Nové požadavky EK pro kotle a kamna ohrožují trh, tvrdí tuzemští výrobci
Nové emisní a technické požadavky Evropské komise (EK) pro kotle a kamna na biomasu ohrožují trh, tvrdí tuzemští výrobci. Podle nich by návrh vyřadil až 90 procent produktů na současném trhu, další by pak výrazně zdražil. Apelují proto na významnou revizi návrhu EK. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci oborových svazů a asociací. Stanovisko ministerstva životního prostředí ČTK zjišťuje.
Nové požadavky na emisní a technické normy kotlů a kamen jsou součástí návrhu EK na novou směrnici o Ekodesignu, která mimo jiné výrazně zpřísňuje limit pevných částic nebo snižuje emisní limity oxidu uhelnatého a oxidů dusíku. Podle oborových zástupců jsou však tyto limity pro současný trh devastující. "Nereálný nápad Evropské komise hází klády pod nohy všem výrobcům kotlů a kamen v Česku i celé Evropě. Navržené parametry popírají samotné fyzikální zákony a jsou mnohdy nesplnitelné,“ řekl ČTK předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský.
Podle něj by nové podmínky mohly z trhu vyřadit 90 procent kotlů a kamen na tuhá paliva, zatímco zbylé by výrazně zdražily. "Komise navrhuje emisní limity, které nejsou technicky dosažitelné ani při využití nejmodernějších technologií. Například limit pevných částic je výrazně přísnější než současné standardy a není reálně splnitelný. Výroba kotlů podle těchto požadavků by znamenala obrovské náklady na nové technologie, které se promítnou do pořizovacích cen pro domácnosti,“ dodal Stupavský.
Jako kritické vidí také navrhované snížení emisních limitů oxidu uhelnatého a oxidů dusíku, které by vedlo k vyřazení většiny současných spotřebičů. Dalším zásadním problémem pak podle kritiků návrhu představuje povinné zavedení automatického řízení spalování u všech lokálních ohřívačů prostoru na pevná paliva, což by z trhu vyloučilo jednoduchá kamna i krby na dřevo.
"Za posledních deset let došlo díky inovacím a probíhající výměně zastaralých kotlů a kamen k rapidnímu snížení emisí. Stávající přísné legislativní prostředí už zajišťuje dostatečné regulace. Namísto dalšího zpřísňování by měly evropské instituce konečně podpořit edukaci uživatelů a důslednější kontrolu skutečně problematického spalování,“ podotkl prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka.
Súvisiace články
Evropští oceláři v krizi. Buď s pomocí vlád dekarbonizujeme, nebo zavřeme, říká šéf asociace
Evropské ocelářství čelí největší krizi za poslední dekádu. Od roku 2018 poklesla produkce oceli v EU o 20 procent. Důvodem je pře…
Nejdřív plné sklady, pak rychlý pád cen. Obchodníci s fotovoltaikou řeší, jak ustát turbulence na solárním trhu
Solární boom na střechách rodinných domů skončil a s ním skončí i desítky instalačních firem, většinou těch, které se do tohoto by…
Evropské zásoby plynu rychle mizí. Během léta se doplňování prodraží
Objem plynu v evropských zásobnících splňuje na počátku února jen těsně cíle, které stanovila Evropská komise. I proto řada odborn…
EÚ je pripravená na tvrdé rokovania s USA. Bude chrániť svoje záujmy, tvrdí von der Leyenová
Európska únia bude pripravená na tvrdé rokovania so Spojenými štátmi, aby ochránila svoje záujmy pred hrozbou zvýšených obchodných…
Mohou automobilky přežít bez podpory ekologie? Co přináší Kompas „konkurenceschopnosti“ EU
Evropská komise předložila jeden z klíčových dokumentů, který popisuje její zamýšlené směřování, tedy Kompas konkurenceschopnosti.…
Kalendár akcií
Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a ve světě – 20. ročník
AMPER 2025
Hydrogen days 2025
24. energetický kongres ČR
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.