IEA: Spotřeba uhlí ve světě bude letos rekordní a podobná zůstane i další roky
Spotřeba uhlí ve světě bude letos rekordní a dosáhne 8,77 miliardy tun. Na podobných úrovních se přitom udrží i v nejbližších letech, nejméně do roku 2027. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po uhlí to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Vysoká poptávka v Asii převažuje nad poklesem poptávky ve Spojených státech a v Evropě. Poptávka v Číně pak bude skoro o třetinu vyšší než ve zbytku světa.
Očekávaný skok v poptávce přichází v době, kdy se podíl uhlí coby energetického zdroje s vysokým obsahem uhlíku snížil v celosvětovém energetickém mixu při výrobě elektřiny na 35 procent. Je tak dosud nejnižší, což je dáno zejména silným růstem dodávek elektřiny z obnovitelných zdrojů, které v mnoha zemích pomáhají uspokojovat rostoucí poptávku po energii.
Očekává se také, že Indie bude v letošním roce spotřebovávat více uhlí než Evropská unie a Spojené státy dohromady. U poptávky po uhlí v Indii se letos očekává růst o více než pět procent na 1,3 miliardy tun. Tak vysoká byla dříve poptávka jen v Číně. Celosvětové prvenství Číny v nákupu a spotřebě uhlí je patrné z vysokého objemu dovozu. Očekává se, že letos Čína doveze rekordních 500 milionů tun uhlí, což by byl více než dvojnásobek proti druhému největšímu dovozci - Indii.
Zároveň se očekává, že Čína bude v nadcházejících letech pokračovat v diverzifikaci zdrojů. Urychluje rozvoj větrné a solární energie a postupuje ve výstavbě jaderných elektráren, což by mělo snížit její závislost na uhlí. Kolem tohoto vývoje ale stále panuje nejistota, poznamenala IEA.
Spotřeba elektřiny se v příštím roce bude zvyšovat v důsledku kombinace faktorů, včetně elektrifikace služeb, jako je doprava a vytápění, rostoucí poptávky po chlazení a rostoucí spotřeby v nově se rozvíjejících sektorech, jako jsou datová centra.
"Faktory počasí – zejména v Číně, která je největším spotřebitelem uhlí na světě – budou mít velký dopad na krátkodobé trendy poptávky po uhlí,“ uvedl ředitel IEA pro trhy s energií a bezpečnost Keisuke Sadamori. "Ve střednědobém horizontu bude velmi důležitá i rychlost růstu poptávky po elektřině," dodal.
Súvisiace články
ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR
*Stojan umožňuje v místech s nižším příkonem nabíjení výkonem až 180 kW *Zařídí to vestavěná baterie o kapacitě 115 kWh *První veř…
Aký vývoj čaká ceny palív v najbližšom období? Odborník vysvetľuje hlavné faktory
Zásadný rast alebo pokles cien ropy na medzinárodnom trhu je v súčasnosti nepravdepodobný. Momentálne neexistujú výrazné faktory,…
Európska únia by mala sankcionovať ruský plyn
Pomohlo by to nielen vyslať silný signál Rusku, že EÚ nie je závislá od jeho energií, ale taktiež by to pomohlo stabilizovať ceny…
Ropa Brent - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 72,95 Preferovaný scénář: Krátké (short) pozice pod 72,95 s cílem na 72,30 a dále pak až na 71,90.
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 20.12.2024
Pivot: 3,3800 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 3,3800 s cílem na 3,7100 a dále pak až na 3,7600.
Kalendár akcií
Sdílení elektřiny II.
Energetický management pro města a obce
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.