Opoziční slovenská strana SaS chce, aby vláda jednala navýšení podílu státu v SE

Slovenská opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) vyzvala kabinet premiéra Roberta Fica, aby využil všechny možnosti ke zvýšení podílu státu v největším domácím výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE). SaS to napsala ČTK v reakci na středeční oznámení Energetického a průmyslového holdingu (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského o podpisu smlouvy s italskou společností Enel, na jejímž základě EPH získá plnou kontrolu nad většinovým podílem v SE. Slovenské ministerstvo hospodářství ČTK napsalo, že stát ještě nemohl uplatnit opci na koupi dalšího podílu v SE. V současnosti slovenská vláda kontroluje 34 procent akcií výrobce elektřiny.

Opoziční slovenská strana SaS chce, aby vláda jednala navýšení podílu státu v SE

"Považujeme za předčasné, aby EPH oznamoval ovládnutí Slovenských elektráren. Očekáváme reakci vlády Slovenské republiky, která má na základě memoranda z roku 2015 v rukou předkupní právo na 17 procent akcií, čímž by se podíl Slovenska zvýšil na 51 procent," uvedl expert SaS na energetiku a bývalý státní tajemník (náměstek) na ministerstvu hospodářství Karol Galek.

Zvýšení podílu státu v SE je podle Galeka důležité mimo jiné s ohledem na energetickou bezpečnost Slovenska. Dodal, že podnik vyrábí 75 procent z celkové spotřeby elektřiny v zemi. SE provozují mimo jiné všechny fungující jaderné elektrárny na Slovensku.

Podle slovenského ministerstva hospodářství může stát uplatnit opci na koupi maximálně 17 procent akcií SE do půl roku od vydání kolaudačního rozhodnutí a povolení na provoz třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce (EMO), což se ještě nestalo. Třetí blok této elektrárny je již v provozu. Čtvrtý blok elektrárny ještě není dokončen a zavezení paliva do tohoto bloku je plánováno na příští rok.

EPH na základě uvedené smlouvy s Enelem zcela ovládne společnost Slovak Power Holding (SPH), která vlastní 66 procent akcií SE. EPH koupil padesátiprocentní podíl v SPH od Enelu již v roce 2016. Zaplatil za něj 150 milionů eur (zhruba 3,8 miliardy korun). Pro nabytí zbylých 50 procent se EPH musel zaručit za splacení úvěrů, které společnost Enel poskytla Slovenským elektrárnám. Jejich výše včetně úroků přesáhla ke konci listopadu 1,1 miliardy eur (téměř 28 miliard korun).

"Momentálně probíhající transakce mezi EPH a Enelem ohledně SPH nemá žádný dopad na právo státu navýšit svůj podíl v SE o max. 17 procent, poté, co dojde k vydání konečného povolení pro EMO 3 a 4," uvedl ředitel tiskového odboru ministerstva hospodářství Peter Podstupka.

Místopředseda nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Ivan Štefunko uvedl, že PS pokládá regulační pozici státu za důležitější než samotnou většinovou kontrolu státu v SE. Její dosažení nepokládá za prioritu v době, kdy vláda musí především zastavit nárůst státního dluhu.

"Stoupající vliv Křetínského na Slovensku samozřejmě nepovažujeme za nejideálnější situaci, ale pravdou je, že jeho vliv roste napříč Evropou. Je na vládní sestavě, aby zajistila, že změna vlastníka nedopadne negativně na občany a energetickou bezpečnost země," napsal ČTK Štefunko.

Opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče očekává, že stát opci na další akcie SE neuplatní. "Pokrytec Robert Fico je známý tím, že něco říká a přesný opak dělá. Jsme přesvědčeni, že byť by bylo správné ve státním a veřejném zájmu uplatnit opci pro získání kontroly ve Slovenských elektrárnách, u Roberta Fica máme jistotu, že udělá opak," napsal ČTK mluvčí hnutí Matúš Bystriansky.

Súvisiace články

ČEZ spustil první ultrarychlou veřejnou dobíjecí stanici s integrovanou akumulací v ČR

*Stojan umožňuje v místech s nižším příkonem nabíjení výkonem až 180 kW *Zařídí to vestavěná baterie o kapacitě 115 kWh *První veř…

Európska únia by mala sankcionovať ruský plyn

Pomohlo by to nielen vyslať silný signál Rusku, že EÚ nie je závislá od jeho energií, ale taktiež by to pomohlo stabilizovať ceny…

Odboráři a vedení Volkswagenu nenašli shodu ani po více než 60 hodinách jednání

Ani po více než 60 hodinách jednání se nepodařilo zástupcům vedení automobilového koncernu Volkswagen a odborářům ze svazu IG Meta…

Aký vývoj čaká ceny palív v najbližšom období? Odborník vysvetľuje hlavné faktory

Zásadný rast alebo pokles cien ropy na medzinárodnom trhu je v súčasnosti nepravdepodobný. Momentálne neexistujú výrazné faktory,…

Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 20.12.2024

Pivot: 3,3800 Preferovaný scénář: Dlouhé (long) pozice nad 3,3800 s cílem na 3,7100 a dále pak až na 3,7600.

Kalendár akcií

Sdílení elektřiny II.

15. 01. 2025 09:00 - 11:00
Online
Webinář je určen zájemcům o sdílení elektřiny, předkladatelům záměrů do výzvy NPŽP č. 7/2023, energetickým koordinátorům a účastníkům Platformy ZES.

Energetický management pro města a obce

21. 01. 2025 - 22. 01. 2025
Praha, hotel Artemis a online
Tradiční konference určená pro energetické manažery a vedení měst a obcí obcí a všechny další, kteří se zabývají komunální energetikou.

AMPER 2025

18. 03. 2025 - 20. 03. 2025
Brněnské výstaviště
Rádi bychom vás pozvali na AMPER 2025, nejvýznamnější mezinárodní veletrh zaměřený na elektrotechniku, elektroniku, energetiku, automatizaci, komunika...

Hydrogen days 2025

19. 03. 2025 09:00 - 21. 03. 2025 17:00
Praha
Experti z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, a to od základního výzkumu a tvorbu praktických vodíkových aplikací, přes výrobu,...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

86547
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1159
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika