenty v automobiloch. Výrobcovia už bijú na poplach

Uhlíkové vlákna sa v automobilovom priemysle často využívajú na zníženie hmotnosti vozidiel. Najmä elektrifikovaných alebo športov…

Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši

Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina v zemi vyrábět pouze z obnovite…

Kalendář akcí

Dny teplárenství a energetiky 2025

23. 04. 2025 09:00 - 24. 04. 2025 17:00
Clarion Congress Hotel Olomouc
Dubnový měsíc přináší nejen poslední dny topné sezóny, ale i tradiční setkání odborníků na teplárenství a energetiku. Dny teplárenství a energetiky 20...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Nekonvenční zdroje elektrické energie

02. 06. 2025 09:00 - 04. 06. 2025 16:00
Hatě u Znojma
Rádi bychom Vás pozvali na 46. ročník tradiční vědecko-technické konference NZEE – Nekonvenční Zdroje Elektrické Energie. Akci pořádá Ústřední odborná...

Česko-slovenské energetické fórum

04. 06. 2025 13:00 - 05. 06. 2025 13:00
Piešťany
Platforma Česko-slovenské energetické fórum společně s významnými českými a slovenskými energetickými společnostmi pořádá v roce 2025 již sedmý ročník...

ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.

89328
Počet publikovaných novinek
2092
Počet publikovaných akcí
1183
Počet publikovaných článků
ENERGY-HUB využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování jakéhokoli obsahu či jeho části veřejnosti je bez předchozího souhlasu výslovně zakázáno.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika