Jablonec nad Nisou chce zrevitalizovat koryto Bílé Nisy a zpřístupnit ho lidem
Jablonec nad Nisou chce upravit koryto Bílé Nisy a zpřístupnit jeho okolí lidem. Dnes vybetonovaný a nepřístupný tok a jeho okolí by se měly proměnit v odpočinkovou zónu, úpravy koryta by navíc měly zvýšit schopnost řeky zadržet vodu v krajině a zpomalit její odtok, řekla ČTK náměstkyně primátora pro životní prostředí Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec). Řešení revitalizace získá město díky mezinárodnímu projektu ReBioClim, do kterého se zapojilo.
"Cílem je vytvořit v rámci mezinárodního konsorcia s akademickými institucemi, odborníky a městy komplexní postup pro plánování revitalizací městských a příměstských vodních toků. Tento postup zohledňuje ekologické, institucionální, sociální a urbanistické aspekty a bude pilotně vyzkoušený v partnerských městech," doplnila Opočenská. Studie revitalizace Bílé Nisy by tak měla Jablonec přijít na necelé tři miliony korun, přičemž město se bude podílet 430.000 korunami, zbytek půjde z evropských a státních fondů.
Úprav by se měl podle Opočenské dočkat díky projektu v budoucnu zhruba kilometr dlouhý úsek Bílé Nisy v jablonecké části Mšeno od základny hasičského záchranného sboru po ulici Ivana Olbrachta. "Výsledkem by měl být krásný, zmeandrovaný a přírodě blízký vodní tok se zelení a s nějakou návštěvnickou infrastrukturou, která bude mít rekreační potenciál," doplnila k záměru náměstkyně.
Dnes je úsek řeky v těchto místech vybetonovaný, nepřístupný a po celé délce rovný. "Není to projekt na jedno volební období," uvedla náměstkyně. Jde podle ní o dlouhý úsek a velké množství zapojených aktérů. "Jsou to jednak vlastníci, ale také uživatelé těch pozemků a obyvatelé sídliště Čelakovského. Bez jejich zapojení nebudeme a ani nechceme ten projekt vymýšlet," dodala Opočenská. V současné době už se podle ní pracuje v Jablonci na biologickém průzkumu, geodetickém zaměření a zpracovává se vodohospodářská technická studie proveditelnosti.
Hlavním partnerem mezinárodního projektu je Technická univerzita Drážďany, kromě Jablonce jsou v něm podle Opočenské zapojeni například Leibnizův institut Drážďany, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Slovenská technická univerzita v Bratislavě či Univerzita přírodních věd v Poznani.
Související články
Chcete žiadať o dotáciu na obnovu domu? Pozrite si, ktoré výzvy sú práve otvorené
1. Novinka Aké výzvy na obnovu domov sú momentálne aktuálne? Ministerstvo hospodárstva (a Slovenská inovačná a energetická agentúr…
Ústecká rada schválila uzavření smlouvy s EIB na miliardový úvěr
Rada města Ústí nad Labem schválila uzavření smlouvy s Evropskou investiční bankou (EIB) na úvěr 1,042 miliardy korun. Peníze chce…
Někteří písečtí obyvatelé odmítají plánovanou stavbu spalovny odpadů
Část píseckých obyvatel je proti výstavbě spalovny odpadu ZEVO Písek vedle místní teplárny. Obávají se znečištění ovzduší, poškoze…
Volkswagen spouští provoz elektrických traktorů v Africe
Automobilka Volkswagen spustila pilotní fázi projektu GenFarm, který má africkým farmářům usnadnit práci díky možnosti pronajmout…
Vědci se domnívají, že hvězdný vítr pomohl vzniku vody na Zemi
Klíčovým faktorem vzniku vody na Zemi by mohl být hvězdný vítr. Vyplývá to z nové studie vědců z Astronomického ústavu Akademie vě…
Kalendář akcí
Konference Inspirujme se 2024
NE•RS 2024
Elektrifikace začíná zde
Energetický management pro města a obce
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.